Naujienos

VASARIO 4 – OJI - PASAULINĖ KOVOS SU VĖŽIU DIENA

2022 02 04

Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva, vasario 4 – oji paskelbta Pasauline kovos su vėžiu diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, į užkrečiamųjų ligų prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią pavojų žmogaus gyvybei keliantiems onkologiniams susirgimams.

Vėžys yra didelė ligų grupė, kuri gali prasidėti beveik bet kuriame kūno organe ar audinyje, kai pakitusios ląstelės auga nekontroliuojamai, peržengia įprastas ribas, kad įsiveržtų į gretimas kūno dalis ir (arba) išplistų į kitus organus. Pastarasis procesas vadinamas metastaze ir yra pagrindinė mirties nuo vėžio priežastis.

Vėžys yra antra pagal dydį mirties priežastis visame pasaulyje. Šiuo metu nuo vėžio pasaulyje kasmet miršta daugiau nei 10 mln. žmonių. Tarp vyrų dažniausiai paplitusios vėžio rūšys yra plaučių, prostatos, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, skrandžio ir kepenų vėžys, tarp moterų – krūties, storosios žarnos, plaučių, gimdos kaklelio ir skydliaukės vėžys. Net 30-50 proc. mirčių nuo vėžio būtų galima išvengti keičiant pagrindinius rizikos veiksnius arba jų vengiant ir įgyvendinant esamas įrodymais pagrįstas prevencijos strategijas. Mirčių skaičių taip pat galima sumažinti anksti nustatant ligą.

Pagrindiniai rizikos veiksniai, kurių modifikavimas arba vengimas, gali padėti išvengti vėžio, yra šie:
-          vengti tabako, įskaitant cigaretes ir tabaką be dūmų, vartojimo;
-          išlaikyti sveiką svorį;
-          valgyti sveiką maistą, vartoti kuo daugiau vaisių ir daržovių;
-          reguliariai mankštintis;
-          praktikuoti saugų seksą;
-          pasiskiepyti nuo hepatito B ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV);
-          sumažinti ultravioletinių spindulių ir jonizuojančios spinduliuotės poveikį (profesinė ar medicininė diagnostika);
-          vengti miesto oro taršos ir patalpų dūmų;
-          reguliariai gauti medicininę priežiūrą;
-          kai kurios lėtinės infekcijos taip pat yra vėžio rizikos veiksniai, todėl svarbu reguliariai tikrintis sveikatą.

VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė yra viena iš 6 specializuotą onkologinę pagalbą teikiančių gydymo įstaigų Lietuvoje, kurioje pilnai užtikrinama savalaikė, kompleksinė onkologinių ligų diagnostika ir gydymas. Nuo 2015 m. ligoninėje veikia MDK – multidisciplininė gydytojų specialistų komanda, į kurios sudėtį įeina įvairių sričių gydytojai (chirurgai, LOR gydytojai, ginekologai, patologai, radiologai ir kt.). Šios gydytojų komandos nariai analizuoja konkretaus paciento susirgimo aplinkybes, ligos eigą ir sudaro paciento susirgimo ištyrimo ir gydymo planą. Mūsų ligoninėje yra taikomas krūtų, skydliaukės, žarnyno, skrandžio, inkstų, prostatos ir kitų navikų gydymas, taikomos nedidelių navikų mikrobangų abliacijos.

„Onkologinių susirgimų atvejais gydymo efektyvumui yra labai svarbu ligą nustatyti kuo ankstesnėje stadijoje. Respublikinėje Panevėžio ligoninėje atliekama ankstyva storosios žarnos vėžio programa leidžia nustatyti ligą dar pirmose vėžio stadijose ir net ikivėžinėje stadijoje. Pagal šią programą kasmet ligoninėje yra ištiriama virš 800 Panevėžio krašto gyventojų. Programoje gali dalyvauti visi 50 metų amžiaus sulaukę pacientai, kuriuos tyrimui nukreipia Šeimos gydytojai.

