Naujienos

Spalis – kovos su krūties vėžiu mėnuo

2022 10 21

Pasauliui judant link individualizuotos diagnostikos ir gydymo, vis daugiau moterų pačios rūpinasi savo sveikata ir profilaktiškam pasitikrinimui lankosi pas odontologą, ginekologą, krūtų specialistą. „Labai džiaugiuosi matydama ateinančias moteris, kurios gydėsi dėl krūties vėžio ir su kuriomis bendrauju jau kurį laiką. Jos gyvena pilnavertį gyvenimą ir, kartais, gal net daugiau džiaugiasi gyvenimu ir kiekviena diena, nei nesirgusios“, - sako Radiologijos – diagnostikos skyriaus vedėja Rasa Pevcevičienė.

Krūties vėžys – tai dažniausia moterų onkologinė liga ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje. Maždaug 85 proc. krūties vėžio atvejų išsivysto pieno latakų sieneles klojančiose epitelio ląstelėse ir 15 proc. – liaukinio audinio skiltelėse. Iš pradžių vėžys turi minimalų plitimo potencialą ir nesukelia jokių simptomų. Laikui bėgant, jis gali progresuoti, įsiskverbti į aplinkinius audinius, o tada išplisti į netoliese esančius limfmazgius ar tolimesnius organus. Mirties nuo krūties vėžio atvejus sukelia plačiai paplitusios metastazės, kai liga jau yra pažengusi, todėl efektyviam ir sėkmingam gydymui ypač svarbi ankstyva krūties vėžio diagnostika. 2020 metais pasaulyje buvo nustatyta net 2,3 mln. naujų krūties vėžio atvejų. Lietuvoje šia liga kasmet suserga apie 1 500 žmonių ir maždaug 550 moterų miršta. Vyrams krūties vėžys diagnozuojamas retai – per metus šią diagnozę išgirsta tik 10–15 vyrų. Visgi, nors Lietuvoje išgyvenamumas, susirgus krūties vėžiu, ir toliau išlieka mažiausiu Europoje, yra nustatyta, kad daugiau nei 90 proc. sergančių moterų pasveiksta, jeigu joms diagnozuojamas ankstyvų stadijų krūties vėžys.

Krūties vėžio priežastys nėra iki galo aiškios. Jaunos moterys šia liga suserga retai, tačiau rizika didėja vyresnėms nei 40 metų amžiaus moterims, ypač po menopauzės. Kiti veiksniai, kurie didina riziką susirgti krūties vėžiu, yra:
  • paveldėti genetiniai pokyčiai (BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijos);
  • alkoholio ir tabako vartojimas;
  • ankstyvos mėnesinės ir vėlyva menopauzė;
  • kontraceptinių tablečių vartojimas;
  • negimdymas;
  • nemaitinimas krūtimi;
  • nutukimas po menopauzės;
  • pakaitinės hormonų terapijos vartojimas menopauzės metu;
  • radiacijos poveikis.

Visgi tam tikro rizikos veiksnio ar net kelių rizikos veiksnių buvimas dar negarantuoja susirgimo krūties vėžiu. Juo susirgti gali ir moterys, kurioms nepriskiriami jokie išvardinti rizikos veiksniai.

Kai piktybinis mazgelis krūtyje dar labai nedidelis, jis nesukelia jokių simptomų ir yra neapčiuopiamas. Navikui paaugus, jį aptikti gali ne tik gydytojas, tačiau ir pati moteris. Krūties vėžys dažniausiai pasireiškia neskausmingu gumbeliu arba sustorėjimu krūtyje, tačiau taip pat gali atsirasti ir tokie simptomai ar požymiai:
  • krūties dydžio, formos ar išvaizdos pasikeitimas;
  • krūties spenelio įdubimas;
  • spenelio išvaizdos pasikeitimas, jo srityje atsiradę bėrimai;
  • nenormalios išskyros iš spenelio;
  • apčiuopiami padidėję pažasties limfmazgiai.

