PASAULINĖ ORGANŲ DONORYSTĖS IR ORGANŲ TRANSPLANTACIJOS DIENA

2020 10 09

Nuo 1996 m. kiekvienų metų antrąjį spalio šeštadienį yra minima Tarptautinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šios dienos minėjimu norima atkreipti visuomenės dėmesį bei skatinti donorystę, griauti dar visuomenėje gyvuojančius stereotipus.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena daugiau kaip 1000 žmonių po įvairių organų transplantacijų. Daugiausia tarp jų tų, kuriems yra persodinti inkstai (virš 800), kitiems yra atliktos širdies, kepenų ar plaučių transplantacijos. Kai kurie persodinto organo dėka gyvena 30 ir daugiau metų.

Būtinybė atlikti organų transplantaciją iškyla tuomet, kai kiti gydymo metodai ir būdai tampa nebeefektyvūs – tuomet gydytojų konsiliumas priima sprendimą, kad pacientui būtinas donorinis organas ar audinys. Donorinis organas recipientui (žmogui, laukiančiam transplantacijos) parenkamas pagal tam tikrus kriterijus: ligos sunkumą, kraujo tyrimus, donoro ir recipiento ūgio ir svorio suderinamumą, kitus medicininius parametrus. Organų donoru žmogus gali būti po mirties, taip pat galima ir gyvoji donorystė.

Organų donorystė suteikia gyvenimo viltį nepagydomai sergantiems pacientams. Donorystė ir transplantacija gali išgelbėti gyvybę, suteikti visavertį gyvenimą, leisti dirbti, mokytis, keliauti.

Kaip yra pasakęs popiežius Jonas Paulius II, donorystė yra didžiausia žmogaus meilės išraiška žmogui. Mirusiojo organų donorystė yra paskutinė jo dovana gyviesiems, o transplantacija suteikia galimybę mirusiojo organui gyventi kitame kūne.

Lietuvos Asociacija „Gyvastis“ penktadienį, spalio 9 dieną, kviečia pagerbti organų donorus ir dalyvauti žvakučių uždegime. Šiemet tai jau septintas kartas, kai 14 miestų ir miestelių suplevens jūra žvakučių šviesų. Šįkart bus pagerbti 1779 donorai. Ši akcija Panevėžyje vyks nuo 13.00 val. Laisvės aikštėje.

Labai kviečiame prisijungti visus, neabejingus kilniam poelgiui – organų donorystei po mirties ir dalyvauti žvakučių uždegimo renginyje.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-01-21 14:01