Naujienos

Pavasaris – alergijų metas

2023 05 03

Pavasaris – vienas gražiausių metų laikų, tačiau tai taip pat pagrindinis sezoninių alergijų metas. Augalams išskiriant žiedadulkes, milijonai žmonių, sergančių sezoniniu alerginiu rinitu, pradeda uostyti ir čiaudėti. Plačiau supažindinsime apie sezoninį alerginį rinitą, mūsuose dar vadinamą tiesiog šienlige.

Alerginis rinitas diagnozuojamas maždaug 20 proc. įvairaus amžiaus asmenų.

Alerginį rinitą sukelia mažos - ore esančios dalelės, kurias žmogus įkvepia, t.y. alergenus – medžiagas, kurios išprovokuoja alerginę reakciją, pvz.: namų dulkių erkutės, pelėsiai, gyvūnai, žiedadulkės. Šis alerginis susirgimas gali būti sezoninis (t.y. pasireiškiantis tik pavasario ar vasaros sezono metu) bei nuolatinis.

„Sezoninį alerginį rinitą dažniausiai sukelia medžių, žolių bei piktžolių žiedadulkės. Pavasario sezono metu (kartais netgi nuo sausio pabaigos ar vasario pradžios iki pat gegužės galo, birželio pradžios) žydi medžiai bei barsto žiedadulkes. Labiausiai alergizuojantys medžiai yra beržai, alksniai, lazdynai. Vasaros sezono metu žydi žolės (dažniau iki vasaros vidurio), labiausiai alergizuojanti žolė yra motiejukas. O antroje vasaros pusėje iki pirmųjų šalnų – piktžolės, paminėtinas kietis, liaudyje dar vadinamas pelynu“,  -  apie pagrindinius alergenus kalbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės  gydytoja alergologė Dovilė Didžiulė.

Didesnė rizika susirgti alerginiu rinitu yra žmonėms, kuriems prieš tai buvo diagnozuota astma ar atopinis dermatitas, taip pat tiems, kurių šeimos nariai serga astma ar alerginiu rinitu. Alerginis rinitas gali prasidėti bet kokiame amžiuje, bet dažniausiai pirmieji simptomai pasireiškia jau vaikystėje ar ankstyvoje jaunystėje. Dažniausiai simptomai ryškesni ir intensyvesni vaikams ir suaugusiesiems (tarpsnyje  30-40 m.).

Alerginio rinito simptomai gali skirtis kiekvienam žmogui, tačiau dažniausiai  simptomai pasireiškia po pabuvimo lauke:  vandeningos nosies išskyros, čiaudulys, nosies niežulys, akių paraudimas, niežėjimas, patinimas, kartais stebimas nosies užburkimas, užsikišimas.  Simptomai sumažėja - atėjus į namų aplinką.

„Jei jūs ar jūsų vaikas junta šiuos simptomus antrą sezoną iš eilės, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreips vaikų alergologo ar alergologo – klinikinio imunologo konsultacijai. Šios konsultacijos metu bus galima patikslinti alergiją sukėlusį veiksnį. Surinkus išsamią paciento anamnezę, įvertinus simptomus ir atlikus paciento apžiūrą bus parinktas atitinkamas alergologinis ištyrimas. Dažniausiai atliekamas odos dūrio mėginys su įtariamais alergenų ekstraktais arba specifinių IgE tyrimas prieš įkvepiamuosius alergenus. Tuo pat metu specialistas rekomenduos kaip vengti galimų alergenų bei parinks atitinkamą, simptomus mažinantį priešalerginį gydymą antihistamininiais vaistais ar steroidiniais purškalais į nosį“, - apie alergijos nustatymą,  jos gydymą ir apsisaugojimo būdus paaiškino gydytoja D. Didžiulė.

Jei simptomai vargina nebe pirmą sezoną, nuolatinai reikia vartoti priešalerginius vaistus sezono metu ir yra patvirtinta sensibilizacija žiedadulkėms, tuomet svarstoma dėl specifinės alergenų imunoterapijos taikymo. Jos metu organizme per laiką pakeičiamas imuninis atsakas į tam tikrus alergenus. Gydant šiuo metodu ženkliai sumažėja alerginio rinito simptomai, vartojamų vaistų kiekis, nes įvyksta tolerancija bei išlieka ilgalaikis efektas ateityje. Imunoterapija gali būti poodinė ir poliežuvinė, kuri taikoma mažiausiai trejus metus, tačiau rekomenduotina - penkerius metus. Jei nuspręstumėte, kad norite taikyti imunoterapiją sau ar savo vaikui, gydytojai jūsų lauks konsultacijoje, kurios metu aptars visus reikiamus aspektus.
Paskutinį kartą redaguota: 2023-05-03 14:09