Naujienos

RESPUBLIKINĖJE PANEVĖŽIO LIGONINĖJE SĖKMINGAI PLEČIAMA INSULTO KLASTERIO VEIKLA

2022 02 23

Koordinuoti, operatyvūs veiksmai, standartizuotas gydymas pagal šiuolaikinį įrodymais grįstą medicinos mokslą – tai svarbiausi reikalavimai insulto diagnostikos ir gydymo centrams (klasteriams). LR SAM ministro patvirtintame Tvarkos apraše nustatyti konkretūs reikalavimai insulto diagnostikos ir gydymo centrams, bei detalizuoti įvairių lygių asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiksmai insulto atvejais. Insulto klasterių veikla, Lietuvoje pradėta 2014 m. pradžioje, leido pasiekti proveržį gydant šią sunkią ligą. Operatyvi diagnostika, aukščiausios kvalifikacijos specialistai, inovatyvūs gydymo metodai, invazinės neurologinės procedūros – tai svarbios prielaidos mažinant ne tik mirčių, bet ir sunkių pasekmių – invalidumų – skaičių. Visos šios priemonės yra sėkmingai taikomos Respublikinėje Panevėžio ligoninėje.

Nežiūrint visų iššūkių, kuriuos 2021 metais sukėlė COVID pandemija medicinoje, insulto gydymo apimtys Respublikinėje Panevėžio ligoninėje didėja ir gydymo kokybė nuolat gerėja.  Nors pastebimas gyventojų skačiaus Panevėžo regione mažėjimas, o pacientų amžius, remiantis statistikos duomenimis, ilgėja, 2021  metais atliktų trombolizių skačius mūsų ligoninėje išaugo 24%, o mechaninių trombektomijų  skaičius - net 54%. Kiekvienas insultu susirgęs pacientas , jei tik jis laiku atvyksta į mūsų ligoninę ir, jei jo būklė bei  gretutinės ligos  leidžia , gydomas šiuolaikiškais gydymo metodais, atstatant smegenų kraujagyslių praeinamumą.

„Respublikinėje Panevėžio ligoninėje  ir toliau gerinama  insulto diagnostika. 2021 metais buvo įdiegti kompiuterinės tomografijos perfuzijos, kompiuterinės tomografijos angiografijos ištyrimo metodai, kurie leidžia didesniam pacientų skaičiui taikyti kraujagyslių atvėrimo ir krešulių tirpdymo gydymo metodus ištikus smegenų infarktui. Atsižvelgiant į atsiradusias insulto diagnostikos ir gydymo naujoves, kasmet yra atnaujinamos išeminio insulto gydymo metodikos.  Tam reikalingas labai glaudus įvairių gydytojų specialistų bendradarbiavimas. 2021 m. ligoninėje buvo sukurtas Insulto komitetas, į kurį įeina skubios pagalbos gydytojas, gydytojas reanimatologas, gydytojas  radiologas, gydytojas intervencinis radiologas, gydytojas neurologas, laboratorijos gydytojas, slaugytojos. Šis komitetas atnaujino insulto gydymo metodiką pagal naujausias Lietuvos Insulto asociacijos rekomendacijas ir kitų  universitetinių ir respublikinių ligoninų ( Insulto centų) gerąją patirtį. Siekiant kuo greičiau pradėti insulto  gydymą  krešulį tirpdančiais vaistais, ši procedūra  jau pradedama  ne Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, o Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriuje. Klinikiniai tyrimai rodo, kad sutaupius net ir kelias ar keliolika minučių, insulto gydymo išeitys ženkliai pagerėja ir paciento negalios laipsnis sumažėja“, - kalba Respublikinės Panevėžio ligoninės II Neurologijos skyriaus vedėjas, gydytojas neurologas Linas Masiliūnas.

„Ūminio insulto gydymas dėl labai greito ir negrįžtamo galvos smegenų pažeidimo reikalauja ypatingo operatyvumo, kuris įmanomas tik koordinuojant, integruojant įvairių lygių tarnybų ir specialistų veiklą į vieningą, darniai funkcionuojančią sistemą“, - pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

RPL neurologai daug dėmesio skiria insulto profilaktikai - Konsultacijų poliklinikoje sėkmingai veikia PSIP ( praeinančių smegenų išemijos priepuolių) kabinetas, kuriame tiriami didelę insulto riziką turintys pacientai. Pacientams išaiškinami insulto rizikos veiksniai, skiriamas profilaktinis gydymas, padedantis išvengti šios ligos pasekmių. Taip pat auga ir susiaurėjusių kaklo kraujagyslių stentavimo procedūrų skaičius, kurių 2021 metais atlikta net 88, tuo tarpu kai 2020 m. – tik 48 procedūros.

„Ligoninės administracija, suprasdama skubaus ligų gydymo svarbą, nuolat gerina  pacientų  gydymo aplinką bei medicinos personalo darbo sąlygas. Tuo tikslu, panaudojant Europos Sąjungos stuktūrinių fondų bei ligoninės lėšas, šiuo metu yra baigiamas II-ojo Neurologijos skyriaus patalpų remontas - šiuolaikiškai įrengiamos palatos su arterinio kraujospūdžio nuotolinio monitoravimo galimybe, įrengtos elektrinės paciento perkėlimo sistemos, prie kiekvienos lovos privestas deguonis,  privestas vakuumas ( seilėms ir skysčiams atsiurbti) , įsigytos elektrinės funkcinės lovos, spintelės, įsigyti antipraguliniai čiužiniai, atnaujinta insulto diagnostikos įranga . Tokios pat šiuolaikiškos permainos artimiausiu metu numatomas  ir I-ame Neurologijos skyriuje.  Derinant medicinos pažangą, Europinių fondų investicijas ir Respublikinės Panevėžio ligoninės kolektyvo pastangas, pacientai, susirgę galvos smegenų infarktu, mūsų ligoninėje gauna kvalifikuotą  aukščiausio lygio pagalbą. Baigus aktyvų insulto gydymą ligoninėje, reabilitacinis gydymas tęsiamas atnaujintoje Likėnų reabilitacijos ligoninėje ar kitose šalies reabilitacijos ligoninėse“, - tęsia pasakojimą gydytojas Linas Masiliūnas.

Šiuolaikinis insulto gydymas yra labai pažengęs į priekį – mūsų ligoninėje ištisą parą yra taikomi patys naujausi šios ligos gydymo metodai. Pacientai, kuriuos yra ištikęs insultas, į mūsų ligoninę yra vežami ne tik iš Panevėžio, bet ir iš aplinkinių rajonų. Norime priminti, kad sėkmingi insulto gydymo rezultatai labai priklauso nuo laiko, praėjusio atsiradus pirmiesiems ligos požymiams iki gydymo pradžios: kuo greičiau pradedamas gydymas, tuo geresni ligos simptomų atstatymo rezultatai. Pavėlavus atstatyti kraujotaką galvos smegenyse, vystosi negrįžtami procesai smegenų ląstelėse, o atsiradusi ligos simptomatika tais atvejais gali ir nebepraeiti. Tad turime tik kelias „auksines“ valandas, per kurias reikėtų suspėti atvežti susirgusį asmenį į gydymo įstaigą ir pradėti gydymą. Būtų puiku, kad kuo daugiau žmonių sugebėtų atskirti pirmuosius šios ligos požymius ir, ištikus insultui, kuo greičiau kviestų greitąją medicinos pagalbą. Tik bendromis pastangomis galėsime sėkmingai gydyti insultą ir džiaugtis gydymo rezultatais.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-03-04 13:52