Naujienos

Kovo 3 – čioji – Pasaulinė ausų ir klausos diena

2022 03 03

Kovo 3 – ioji – Pasaulinė ausų ir klausos diena. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad ši diena skirta informuoti apie tai, kaip išvengti klausos susilpnėjimo ir praradimo bei skatinti ausų ir klausos priežiūrą.

Klausa – vienas iš penkių pojūčių, kurios dėka galime bendrauti bei reaguoti į išorinį pasaulį. Klausos jutimo organas yra ausis, kuri priima garso bangas, jas paverčia nerviniais impulsais ir klausos nervais perduoda į smegenis. Be klausos funkcijos, ausis taip pat yra ir pusiausvyros organas.

Daugelis gerai girdinčiųjų mano, kad klausa yra savaime suprantama. Mes negalvojame, kaip ausys dirba, ar ką darytume jei jos nustotų normaliai veikti. Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojai specialistai kviečia sužinoti daugiau apie ausis, kaip išvengti jų pakenkimo ir ką daryti, jei pradedate girdėti prasčiau. 

Jei galite girdėti, Jūs, tikriausiai, kiekvieną dieną išgirsite milijonus garsų. Netgi tuos, kurių sąmoningai nefiksuosite, Jūsų smegenys pajus, apdoros ir nufiltruos kaip foninį triukšmą. Kiekvienas atskiras triukšmas praeina pro smegenis, todėl galite atskirti, pajusti neįprastus garsus, kalbą ir galimas grėsmes. Tačiau daugelis žmonių nekreipia dėmesio į savo ausis, klausos higieną.

Yra daug rūšių klausos problemų, taip pat egzistuoja funkcinis klausos praradimas. Tai yra atvejai, kai Jūsų klausymas nėra visiškai išnykęs, bet kasdienis klausymasis yra sutrikęs. Daugelis klausos praradimo formų yra nuolatinės, o kitos gali būti išspręstos medicininės intervencijos pagalba. Išradimai tokie, kaip klausos aparatai, taip pat gali sumažinti klausos praradimą.

Pasaulinės statistikos duomenimis, 1-3 vaikai iš tūkstančio gimsta turėdami klausos sutrikimą. Iš jų 90 proc. gimsta girdinčių tėvų šeimose, kurios su kurtumu nebuvo susidūrusios. Lietuvoje per metus gimsta apie 30-40 vaikų su įgimtu klausos sutrikimu. Klausa sėkmingai gali būti reabilituota tik tada, kai reabilitacija pradedama pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, kuomet aktyviai vystosi smegenys, ypač klausos ir kalbos centrai.

„Visoje Lietuvoje, taip pat ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, atliekama visuotinė naujagimių klausos patikra, kuri užtikrina ankstyvą klausos pažeidimo diagnostiką ir leidžia pradėti ankstyvą klausos reabilitaciją. Pirmomis gyvenimo dienomis visiems naujagimiams akušerijos skyriuose atliekamas OAE (otoakustinės emisijos) tyrimas. Tai – visiškai neskausmingas ir neinvazinis tyrimas, kurio metu matuojamas ir fiksuojamas vidinės ausies atsakas. Jei OAE tyrimo metu gaunamas neigiamas atsakas, 3 mėnesių laikotarpyje kūdikis yra siunčiamas otorinolaringologo – audiologo konsultacijai ir papildomam klausos tyrimui į specializuotas klinikas. Nustačius klausos pažeidimą, priklausomai nuo šio pažeidimo lygio, taikoma klausos reabilitacija klausos aparatais arba, jei yra kurtumas, atliekama kochlearinė implantacija. Kūdikių klausos reabilitacija klausos aparatais pradedama kuo anksčiau, nustačius klausos pažeidimą (geriausiai – per pirmus šešis gyvenimo mėnesius). Kuo anksčiau pradedama reabilitacija, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti. Vaikai, kurie gimsta kurti, operuojami kuo anksčiau (geriausiai iki 2 metų amžiaus), nes ilgainiui smegenų žievė praranda gebėjimą suvokti ir skirti garsus, o vaikas nebeišmoksta kalbėti. Todėl suaugusius, kurie yra kurti nuo gimimo, operuoti netikslinga, kadangi smegenų žievės klausos centrai nebesugeba analizuoti garso“, - pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės LOR skyriaus vedėjas, gydytojas otorinolaringologas Alvydas Abramavičius.

„Bet kokio amžiaus asmenys, kurie anksčiau kalbėjo ir girdėjo, gali būti operuojami, pageidautina per dvejus metus nuo apkurtimo. Maži vaikai dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis, kurios gali komplikuotis ausų uždegimais ir įvairaus lygio klausos pažeidimu. Įtariant klausos sutrikimą, pacientas yra konsultuojamas Konsultacijų poliklinikoje gydytojo otorinolaringologo. Ištiriama vaikų klausa atliekant impedansometriją, žaislinę ir toninę audiometrijas. Taip pat kai kuriais atvejais atliekamas radiologinis ištyrimas KT arba BMR tyrimais. Atsižvelgiant į klausos sutrikimo laipsnį ir pobūdį, parenkamas tinkamas konservatyvus, chirurginis gydymas arba klausos reabilitacija klausos aparatu. Mūsų ligoninėje taip pat konsultuojami ir gydomi suaugusieji dėl įvairių lėtinių ir ūminių klausos sutrikimų. Savalaikė klausos reabilitacija labai svarbi, nes, jos netaikant, ilgainiui smegenys praranda gebėjimą prisitaikyti ir suvokti garsus. Respublikinėje Panevėžio ligoninėje turima pažangiausia klausos sutrikimų diagnostikai ir gydymui skirta specializuota medicinos įranga, Konsultacijų poliklinikoje ir LOR skyriuje dirbantys gydytojai specialistai, kurie turi ilgametę patirtį, plačias kompetencijas ir būtinus įgūdžius – tai sėkmės garantas, leidžiantis efektyviai diagnozuoti ir sėkmingai gydyti įvairius klausos sutrikimus“, - kalba LOR skyriaus gydytoja otorinolaringologė – audiologė Lina Marozaitė.
 
 

Kad išvengtumėte tolimesnės didesnės žalos, turite veikti. Žinant kaip ausys veikia, pirmasis žingsnis yra atpažinti, suprasti klausos problemą, kai ji atsiranda. 

Jei pastebėjote, kad blogiau girdite, pirmiausia kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Gydytojas nuspręs, kaip reikia gydyti, o prireikus, nusiųs konsultuotis pas specialistą – gydytoją otorinolaringologą (ausų, nosies, gerklės gydytoją).

 

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-01-09 09:56