1983 metais nustatyta H. Pylori bakterija, gyvenanti skrandyje. Įrodžius jos vaidmenį skrandžio vėžio išsivystymui ir ambulatorinėje grandyje plačiai taikant efektyvų gydymą, paskutiniu metu ženkliai sumažėjo sergamumas skrandžio vėžiu. Deja, naujausi duomenys rodo, kad stebimas kasos, stemplės, kepenų ir tulžies takų piktybinių susirgimų didėjimas. Reikia pastebėti, kad paskutiniu metu pasaulyje stebima didelė pažanga onkologinių ligų diagnostikoje ir gydyme, bei pasidžiaugti, kad Respublikinėje Panevėžio ligoninėje sėkmingai taikomi naujausi vėžinių susirgimų diagnostikos ir gydymo metodai, leidžiantys nustatyti onkologinius susirgimus ankstyvesnėje stadijoje ir pagerinti išgyvenamumą“, - pasakoja Gastroenterologijos skyriaus vedėjas, dr., gydytojas gastroenterologas Darius Kriukas.

„Ligoniai, sergantys įvairiomis onkologinėmis ligomis, sudaro nemažą dalį pacientų, kurie yra gydomi Chirurgijos klinikos skyriuose. Jiems yra atliekamos radikalios ir paliatyvinės minimaliai invazinės ir atviros abdominalinės, urologinės, neurochirurginės operacijos dėl tiesiosios ir gaubtinės žarnos, skrandžio, prostatos, inkstų, galvos smegenų auglių. Net ir pandemijos metu šios operacijos nebuvo stabdomos, pacientams, kuriems įtariama onkologinė patologija, pirmumo tvarka atliekami sudėtingi tyrimai, tęsiamos vėžio prevencijos programos. Kai kurie, patys sudėtingiausi ligoniai, nukreipiami į tretinio lygio ligonines, kur suteikiama reikiama pagalba, o po to stebėjimas ir gydymas tęsiamas mūsų ligoninėje. Onkologinės pagalbos priartinimas prie pacientų nuolatinės gyvenamosios vietos padeda spręsti logistikos klausimus ir gerina jos prieinamumą“, - apie onkologinėmis ligomis sergančių pacientų gydymą kalba Chirurgijos klinikos vedėjas, gydytojas chirurgas Remigijus Samuolis.

„Patologijos skyriuje yra atliekami tyrimai, kurių metu patvirtinama arba paneigiama vėžio diagnozė. Skirtingiems audiniams gali būti naudojami skirtingi tyrimo ir apdorojimo būdai, nes kiekviena vėžio rūšis ar skirtingas organas turi savo specifinius, tik jam būdingus požymius, kuriuos ir reikia išryškinti tyrimo metu. Šie požymiai ne tik parodo, kokio tipo navikas yra diagnozuotas, pagal juos galima nuspėti, kaip liga vystysis, kaip sparčiai progresuos. Džiaugiamės, kad Respublikinėje Panevėžio ligoninėje yra naudojama tokia pati naujausios kartos įranga, kaip ir kitose didžiosiose šalies ir Europos ligoninėse. Nauja įranga užtikrina kokybiškus tyrimus ir leidžia saugoti gamtą.

Labai svarbu anksti nustatyti piktybinį naviką. Dėl to vykdomos ankstyvosios vėžio diagnostikos profilaktinės programos. Jų metu atrenkami pacientai, kuriems yra įtariamas piktybinis navikas ir jiems atliekami specialūs tikslesni tyrimai. Tiriant audinius pagal profilaktines audinių programas, piktybinis navikas nustatomas rečiau, tačiau labai dažnai randami pokyčiai, kurie yra tikrosios ikivėžinės būklės. Panašiai veikia ir storosios žarnos, gimdos kaklelio, krūtų, prostatos profilaktinės patikros programos. Nuo 2022 metų atsirado naujovė patikros programose – pagal gimdos kaklelio profilaktinę patikros programą moterims bus atliekami žmogaus papilomos viruso tyrimai ir gimdos kaklelio tepinėliai skystoje terpėje. Tai padės geriau nustatyti labai ankstyvas ikivėžines ligas ir ypač ankstyvą (taip vadinamą nulinės stadijos) gimdos kaklelio vėžį, taip pat leis tiksliau stebėti pacientes, kurioms yra įtarimų dėl galimos ligos. Skystos terpės ginekologiniai tyrimai ar žmogaus papilomos viruso tyrimai yra atliekami Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Net jei moteris nedalyvauja vėžio patikros programose, šiuos tyrimus galima atlikti mūsų Konsultacinėje poliklinikoje“, - plačias ir šiuolaikiškas tyrimų galimybes Respublikinėje Panevėžio ligoninėje vardina Patologijos skyriaus vedėjas, gydytojas patologas Dalius Baltušnikas.

