Naujienos

BALANDŽIO 7 – OJI – PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA

2020 04 07

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva nuo 1950 m. balandžio 7 – oji diena yra minima Pasaulio sveikatos diena. Pasaulio sveikatos organizacija 1948 m. sveikatos sąvoką apibrėžia taip: „Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalės nebuvimas“. Taip pat pabrėžiama, kad sveikata yra ne gyvenimas be ligų, bet būklė, suteikianti galimybę kasdien patenkinti asmens būties ir laisvalaikio reikmes. Tuo tarpu biomedicininis sveikatos apibūdinimas skamba taip: „Sveikata – organizmo būklė, kai jis funkcionuoja optimaliai, be akivaizdžių ligos požymių“.

Sveikata – tai daugialypė sąvoka, apibendrinanti žmogaus, kaip sudėtingos sociapsichofiziologinės  savireguliacijos sistemos, darnų veikimą. Tai vienai nuo kitos priklausančių organizmų funkcionavimo erdvių – fizinės, protinės, emocinės, socialinės, asmeninės, dvasinės, profesinės – derinys.

Dauguma žmonių savo sveikatą sieja su sveikatos apsaugos sistema. Šiuo metu visuomenėje yra paplitusios neinfekcinės lėtinės ligos, žalingi įpročiai. Nustatyta, kad, siekiant užkirsti kelią ligoms, efektyviausia priemonė yra sveikos gyvensenos skatinimas, jos kasdieninis propagavimas. Medicina nustato ligas ir jas gydo. Vis tik daugiausia dėmesio reiktų skirti ligų prevencijai ir profilaktikai, sveikatos stiprinimui, į pirmą vietą iškeliant sveikos gyvensenos ugdymą.

Pastarąjį šimtmetį esminius visuomenės gyvensenos pokyčius lemia specifinių psichinių ir fizinių krūvių įtaka žmogaus organizmui. Jie didina technologinio, biologinio, psichologinio, ekologinio ir kitokio pobūdžio rizikas ir skatina neigiamus sveikatos pokyčius. Tad sveikos gyvensenos poreikis kaskart tampa vis svarbesnis. Gyvenimo būdas gali lemti gerą sveikatą arba tapti pagrindine daugumos ligų priežastimi. Sveika gyvensena – sudėtingas, būtinas ir, kartais, prieštaringas socialinis reiškinys, padedantis išsaugoti ir stiprinti sveikatą. Kasdieninis mūsų gyvenimo būdas, kuris stiprina ir tobulina rezervines organizmo galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, gerinti savo sveikatą. Sveiką gyvenseną sudaro: sveika mityba, optimalus fizinis aktyvumas ir grūdinimasis, racionali darbo ir poilsio kaita, asmens higiena ir kūno priežiūra, psichoemocinis stabilumas, sveikos ir saugios aplinkos kūrimas, žalingų įpročių atsisakymas. Siekiant stiprinti sveikatą, ilginti gyvenimo tikimybę, privalu mažinti išorinius ir vidinius neigiamus poveikius organizmui, didinti organizmo treniruotumą ir atsparumą neigiamiems poveikiams.

Tai, kas aukščiau pasakyta – ne skambios frazės. Tai – realus kelias į gerą mūsų sveikatą, kuri, kaip visi suprantame, turi lemiamos įtakos mūsų egzistencijos kokybei ir yra maksimaliai ilgo, laimingo mūsų gyvenimo garantas.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.
Paskutinį kartą redaguota: 2021-01-21 08:44