Naujienos

EUROPOS EPILEPSIJOS DIENA

2021 02 08

Europos Epilepsijos diena minima antrąjį vasario mėn. pirmadienį. Pirmą kartą ši diena buvo paminėta 2011 m. vasario 14 dieną.

Šios dienos minėjimo tikslas – kuo plačiau supažindinti visuomenę su šios ligos sukeliamomis problemomis, išmokti jas spręsti bendrai su sergančiais šia liga pacientais, suprasti sergančiuosius ir jiems kuo daugiau  padėti. Epilepsija – tai klastinga liga, kuri gali prasidėti kiekvienam ir bet kuriame amžiuje. Tai liga, kuri pasireiškia staigiais, įvairaus sunkumo ir dažnumo sąmonės sutrikimo priepuoliais, kurių priežastis ir pobūdis gali būti labai įvairūs. Dažniausios ligos priežastys yra buvusios galvos traumos, neuroinfekcijos, insultai, navikai, kartais ir įgimti ar įgyti genetiniai sutrikimai. Epilepsijos formų yra labai daug, kiekviena iš jų turi savo gydymą. Epilepsija – tai liga visam gyvenimui, su kuria reikia susigyventi, išmokti epilepsijos priepuolių išvengti ir save apsisaugoti nuo galimų susižalojimų priepuolio metu.

Šiuo metu epilepsijos gydymas yra labai pažengęs: yra daug labai efektyvių medikamentų, išskirtiniais atvejais  taikomas  ir chirurginis epilepsijos gydymas. Šiuolaikinis epilepsijos gydymas padeda pacientams visiškai išvengti priepuolių pasikartojimo arba pasiekti, kad priepuoliai būtų labai reti. Maždaug pusei pacientų gydymą priešepileptiniais vaistais galima nutraukti, jei pacientas bent per 2 metus nepatiria epilepsijos priepuolių.

Epilepsijos priepuolio požymiai dažniausiai atsiranda tokia seka:

-         staigus riktelėjimas, sustingimas – akių žvilgsnis į viršų – galva atsilošia atgal, liemuo išsiriečia lanku – ritmiški raumenų traukuliai – putos iš burnos – veido pamėlynavimas – garsus kvėpavimas – vyzdžių išsiplėtimas – nevalingas šlapinimasis, tuštinimasis – miegas.

Pirmoji pagalba epilepsijos priepuolio metu:

-         prilaikyti krentantį žmogų, kad nesusižalotų – įsiminti traukulių pradžios laiką – prilaikyti galvą, tarp dantų nedėti jokių kietų daiktų – saugoti, kad neužspringtų – atlaisvinti drabužius, neslopinti traukulių fizine jėga – priepuolio metu nieko neduoti gerti – nevežti į ligoninę priepuolio metu – pasibaigus traukuliams atverkite kvėpavimo takus, paguldykite ligonį ant šono ir stebėkite gyvybines funkcijas – sąmonę, kvėpavimą, pulsą – ramiai kalbinkite ir būkite su ligoniu, kol būklė taps normali.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje nuolat skiriamas atsakingas dėmesys ir teikiama būtinoji medicininė pagalba pacientams, sergantiems epilepsija. Visi pacientai nuolat kviečiami atidžiai stebėti ne tik savo fizinę bet ir psichologinę savijautą, pagerinti savo gyvenimo kokybę laikantis režimo, kurį paskyrė gydytojas. Pacientų, sergančių epilepsija, gydymui ligoninėje yra reikiama medicininė įranga, naudojami pažangūs diagnostikos ir gydymo metodai ir visada pacientui padėti pasirengę kompetetingi specialistai.

Minint Europos Epilepsijos dieną norėtųsi suteikti sergantiems šia liga optimizmo, paskatinti pacientus nesidrovėti kreiptis į medikus ir bendrai spręsti iškylančias tiek medicinines, tiek ir socialines šios ligos sukeliamas problemas.

Būkite sveiki!

 

Linas Masiliūnas

gydytojas neurologas,

II Neurologijos skyriaus vedėjas
Paskutinį kartą redaguota: 2022-01-03 11:35