Kadangi nedideli (neapčiuopiami) mazgeliai gali būti aptinkami tik atlikus mamografiją ar krūties echoskopiją, siekiant nustatyti ankstyvos stadijos krūties vėžį, laiku pradėti gydymą ir tokiu būdu pagerinti išgyvenamumo rodiklius, Lietuvoje yra vykdoma  mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa.

Pagal mamografinės patikros dėl krūties vėžio programą Lietuvoje jau nuo 2005 metų nemokamai gali pasitikrinti 50–69 metų moterys.  Joms 1 kartą per 2 metus atliekamas neskausmingas, saugus ir efektyvus mamografijos tyrimas, leidžiantis aptikti krūtyje net labai mažus navikinius darinius. Jei nustatoma, kad moteris sveika, tyrimas kartojamas po 2 metų. Kitu atveju (aptikus mamogramose krūties vėžio požymių), šeimos gydytojas siunčia moterį papildomiems tyrimams.

Svarbu: kiekvienas atvykęs mamografijos tyrimui, turi turėti gydytojo siuntimą.

Maždaug 30 proc. kasmet Lietuvoje nustatomų krūties vėžio atvejų būna jau pažengusios – trečios ar ketvirtos stadijos.

„Respublikinė Panevėžio ligoninė aktyviai vykdo mamografinės patikros dėl krūties vėžio programą bei turi įsigijusi visą šiuolaikišką medicinos įrangą, kuri pritaikyta išsamiai krūtų ligų diagnostikai ir gydymui (2 mamografai, tomosintezės aparatas ir kt.). Tad mūsų ligoninėje yra sudarytos visos šiuolaikinėmis technologijomis bei naujausiais diagnostikos ir gydymo metodais paremtos ligų prevencijos, pacientų konsultavino ir gydymo sąlygos, kurios užtikrina savalaikę, saugią ir profesionalę pagalbą sergant krūtų ligomis, tad pacientams, norintiems išsitirti ar gydyti šias ligas, nebereikia važiuoti, ieškant medikų pagalbos, nei į Vilnių, nei į Kauną.  Radiologijos-diagnostikos skyrius nuoširdžiai kviečia aktyviai dalyvauti prevencinėje programoje, kurios metu būtų aptinkama daugiau ankstyvų krūties vėžio stadijų atvejų, o, kartu, pagerinamas Jūsų išgyvenamumo rodiklis. Aš, kaip moteris, mama, dukra, noriu Jums, mielos moterys ir vyrai priminti - labai svarbu yra rūpintis savo sveikata, kad galėtumėt pasirūpinti savo artimaisiais, o, tuo pačiu, jie galėtų džiaugtis Jūsų buvimu kartu. Mes mylime JUS, o JŪS mylėkite savo sveikatą“, - pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės Radiologijos – diagnostikos skyriaus vedėja, gydytoja Rasa Pevcevičienė.

Nuo 2014 m. Lietuvoje vyksta rožinio kaspino paramos bėgimas PINK RUN, kurio dalyviai paremia krūtų vėžiu sergančias moteris. Galime pasidžiaugti, kad kiekvienais metais šis bėgimas sutraukia vis daugiau dalyvių ir surenkama vis didesnė parama moterims. Šiais metais spalio mėn. įvykusio bėgimo metu buvo surinktą 7. 046 Eur. paramos, kuri bus skirta krūties vėžiu sergančioms moterims paremti.

Džiugu Jus informuoti, kad bėgime dalyvavo ir Respublikinės Panevėžio ligoninės Radiologijos – diagnostikos skyriaus vedėja gydytoja Rasa Pevcevičienė. Didžiuojamės Jumis, gydytoja, ir tikimės, kad kitais metais šiame ir kituose renginiuose, skirtuose paremti įvairiomis ligomis sergančius žmones, matysime ir daugiau Respublikinės Panevėžio ligoninės darbuotojų.

Būkite sveiki!

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-01-09 09:34