Ar tikrai vaikai lengvai serga Covid – 19 liga?

2022 01 28

Suaugusių žmonių tarpe pasitaiko manančių, jog vaikams COVID-19 liga yra labai lengva. Dažnai iš tiesų taip ir būna, tačiau reikia nepamiršti, kad vaikams, priešingai nei suaugusiesiems, galima reta, bet labai sudėtinga pokovidinė būklė – daugiasistemis uždegiminio atsako sindromas.

Pasaulyje naujas vaikų daugiasistemio uždegiminio atsako sindromas (PIMS-angl. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome ), susijęs su SARS-CoV-2 virusu, pasižymi nuolatiniu karščiavimu, ryškiais virškinamojo trakto sutrikimais, citokinų audromis, miokardo disfunkcija ir kardiogeniniu šoku su kairiojo skilvelio disfunkcija. PIMS  diagnozei patvirtinti specifinių tyrimų nėra, tačiau yra nemažai laboratorinių bei instrumentinių tyrimų, kurie gali padėti įvertinti organų pažaidą bei ligos aktyvumą.

Daugiasistemio uždegiminio atsako sindromo  pasireiškimo dažnis Lietuvoje vaikų tarpe, sergant COVID-19 liga, sudaro iki 10 proc. ir  pasireiškia  įvairaus  amžiaus vaikams , patekusiems į ligoninę po 2-6 savaičių dėl COVID-19 ligos ar persirgus ja. Pačia SARS -CoV-2 infekcija vaikas gali persirgti labai lengvai , dažnai besimptome forma, bet vėliau PIMS gydymo įstaigoje galima patvirtinti laboratoriniais tyrimais . Sindromo gydymui dažniausiai skiriamas imunomodifikuojantis ir antikoaguliacinis gydymas.

Respublikinės Panevėžio Ligoninės Vaikų ligų ir Vaikų infekcinių ligų skyriuose kasmet gydosi per 3000 vaikų. 2021m. , ekstremalios situacijos metu, gydėsi 1817 vaikų, iš jų dėl COVID- 19 ligos - 63 pacientai .  Dėl daugiasistemio uždegiminio atsako sindromo , susijusio su COVID-19 liga , gulėjo 10 vaikų nuo 3 iki 12 metų amžiaus . 8  mažieji pacientai -Vaikų Intensyvios terapijos ir reanimacijos palatose,  iš jų 2 ligoniai dėl ypač sunkių būklių buvo perkelti į Universitetines klinikas. Laimei, visi pacientai pasveiko . Į mūsų ligoninę dažniausiai vaikai atvyksta dėl karščiavimo, gerklės skausmo, viduriavimo ir vėmimo , pilvo skausmų ,bėrimų ir kt. simptomų. Tai vieni iš dažniausiai sutinkamų nusiskundimų sergant vaikui bet kokia infekcine liga. Atliekant laboratorinius tyrimus aptinkami SARS-CoV-2 antikūnai. Daugiasistemio uždegiminio atsako sindromo  atveju gali būti pažeidžiami vidaus organai ( plaučiai, kepenys, inkstai , širdies raumuo , žarnynas ), oda, centrinė nervų ar kraujo krešėjimo sistemos.

Dabar, kai nuo koronaviruso pandemijos pradžios praėjo nemažai laiko, matomas jau aiškesnis  šio sudėtingo susirgimo vaizdas, vis dar yra nemažai dalykų, kurių mokslas nežino. Taip pat nežinoma, kiek ilgai vaikai po šios ligos sveiksta. Daugeliui vaikų prireiks rimto stebėjimo ir daugybinių tyrimų. Gydytojams  teks stebėti, ar pakitimai išnyks. Tai gali būti  rūpestis tėvams,   auginusiems visiškai sveiką vaiką, kuris vėliau gali atsidurti tarp nedidelio skaičiaus pacientų , kuriems po koronaviruso infekcijos pasireiškė daugiasistemis uždegiminio atsako sindromas. COVID-19 ligos eiga  vaikams dažniausiai būna lengva ar besimptomė , vis dėlto tiek tėveliams tiek gydytojams reikėtų nepamiršti , kad ši infekcinė liga gali turėti daug veidų ir pasireikšti sudėtingomis komplikacijomis.

Ramunė Paliokaitė
Respublikinės Panevėžio ligoninės
Diagnostikos ir gydymo klinikos vedėja, vaikų ligų gydytoja

Giedrė Šipelienė