Naujienos
Virškinimo sistemos sutrikimai
2022 07 15Virškinimo sutrikimai – tai vienas iš dažniausiai varginančių sveikatos sutrikimų. Priežasčių jiems atsirasti yra daug, tačiau pagrindinės išskiriamos netinkama mityba ir mitybos režimas, lėtinis stresas ir nuovargis, žalingi įpročiai, viršsvoris bei gausus įvairiausių medikamentų naudojimas. Nuo seno žinoma, kokią didelę reikšmę turi reguliarus, subalansuotas maitinimasis. Maistas turi būti, pilnavertis, lengvai virškinamas, rekomenduojama naudoti pakankamai skysčių , ypač karštu laikotarpiu, valgyti dažniau ir po mažiau. Vasaros, atostogų metu dažniau iškylaujama gamtoje, ilsimasi, todėl dažniau pasitaiko persivalgymo ar sunkesnio maisto vartojimo atvejų. Neretai būna ir nesaikingas alkoholio vartojimas, kuris gali sukelti įvairius sutrikimus, nuo lengviausio apsinuodijimo alkoholiu iki sunkaus kasos uždegimo ar kepenų pažeidimo. Alkoholio vartojimo reiktų visai atsisakyti tiems asmenims, kurie serga lėtinių pankreatitu ar lėtinėmis kepenų ligomis, nes net maži jo kiekiai gali ženkliai pabloginti šių ligų būklę.
Dėl vis didėjančio gyvenimo tempo dažnai pamirštame, ką valgome, kaip valgome, kada paskutinį kartą ilsėjomės ar sportavome. Visa tai gali nulemti daugelio virškinimo sistemos organų funkcijos ir struktūros sutrikimus bei sukelti įvairias ligas: opaligę, gastroezofaginio refliukso ligą, kepenų pažeidimus, kasos uždegimą ir kitas ligas. Persivalgymas, riebaus ir sunkiai virškinamo maisto valgymas, gausesnis alkoholio vartojimas tampa išbandymu virškinimo sistemai ir skrandžiui. Savarankiškas gydymasis yra gana dažnas reiškinys, pacientai dažnai gydosi patys ar pasitaria su artimaisiais, retai kreipiasi pas gydytoją. Virškinimui pagerinti ir įvairiems simptomams mažinti neretas vartoja įvairius preparatus. Trumpalaikiams negalavimams mažinti, geram virškinimui ir savijautai pagerinti tokie preparatai nėra žalingi ir juos vartoti galima. Paprastai – tai virškinimo fermentai, rūgštingumą mažinantys ar spazmus nuimantys preparatai. Tačiau visada reikia išlikti budriem. Jei simptomai užsitesia, sunkėja, ir pradeda varginti ar dažnai kartojasi – būtina kreiptis į šeimos gydytoją ar gastroenterologą. Taip pat sunerimti reiktų , jei pastebimi taip vadinami „pavojaus“ simptomai: rijimo sutrikimas, nepraeinantis skausmas pilve, kraujavimo iš virškinamojo trakto požymiai, svorio kritimas, apsičiuopus darinį pilve, esant mažakraujystės simptomams. Tai gali būti lėtinių ar piktybinių susirgimų klinikiniai požymiai, todėl šiuo atveju reikia nedelsti ir kreiptis į gydytoją.
Didžioji virškinimo sutrikimų dalis priklauso nuo mūsų pačių, todėl rekomenduojama skirti didesnį dėmesį sveikai mitybai, daugiau domėtis maisto sudėtimi ir paruošimu, vengti alkoholio vartojimo.
Būkite sveiki!
Respublikinė Panevėžio ligoninė
PVM mokėtojo kodas: LT913401219
Smėlynės g. 25, Panevėžys, LT-35144
Tel. +370 45 50 72 44
Faks. +370 45 50 15 20
SUSISIEKITE -anti-bot-bitEL. PAŠTU
Duomenys saugomi Juridinių asmenų registre
Kviečiame įvertinti VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės teikiamų paslaugų kokybę:
Pacientų nuomonė