Naujienos

NAUJAS KORONAVIRUSAS (2019-nCoV): JO IŠPLITIMAS, VALDYMAS, REKOMENDACIJOS

2020 01 28

Naujasis koronarovirusas: kas jis, iš kur ir kaip apsisaugoti? Šie ir panašūs klausimai šiandien yra labai aktualūs bet kurioje pasaulio valstybėje gyvenantiems žmonėms.

Kinijos mokslininkų teigimu, 2019-nCoV yra hibridinis virusas, atsiradęs susiliejus šikšnosparnių koronavirusui su nežinomos kilmės koronavirusu. Sausio 22 d. buvo skelbiama, kad šis virusas pirmą kartą į žmogaus organizmą pateko Uhano (Kinija) maisto turguje. Manoma, kad jo šaltinis buvo gyvatės (kiniškieji bungarai arba kiniškos kobros). Šios infekcijos lokalizuoti nepavyko, nes Uhanas – aktyvus tranzitinis miestas ir ten užsikrėtę žmonės greitai pasklido po Kiniją ir visą pasaulį.

Kaip jis plinta? Nors pirminis viruso šaltinis buvo gyvūnai, įrodyta, kad juo užsikrėtusieji žmonės ligą gali perduoti ir kitiems žmonėms – daugėja atvejų, kai suserga žmonės, neturėję jokio kontakto su Uhano turgumi. Tiesa, aiškaus atsakymo, kiek smarkiai užkrečiamas šis virusas, kol kas nėra. Tai, kad 2019-nCoV šiuo metu atrodo santykinai nesmarkiai pavojingas, nereiškia, kad padėtis ateityje nepasikeis – virusai itin lengvai mutuoja ir dėl natūralios evoliucijos jie gali įgyti naujų, plisti padedančių savybių – kai kurios jų gali padidinti gyvybei keliamą infekcijos pavojų.

Šiuo metu didžioji dalis užsikrėtusių – 2775 žmonės – ir visi mirusieji (šiuo metu – 81 asmuo) yra iš Kinijos. Europoje 3 šios ligos atvejai yra užfiksuoti Prancūzijoje.

Šiuo metu mokslininkai dar nėra sukūrę jokios patvirtintos vakcinos ar tikslinio antivirusinio gydymo metodo, kuris veiktų konkrečiai šios grupės virusus, tačiau naujos grėsmės paraginti įvairių laboratorijų mokslininkai suintensyvino pastangas atrasti galimybę apsaugoti žmones.

Pavojus užsikrėsti šiuo virusu ypač didelis tiems žmonėms, kurie 2 savaičių laike yra lankęsi Kinijoje. Šios infekcijos sukelti negalavimai – 38 laipsnius ir daugiau pakilusi kūno temperatūra, į gripą panašūs ligos simptomai (skauda galvą, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, „laužomi“ kaulai) – gydomi simptomiškai, ypač sunkiais atvejais taikant gyvybiškai svarbių organų funkcijos palaikymo priemones.

Geriausias apsaugos nuo pavojingos infekcijos būdas – vengti kontakto su sergančiaisiais. Nuo šeštadienio visuose Lietuvos oro ir jūrų uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Jie konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis. JAV prevencijos ir ligų kontrolės centras rekomenduoja laikytis bendrųjų apsisaugojimo nuo infekcijų gairių: dažnai, bent 20 sekundžių, plauti rankas su muilu (jei jo nėra rekomenduojama naudoti alkoholio pagrindo dezinfekcines priemones), stengtis neliesti akių ir burnos neplautomis rankomis, vengti kontakto su sergančiais žmonėmis, čiaudint – prisidengti burną servetėle, kurią būtina tuojau pat išmesti, valyti ir dezinfekuoti dažnai liečiamus daiktus ir paviršius. Pajutus visus aukščiau minėtus ligos simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

2020 m. sausio mėn. 26 d. SAM vyko Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, kuriame buvo aptartos priemonės dėl koronaviruso situacijos.

2020 m. sausio mėn. 27 d. VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės administracijoje vyko atsakingų darbuotojų pasitarimas šiuo klausimu. Konstatuota, kad jei atsirastų užsikrėtimo šiuo virusu atvejų, ligoninė iš esmės yra pasirengusi šioms situacijoms.

 
VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.
Paskutinį kartą redaguota: 2021-01-20 16:46