Kardioverterio defibriliatoriaus implantavimo operacija VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje

2019 08 05

2019 metų rugpjūčio 1 d. pirmą kartą Respublikinėje Panevėžio ligoninėje implantuotas kardioverteris defibriliatorius. Pirmuoju pacientu tapo 38 metų vyras, patyręs klinikinę mirtį darbe. Atvykę GMP medikai nustatė klinikinę mirtį sukėlusius, didelio dažnio skilvelinius ritmo sutrikimus. Pacientas atgaivintas išoriškai elektros impulsu („elektrošoku“). Tokie ritmo sutrikimai pacientui gali kartotis ateityje, todėl buvo nuspręsta implantuoti aparatą, kuris galėtų atstatyti normalų širdies darbą.

Operaciją atlikto intervencinis kardiologas Tomas Vasylius. Operacija truko apie vieną valandą. Jos metu padarytas 5-7 cm pjūvis kairėje krūtinės ląstos pusėje. Po oda suformuojama kišenė, į kurią patalpinamas pats aparatas, pagalintas iš titano. Nuo aparato, per poraktikaulinę veną įvedami laidai į širdį. Operacija atliekama su vietine nejautra. Tipiniais atvejai kardioverteris defibriliatorius (IKD) tarnauja 7-10 metų. Pacientas privalės reguliariai tikrintis aparatą poliklinikoje.

IKD nėra naujiena pasaulyje ar Lietuvoje. Šie aparatai, skirtingai nuo elektrokardiostimuliatorių,  implantuojami  norint išvengti staigios širdinės mirties dėl skilvelių tachikardijos ar skilvelių virpėjimo. IKD implantuojami staigios mirties pirminei profilaktikai, kai pacientai serga tokiomis ligomis, kai staigios mirties rizika yra labai didelė (po miokardo infarkto, nusilpus širdies raumeniui, lengvai išprovokuojant pavojingus skilvelinius ritmo sutrikimus) ir antrinei profilaktikai, pacientams, kurie jau patyrė klinikinę mirtį dėl skilvelių virpėjimo ar skilvelinės tachikardijos, o priežastys nėra trumpalaikės.

Pacientai, kuriems implantuotas IKD – „nuosava reanimacinė brigada“ -  ir toliau gali gyventi pilnavertiškai.

Paskutinį kartą redaguota: 2020-05-14 13:20