Knygos „Juozas Žemgulys – gydytojas, karininkas, visuomenininkas, patriotas“ pristatymas

2024 01 25

Respublikinės Panevėžio ligoninės Posėdžių salėje įvyko knygos apie Juozą Žemgulį pristatymas. Knygos sudarytojas profesorius, gydytojas chirurgas Žilvinas Saladžinskas pristatė įdomią ir tikrai naudingą knygą „Juozas Žemgulys – gydytojas, karininkas, visuomenininkas, patriotas“.

Į knygos apie garsų Lietuvos gydytoją pristatymą susirinko gausus būrys medikų, Pensininkų draugijos „Bočiai“ nariai, buvę Panevėžio ligoninės gydytojai ir autoriaus bičiuliai.

Padėkos ir sveikinimo žodį tarė Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

„Noriu padėkoti knygos autoriui Žilvinui Saladžinskui, kad knygą apie gydytoją Juozą Žemgulį profesorius pristato būtent Panevėžio ligoninėje. Juozas Žemgulys – iškili asmenybė Lietuvos medicinos istorijoje, gydytojas dirbo Panevėžyje, apskrities ligoninėje Chirurgijos skyriaus vedėju, todėl šiandien yra puiki galimybė  iš arčiau  jį pažinti. Viso kolektyvo vardu dėkoju profesoriui Ž. Saladžinskui už šią gražią iniciatyvą ir linkiu kuo daugiau įkvėpimo naujiems darbams pradėti ir energijos juos įgyvendinti “, - kalbėjo ligoninės vadovas A. Skorupskas

Pasveikinęs ir padėkojęs  Panevėžio ligoninės direktorius A. Skorupskas knygos autoriui įteikė ligoninės šimtmečio medalį, nukaldintą Monetų kalykloje.

Juozas Žemgulys – tai viena žymiausių ir iškiliausių Lietuvos valstybės tarpukario asmenybių, medikas, karininkas, visuomenininkas, palikęs gilų pėdsaką tėvynės istorijoje. Jis prisidėjo prie jaunos šalies kūrimosi daugelyje sričių: medicinos, aukštojo mokslo, medicininės spaudos, karo medicinos. Jo palikimas yra įspūdingas – tai ir indėlis į sveikatos priežiūros atstatymą ir tolesnį vystymą, daugybė spausdintų darbų medicinos, aukštojo mokslo tematika, medicinos draugijų kūrimas ir daugelis kitų.

1939 m. kovo 22 d., hitlerininkams užgrobus Lietuvą, J. Žemgulys persikėlė gyventi į Panevėžį. Čia jis dirbo apskrities ligoninės Chirurgijos skyriaus vedėju.

1941 metų birželio 26 d. Juozą Žemgulį, jo kolegas, taip pat chirurgus Stanislovą Mačiulį ir Antaną Gudonį bei gailestingąją seserį Zinaidą Emiliją Kanis - Kanevičienę Panevėžio ligoninėje žiauriai nukankino enkavedistai. Panevėžio Respublikinės ligoninės kieme stovi paminklas su įrašu „Gelbėdami kitus, žuvo patys“. Paminklą sukūrė skulptorius Bernardas Bučas.

J. Žemgulio tragiška netektis paliko neįgyvendintus planus, svajones, kurias visą gyvenimą puoselėjo savo šaliai, jos žmonėms ir jų gerovei.

Knygos sudarytojas Žilvinas Saladžinskas baigęs Kauno medicinos institutą (dab. Kauno medicinos akademija), apgynė daktaro disertaciją (1994 m.). Kauno medicinos universiteto Chirurgijos klinikos lektorius (1997–2001) ir docentas (2001–2007), nuo 2007 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Medicinos fakulteto Chirurgijos klinikos profesorius.

Gimė Panevėžyje mokytojų šeimoje, baigė Panevėžio 7 vidurinę mokyklą. Laisvalaikiu mėgsta būti gamtoje, yra didelis teatro gerbėjas.

Trijų vadovėlių bendraautorius, daugelio straipsnių chirurgijos tema autorius ir bendraautorius. Sudaręs tris knygas, kurių viena – apie Juozą Žemgulį.

Profesorius Žilvinas Saladžinskas kartu su Respublikine Panevėžio ligonine knygas, dar kvepiančias spaustuvės dažais, dovanoja Panevėžio viešosioms bibliotekoms bei miesto mokykloms ir gimnazijoms.
Paskutinį kartą redaguota: 2024-01-25 16:42