Naujienos

PlaučIų vėžys ir jo gydymo galimybės Respublikinėje Panevėžio ligoninėje

2022 11 03

Plaučių vėžys – tai viena labiausiai paplitusių onkologinių ligų pasaulyje, lemianti didžiausią mirtingumą.

2020 m. nuo plaučių vėžio mirė 1,8 mln. žmonių (18 proc. visų mirčių nuo vėžio atvejų).

Plaučių vėžys 93 šalyse yra pagrindinė mirties nuo vėžio priežastis tarp vyrų ir 25 Šiaurės Amerikos, Okeanijos ir Europos šalyse tarp moterų. Europos Sąjungoje 2020 m. nustatyta 320 tūkst. naujų plaučių vėžio atvejų: vyrams 14,1 proc. visų naujų vėžio atvejų ir moterims 9,2 proc. visų naujų vėžio atvejų), nuo plaučių vėžio mirė 257 tūkst. žmonių (20,8 proc. visų mirčių nuo vėžio).

Plaučių vėžį sunku nustatyti ir daugelis žmonių nepatiria jokių simptomų, kol vėžys nepasiekia pažengusios stadijos.

Rizikos faktoriai, kurie sukelia plaučių vėžį:
-rūkymas (pasyvus rūkymas);
-amžius;
-paveldimumas;
-aplinkos poveikis (oro užterštumas);
-profesiniai veiksniai (asbestas, dyzelino išmetamos dujos).
Pacientų išgyvenamumas priklauso nuo simptomų pasireiškimo: kai liga besimptomė – 5
metus išgyvena 18 proc. ligonių, esant pirminio vėžio klinikinių simptomų – 12 proc., esant
sisteminių ar metastazių sukeliamų simptomų – atitinkamai 6 proc. ir 0 procentų.
Plaučių vėžio simptomai:
  • kosulys;
  • dusulys;
  • svorio mažėjimas;
  • krūtinės ląstos skausmas;
  • kraujo atkosėjimas;
  • kaulų skausmas;
  • silpnumas;
  • rijimo sutrikimas.

VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, remiantis naujausiais tarptautiniais onkologijos sutarimais bei rekomendacijomis, detaliai, atsakingai ir profesionaliai ištiriami ir gydomi pacientai, sergantys navikinėmis plaučių ligomis.

Įtarus plaučio vėžį, visiems pacientams yra atliekamas detalus klinikinis, laboratorinis ir radiologinis ištyrimas. Gydytojai radiologai atlikę krūtinės ląstos rentgenogramą ir įtarę, jog pakitimai plautyje ar krūtinės ląstoje gali būti navikinio pobūdžio, rekomenduoja pacientui ir, jam sutikus, atlieka specifiškesnį ir jautresnį tyrimą – krūtinės ląstos kompiuterinę tomografiją.

Pagrindinis tyrimas, kuris patvirtina plaučio vėžio diagnozę, yra histologinis pakitimų plaučiuose, pleuros ertmėse, tarpuplautyje, krūtinės sienoje, limfmazgiuose ar net kituose organuose ištyrimas, kitaip vadinama biopsija. Gydytojas pulmonologas, įvertinęs paciento bendrą būklę, atliktus tyrimus parenka invazinį tyrimą histologijai gauti, kuris bus informatyviausias, bet mažiausiai žalojantis.

VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje yra atliekami pagrindiniai kvėpavimo takų ir plaučių invaziniai tyrimai, kuriais diagnozuojamas plaučio vėžys: fibrobronchoskopija, kurios metu gaunama histologinės medžiagos endobronchiškai, o jei pakitimai giliai plaučių audinyje – atliekama biopsija rentgenokontrolėje; transtorakalinė plaučių biopsija – atliekama punktuojant pakitimų per krūtinės ląstos sieną; pleuros ertmės punkcija – stebint skystį pleuros ertmėje tikslu ištirti. Esant poreikiui atlikti sudėtingesnius invazinius tyrimus į pagalbą kviečiami gydytojai krūtinės ląstos chirurgai, kurie atlieka vaizdo torakoskopijas, mediastinoskopijas, limfmazgių biopsijas; intervenciniai radiologai – ultragarso ir/ar kompiuterinės tomografijos kontrolėje atlieka transtorakalines darinių plautyje punkcijas, įvairių lokalizacijų organų biopsijas įtarus plaučio vėžio plitimą. Gauta histologinė medžiaga atidžiai tiriama VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Patologijos skyriuje, kuriame yra sukomplektuota visa naujausios kartos įranga, skirta tokiems tyrimams atlikti. Jei yra galimybė pacientui gauti biologinę plaučio vėžio gydymo terapiją, bendradarbiaujama su kitais Lietuvos patologijos centrais tikslu išsamiau ištirti biopsinę medžiagą, kad pacientui galima būtų parinkti optimaliausią gydymą ligai sukontroliuoti.

Pacientui, besikreipiančiam detaliam ištyrimui pas VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoją pulmonologą, beveik visi tyrimai atliekami ambulatoriškai, o jei reikia ir stacionarizuojama.

Labai svarbu nustatyti plaučio vėžio išplitimą, nuo ko priklauso plaučio vėžio stadija, tolesnė paciento gydymo taktika, remiamasi vertinant išgyvenamumą. Tuo tikslu atliekami detalūs radiologiniai tyrimai – pilvo echoskopija, pilvo organų, galvos smegenų kompiuterinė tomografija, kaulų scintigrafija, pozitronų emisijos tomografija su kompiuterine tomografija.

Pirminis plaučių navikų gydymas galimas tik po multidisciplininio (gydytojo onkologo chemoterapeuto, gydytojo onkologo radioterapeuto, gydytojo pulmonologo, gydytojo krūtinės ląstos chirurgo, gydytojo patologo) aptarimo, kurio metu pristatomi plaučių vėžiu sergančio paciento tyrimų duomenys ir konsiliumo metu nusprendžiama kokį efektyviausią, klinikiniais tyrimais paremtą gydymą reikia skirti.

Nustačius neišplitusį plaučių vėžį, kuris reikalauja radikalaus chirurginio gydymo, pacientas yra nukreipiamas pas krūtinės ląstos chirurgą, jei nusprendžiama skirti spindulinę terapiją – radioonkologui, Onkologijos skyriuje bei Dienos stacionare skiriamas naujausias chemoterapinis gydymas.

Taikant gydymą ar jau baigus aktyvų gydymą pacientas stebimas, remiantis tarptautiniais plaučių vėžio sutarimais, kad laiku pastebėti ligos progresavimą ar atsinaujinimą.

Respublikinė Panevėžio ligoninė turi visas galimybes ir priemones, galinčias padėti gydyti ir išgydyti vėžį. Ar plaučių vėžys išgydomas priklauso nuo to, kaip anksti jis diagnozuojamas. Todėl, norint išvengti sunkių padarinių, labai svarbu reguliariai tikrintis sveikatą – ypač asmenims, esantiems didesnės rizikos grupėje.

Vėžio gydymo galimybės nuolat plečiasi, todėl itin svarbu, kad sergantieji šia sunkia liga gautų ne tik naujausių žinių, bet ir visą įmanomą pagalbą. Kovojant su vėžiu svarbu pasitelkti visus įmanomus ginklus; mokslo ir medicinos naujoves, pažangiausias gydymo technologijas, sveikatą kovoje su šia liga padedančias palaikyti priemones. Respublikinė Panevėžio ligoninė turi sukaupusi visą naujausią kovos su plaučiu vėžiu medicininės įrangos, priemonių arsenalą ir profesionalius, didžiulę praktiką bei patirtį turinčius gydytojus specialistus, kurie yra visada pasirengę suteikti Jums konsultacijas, reikalingą gydymą ir kitas rekomendacijas, padėsiančias kovoje su liga.

Ir dar – labai svarbu nepamiršti pozityvaus mąstymo, teigiamo nusiteikimo ir sveiko gyvenimo būdo.

Būkite sveiki!

 

Mindaugas Vaitkus
Dr., gydytojas pulmonologas 
Paskutinį kartą redaguota: 2023-01-09 09:33