Naujienos

Pasaulinę hemofilijos dieną pasitinkant

2023 04 14

Balandžio 17-ąją  pasaulis minės hemofilijos dieną, kuria siekiama, kad visuomenė dar daugiau sužinotų apie hemofiliją ir kitas įgimtas kraujo krešėjimo ligas. Nuo 1989 m. minima diena siekia atkreipti į visų kraujo krešėjimo problemų turinčių žmonių bėdas. Tuo tikimasi užtikrinti geresnę diagnostiką ir gydymą žmonių, kurie serga kraujo krešėjimo ligomis.

Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoja hematologė Jūratė Daubarienė yra įsitikinusi, kad visuomenė su šia liga yra susipažinusi gana mažai, nes tai reta ir paveldima liga, todėl pasaulinę hemofilijos dieną  pasitinkant - puiki proga apie tai  priminti.

„Hemofilija yra skirstoma į du tipus – A ir B. Forma A yra kur kas dažnesnė ir ja serga maždaug 1 iš 10 tūkst. žmonių. Tuo metu B forma - serga 1 iš 30 tūkst. žmonių.  Hemofilija  dažniausiai serga vyrai, retos išimtys kai šia liga suserga moterys. Moterys perneša hemofilijos geną, o serga vyrai. Lietuvoje šia, kraujo krešėjimo liga serga apie 150 žmonių, o per metus ši diagnozė nustatoma vienam arba dviem vaikams. Hemofilija pasireiškia tuo, kad nekreši kraujas taip kaip jis turėtų krešėti ir dėl to minimali trauma gali sukelti gausų kraujavimą, kuris yra pavojingas gyvybei. Pagrindinis hemofilijos simptomas – sunkiai stabdomas kraujavimas net menkiausių traumų metu. Kraujuoja į poodį (atsiranda didžiulės skausmingos mėlynės, pakilusis virš odos), į sąnarius, raumenis, iš žaizdų, nosies, dantenų virškinamojo trakto. Kraujavimas gali atsirasti staiga ir jei nebus sustabdytas - iškyla pavojus gyvybei. Jei ligos forma lengva, liga gali būti diagnozuota net paauglystėje ar suaugusiems, ir tik po didesnės traumos ar operacijos. Jei liga yra vidutinio sunkumo, ji dažniausiai diagnozuojama, kai vaikas pradeda vaikščioti (krenta, susimuša, atsiranda kraujavimas į raumenis ir sąnarius). Jei ligos forma sunki - išryškėja vos kūdikiui gimus. Pagrindiniai požymiai - hematoma galvos poodyje ir gausus kraujavimas iš virkštelės“, - apie hemofiliją ir jos simptomus supažindino gydytoja J. Daubarienė.

Hematologės teigimu, nors liga išlieka nepagydoma, dabar ji yra puikiai kontroliuojama, o hemofilija sergančių žmonių kasdienybę itin palengvina krešėjimo faktorių lygį sekti padedantys prietaisai, kurie įspėja, kad laikas leistis vaistus. Dažniausiai pacientai vaistus leidžiasi patys, net ir mažiausieji  išmoksta tai padaryti.  

„Šiandien hemofilijos gydymas gali būti gerai kontroliuojamas ir prognozuojamas, todėl žmonės sirgdami šia liga gyvena pilnavertį gyvenimą. Susikūrusi žmonių sergančių hemofilija asociacija  skatina žmones gyventi aktyviai, sportuoti, užsiimti patinkančia jiems veikla. Yra suburta krepšinio komanda, kuri vienija hemofilija sergančius vyrus. Tinkamas hemofilijos gydymas leidžia pristabdyti ligos progresavimą ir suteikti visavertį gyvenimą ja sergantiems žmonėms“,- teigė Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoja hematologė J. Daubarienė.
Paskutinį kartą redaguota: 2023-04-14 14:01