„Visame pasaulyje sparčiai daugėja žmonių, sergančių onkologinėmis ligomis. Ligoniai, išgirdę onkologinės ligos diagnozę, patiria emocinių išgyvenimų, jaučiasi sugniuždyti. Šiandieniniai medicinos laimėjimai suteikia viltį išgyventi, nes liga, ypač ankstyvųjų stadijų, dažnai visiškai išgydoma. Mūsų ligoninės Onkologijos chemoterapijos skyriuje, pasitelkiant modernius diagnostikos ir gydymo metodus, teikiamos onkologijos, chemoterapijos, hematologijos paslaugos, taikoma biologinė terapija, imunoterapija. Kiekvienas naujai diagnozuotas naviko atvejis aptariamas multidisciplininėje komisijoje, sudaromos sąlygos kuo greičiau gauti rekomenduotą gydymą (operacinį, spindulinį ar chemoterapinį)“, - apie šio skyriaus veiklą kalba Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėja gydytoja Daiva Preimontienė.

„Kai kuriems mūsų ligoninės pacientams yra atliekama labai inovatyvi ir minimaliai invazinė operacija – abliacija mikrobangomis, kai, kontroliuojant echoskopu, į auglį įvedama speciali viena ar dvi adatos (priklausomai nuo tumoro dydžio), jos prijungiamos prie specialaus mikrobangų generatoriaus ir, pasiekus reikiamo dydžio energiją bei trukmę, auglys sunaikinamas. Adatos sukurtas mikrobangų laukas „užverda“ molekules aukštoje temperatūroje ir jos „išgaruoja“. Procedūra užtrunka iki 15 minučių, pjūvis – tik apie 2 cm., nėra kraujavimo ir didelio pooperacinio skausmo. Labai svarbu, kad nereikia bendrinės nejautros ir, kad šiuo metodu atliekama operacija yra daug trumpesnė už kitas panašaus tipo minimaliai invazines operacijas. Šis gydymo metodas taikomas esant navikams inkstuose, kepenyse, plaučiuose. Kita vertus, šis metodas tinka ne visiems ligoniams. Sergant daugeliu onkologinių ligų, nėra vieno veiksmingo kovos su vėžiu metodo. Tai liga, kuriai įveikti dažniausiai taikomi keli metodai: chirurginis gydymas, chemoterapija, radioterapija (vadinamasis švitinimas), intervencinė radiologija. Džiaugiamės, kad Respublikinės Panevėžio ligoninės medikai kryptingai siekia ir sėkmingai įgyvendina pagrindinius savo tikslus – padėti sergantiems pacientams gauti patikimą ir išsamią medicininę diagnozę bei gydymo rekomendacijas, suteikiant kvalifikuotą ir savalaikę medicininę pagalbą tada, kai pacientui labiausiai jos reikia. Esame pasiruošę suteikti pacientui geriausią patirtį, sutelkiant dėmesį į novatorišką gydymą, išskirtinę priežiūrą ir gerus ligos pašalinimo rezultatus“, - kovos su vėžiu aktualijas apibendrino Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinos reikalams, dr, gydytojas pulmonologas Mindaugas Vaitkus.

Nauji vaistai, inovatyvi diagnostika ir modernūs gydymo metodai, brangių tyrimų prieinamumo didinimas, gydymo įstaigos turimos įrangos keitimas modernia, prevencinių programų vykdymo efektyvumas, psichosocialinės pagalbos onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems plėtra – tai tik dalis priemonių, kurias sėkmingai įgyvendina Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojai specialistai onkologijos srityje. Tikime, kad jos kasmet didins galimybes sveikti tūkstančiams žmonių, susidūrusių su šiais sudėtingais susirgimais.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.
Paskutinį kartą redaguota: 2022-02-04 09:05