Naujienos

Vaikų sveikatos ugdymas - esminė prevencinės medicinos dalis

2024 06 11

Vystant Panevėžio miesto sveikatos centro veiklą, Respublikinė Panevėžio ligoninė kartu su Panevėžio miesto odontologijos poliklinika ir LR Odontologų rūmais surengė edukacinę programą  apie dantukų priežiūrą, į kurią atvyko Panevėžio Saulėtekio progimnazijos moksleiviai. Apie dantukų priežiūrą penktokams pasakojo VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos direktoriaus pavaduotoja laikinai vykdanti direktoriaus pareigas, gydytoja odontologė Santa Miežinienė bei LR Odontologų rūmų narė, odontologijos klinikos darbuotoja Valė ir specialistė Kristina.

Tokios iniciatyvos yra labai svarbios vaikų sveikatos ugdymui, nes padeda formuoti teisingus įpročius nuo mažens. Per paskaitą moksleiviai sužinojo apie dantų higienos svarbą, teisingo valymo technikas bei sveikos mitybos įtaką dantų būklei.

Ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas akcentavo tokių edukacijų svarbą. Jis pabrėžė, kad vaikų sveikatos ugdymas yra esminė prevencinės medicinos dalis, padedanti užkirsti kelią daugybei sveikatos problemų ateityje.

„Mes jau antri metai miesto mokyklų moksleiviams organizuojame edukacines paskaitas, manome, kad sveikatos ugdymas turi prasidėti ankstyvame amžiuje, nes vaikystėje suformuoti įpročiai dažnai išlieka visam gyvenimui. Tokios paskaitos suteikia vaikams ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių, kuriuos jie gali taikyti kasdienėje gyvenimo rutinoje, o  bendradarbiavimas tarp sveikatos institucijų  yra labai svarbus, siekiant įtraukti bendruomenes ir geresnės mūsų, ypač vaikų, sveikatos “, - sakė Panevėžio ligoninės vadovas A. Skorupskas.

S. Miežinienė skaidrių pagalba vaikams papasakojo apie danties struktūrą. Moksleiviai sužinojo, kad dantis sudaro keli skirtingi sluoksniai: emalis, dentinas, pulpa ir cementas. Emalis, kuris yra pati kiečiausia medžiaga, esanti žmogaus kūne, dengia danties išorę. Daugiausiai jis sudarytas iš akmens kietumo mineralo, vadinamo kalcio fosfatu. Po juo eina antrasis sluoksnis – dentinas, kuris yra kiek minkštesnis už emalį. Giliausiai danties viduje slypi pulpa. Tai gyva dalis, kurią sudaro nervai ir kraujo ląstelės. Dar viena danties dalis yra vadinama cementu. Tai jungiamojo audinio sluoksnis, tvirtai laikantis dantų šaknis prie dantenų ir žandikaulio.

Taip pat didelis dėmesys buvo atkreiptas į tinkamą mitybą, kuri yra labai svarbi sveikiems dantims palaikyti. Gydytoja odontologė S. Miežinienė įvardijo pagrindinius principus – sveikų dantų priežiūrai: vengti cukraus, valgyti kalcio turinčius produktus, vartoti pakankamai vaisių ir daržovių.

LR Odontologų rūmų narė Valė akcentavo dantų priežiūrą ir tinkamą jų valymą.

„Visgi, tinkamai rūpintis dantimis pavyks tik jei kiekvieną dieną tinkamai juos valysite. Atidžiai rinkitės dantų šepetėlį ir dantų pastą bei naudokite ją saikingai. Svarbiausia nepamirškite tarpdančių siūlų, kurie išvalo tas vietas, kur šepetėlis nepasiekia“, - apie dantų valymą pasakojo odontologijos klinikos darbuotoja.

Vaikai aktyviai dalyvavo ir rodė didelį susidomėjimą. Per paskaitą jie ne tik klausėsi svarbios informacijos apie danties struktūrą, mitybą ir dantų priežiūrą, bet ir atsakinėjo į specialistų užduodamus klausimus apie dantukų priežiūrą, tinkamą mitybą ir valymą. Daugelis moksleivių, pateikę teisingus atsakymus į užduotus klausimus, buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis.

Paskaitai pasibaigus moksleiviai su savo klasės vadovu skubėjo į Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių , kur jų laukė dar viena edukacinė programa. Šis skyrius garsėja savo pažangiais gydymo metodais ir specializuotomis procedūromis, skirtomis sveikatos atstatymui ir palaikymui.

Skyriaus vyresnioji slaugytoja Lidija Velykienė  pristatė skyriaus veiklą, paaiškino kokios sveikatos problemos čia gydomos ir kokie metodai taikomi. Moksleiviai sužinojo apie reabilitacijos svarbą po traumų, operacijų ir įvairių ligų.

Būkime sveiki!

Paskutinį kartą redaguota: 2024-06-12 16:54