Naujienos

Virškinimo sistemos sutrikimai

2023 07 11

Virškinimo sistemos ligos visame pasaulyje vargina apie trečdalį gyventojų populiacijos ir yra vieni iš dažniausiai pasitaikančių sveikatos sutrikimų. Priežasčių jiems atsirasti yra daug, tačiau pagrindinės - netinkama mityba ir mitybos režimas, lėtinis stresas, nuovargis, žalingi įpročiai, viršsvoris bei gausus įvairiausių medikamentų naudojimas.

Apie virškinimo sistemą, jos sutrikimus, diagnostiką ir prevenciją pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės Gastroenterologijos skyriaus gydytojas gastroenterologas  Erikas Lementauskas.

„Nuo seno žinoma, kokią didelę reikšmę tiek ligų prevencijai, tiek sveikimui po persirgtos ligos, turi reguliarus, subalansuotas maitinimasis. Maistas turi būti, pilnavertis, lengvai virškinamas, rekomenduojama riboti sočiųjų riebalų, perdirbtų angliavandenių, druskos kiekius, vartoti pakankamai vaisių, daržovių bei skysčių. Vasaros, atostogų metu dažniau sau leidžiame atsikvėpti, paiškylauti gamtoje, tačiau tuo pačiu dažniau  pasitaiko persivalgymo ar sunkiau virškinamo maisto vartojimo atvejų. Dažnai su sunkesniu maistu stebimas ir nesaikingas alkoholio vartojimas, kuris gali sukelti įvairius sutrikimus - nuo lengvo apsinuodijimo alkoholiu iki sunkaus kasos uždegimo ar kepenų pažeidimo. Alkoholio vartojimo reiktų visai atsisakyti tiems, kurie serga lėtiniu pankreatitu ar lėtinėmis kepenų ligomis, nes net maži jo kiekiai gali ženkliai pabloginti šių ligų prognozę“, - pataria gydytojas E. Lementauskas.

Dėl vis didėjančio gyvenimo tempo dažnai pamirštame, ką valgome, kaip valgome, mažiau laiko skiriame pilnaverčiam poilsiui, fiziniam aktyvumui. Visa tai gali didinti didelės dalies virškinimo sistemos ligų, pvz., opaligę, gastroezofaginio refliukso ligą, kepenų pažeidimus, kasos uždegimą ir t.t., atsiradimo riziką. Persivalgymas, riebaus ir sunkiai virškinamo maisto valgymas, gausesnis alkoholio vartojimas tampa išbandymu virškinimo sistemai ir skrandžiui.

„Savarankiškas gydymasis yra itin dažnas reiškinys. Pacientai dažnai gydosi patys ar pasitaria su artimaisiais, rečiau kreipiasi pas vaistininką ar gydytoją, virškinimui pagerinti ir įvairiems simptomams mažinti vartoja įvairius nereceptinius preparatus. Trumpalaikiams negalavimams mažinti, geram virškinimui  ir savijautai pagerinti tokie preparatai nėra žalingi ir juos vartoti galima. Paprastai – tai virškinimo fermentai, skrandžio rūgštingumą ar spazmus mažinantys preparatai.  Tačiau visada reikia išlikti budriems, ypač, jei simptomai užsitęsia, dažnėja ar sunkėja nepaisant gydymosi. Tokiu atveju būtina kreiptis į šeimos gydytoją ar gastroenterologą. Taip pat svarbu laiku aptikti vadinamuosius „pavojaus“ simptomus: rijimo sutrikimą, nepraeinantį skausmą pilve, kraujavimo iš virškinamojo trakto požymius, stebint mažakraujystę, nepaaiškinamą svorio kritimą, apsičiuopus darinį pilve. Šie simptomai gali būti lėtinių ar piktybinių susirgimų klinikiniai požymiai, todėl šiuo atveju reikia nedelsiant kreiptis pas gydytoją“, - apie savarankišką  gydymąsi ir virškinimo sutrikimų simptomus pasakoja gydytojas gastroenterologas E. Lementauskas.

Nepamirškime, kad didelės dalies virškinamojo kanalo ligų atsiradimo rizika priklauso ir nuo mūsų pačių, todėl rekomenduojama skirti didesnį dėmesį sveikai mitybai ir laisvalaikiui, daugiau domėtis maisto sudėtimi ir paruošimu, vengti alkoholio vartojimo.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-07-25 10:29