Naujienos
Pasaulinę hemofilijos dieną pasitinkant
2023 04 14Balandžio 17-ąją pasaulis minės hemofilijos dieną, kuria siekiama, kad visuomenė dar daugiau sužinotų apie hemofiliją ir kitas įgimtas kraujo krešėjimo ligas. Nuo 1989 m. minima diena siekia atkreipti į visų kraujo krešėjimo problemų turinčių žmonių bėdas. Tuo tikimasi užtikrinti geresnę diagnostiką ir gydymą žmonių, kurie serga kraujo krešėjimo ligomis.
Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoja hematologė Jūratė Daubarienė yra įsitikinusi, kad visuomenė su šia liga yra susipažinusi gana mažai, nes tai reta ir paveldima liga, todėl pasaulinę hemofilijos dieną pasitinkant - puiki proga apie tai priminti.
„Hemofilija yra skirstoma į du tipus – A ir B. Forma A yra kur kas dažnesnė ir ja serga maždaug 1 iš 10 tūkst. žmonių. Tuo metu B forma - serga 1 iš 30 tūkst. žmonių. Hemofilija dažniausiai serga vyrai, retos išimtys kai šia liga suserga moterys. Moterys perneša hemofilijos geną, o serga vyrai. Lietuvoje šia, kraujo krešėjimo liga serga apie 150 žmonių, o per metus ši diagnozė nustatoma vienam arba dviem vaikams. Hemofilija pasireiškia tuo, kad nekreši kraujas taip kaip jis turėtų krešėti ir dėl to minimali trauma gali sukelti gausų kraujavimą, kuris yra pavojingas gyvybei. Pagrindinis hemofilijos simptomas – sunkiai stabdomas kraujavimas net menkiausių traumų metu. Kraujuoja į poodį (atsiranda didžiulės skausmingos mėlynės, pakilusis virš odos), į sąnarius, raumenis, iš žaizdų, nosies, dantenų virškinamojo trakto. Kraujavimas gali atsirasti staiga ir jei nebus sustabdytas - iškyla pavojus gyvybei. Jei ligos forma lengva, liga gali būti diagnozuota net paauglystėje ar suaugusiems, ir tik po didesnės traumos ar operacijos. Jei liga yra vidutinio sunkumo, ji dažniausiai diagnozuojama, kai vaikas pradeda vaikščioti (krenta, susimuša, atsiranda kraujavimas į raumenis ir sąnarius). Jei ligos forma sunki - išryškėja vos kūdikiui gimus. Pagrindiniai požymiai - hematoma galvos poodyje ir gausus kraujavimas iš virkštelės“, - apie hemofiliją ir jos simptomus supažindino gydytoja J. Daubarienė.
Hematologės teigimu, nors liga išlieka nepagydoma, dabar ji yra puikiai kontroliuojama, o hemofilija sergančių žmonių kasdienybę itin palengvina krešėjimo faktorių lygį sekti padedantys prietaisai, kurie įspėja, kad laikas leistis vaistus. Dažniausiai pacientai vaistus leidžiasi patys, net ir mažiausieji išmoksta tai padaryti.
Respublikinė Panevėžio ligoninė
PVM mokėtojo kodas: LT913401219
Smėlynės g. 25, Panevėžys, LT-35144
Tel. (0-45) 50 72 44
SUSISIEKITE -anti-bot-bitEL. PAŠTU
Duomenys saugomi Juridinių asmenų registre
Kviečiame įvertinti VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės teikiamų paslaugų kokybę:
Pacientų nuomonė