Naujienos

Pasaulinė Autizmo supratimo diena

2023 04 03

Kasmet balandžio pradžioje  pasaulis mini Autizmo supratimo dieną.

Autizmas nėra liga. Tai – neurologinis raidos sutrikimas, kurio priežastys vis dar nežinomos. Paprastai autizmas aiškinamas kaip sutrikimas, kai vaikai turi problemų reikšti savo bei suprasti kitų asmenų mintis bei jausmus.

Vaikai autistai sunkiai interpretuoja gestus, veido išraiškas, prisilietimus ir netgi kalbą. Jiems yra sunku įsijausti į kito žmogaus būseną ir tinkamai bendrauti, jie dažnai apibūdinami kaip vengiantys socialinio kontakto.

Autizmą turintiems žmonėms sutrikimai pasireiškia trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos (vaikas nesidomi bendraamžiais, nemoka su jais žaisti, palaikyti ilgesnį kontaktą), verbalinės ir neverbalinės komunikacijos (vaikas nesuvokia tokių nežodinių ženklų, kaip kūno kalba, veido išraiška ir panašiai, bei pats nemoka tokių ženklų siųsti, viską supranta tiesiogiai) bei elgesio (vaikas visada būna paniręs į tą pačią, nuolat besikartojančią veiklą, domisi ta pačia sritimi, priešinasi pokyčiams ir naujovėms).

Autizmas visiems asmenims pasireiškia skirtingai – atrasti du vienodus autistiškus vaikus beveik neįmanoma. Autistams vaikams netinka mokymo strategijos, tinkančios kitiems vaikams. Socialiniai bendravimo įgūdžiai ir elgsena, kuriuos kiti vaikai išmoksta gana lengvai, autistiškiems vaikams neateina natūraliai ir dažnai to turi būti mokoma atskirai. Pagrindiniams autizmo simptomams koreguoti taikomos teorijos yra orientuotos į socialinius, bendravimo ir elgesio ypatumus. Teorijų rūšių esama labai įvairių.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaikų raidos centro vadovė, vaikų ir paauglių psichiatrė Eglė Klivickaitė teigia, kad centre didelis dėmesys yra skiriamas ankstyvai diagnostikai, siekiant gerinti vaiko socialinę adaptaciją ir funkcionavimą.

„Su vaikais iki 7 m. kompleksiškai dirba ankstyvosios reabilitacijos komanda, kurią sudaro gydytojai socialiniai pediatrai, psichologai, logopedai, ergoterapeutai, kineziterapeutai, spec. pedagogai, socialiniai darbuotojai ir masažistai. Atliekamas tarpdiscipilininis vaiko raidos vertinimas bei klinikinis stebėjimas, raidos ir elgesio sutrikimų abilitacija. Taikomos įvairios klinikinės programos ir terapijos, nukreiptos į vaiko funkcionavimo gerinimą. Pavyzdžiui, Montessori terapija, žaidimų ir elgesio terapija, maitinimo terapija, sensomotorinė stimuliacija ir kitos. Dalinamės informacija apie organizacijas ir asociacijas, vienijančias tėvelius, auginančius vaikus, turinčių įvairiapusių raidos sutrikimų. Vyresnius vaikus, paauglius, turinčius autizmo spektro sutrikimą bei  jų tėvelius konsultuoja gydytojai vaikų ir paauglių psichiatrai, medicinos psichologai. Esant indikacijoms, taikomas gydymas vaikų ir paauglių psichiatrijos dienos stacionare“, - apie Vaiko raidos centre taikomas klinikines programas ir terapijas pasakojo psichiatrė Eglė Klivickaitė.

„Džiaugiuosi, kad Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaikų raidos centre sutelktas jaunų medikų specialistų kolektyvas, tinkamai organizuotas jų komandinis darbas pasiekia puikių  rezultatų.  Bandysime pagal galimybes plėtoti centro teikiamų paslaugų spektrą, ateityje ypatingą dėmesį skirsime ne medikamentinėms paslaugoms“, -  kalbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

Kviečiame tėvelius, kurių vaikai serga autizmu arba turi autizmo požymių, kreiptis į Vaiko raidos centre dirbančius specialistus, kurie visada yra pasirengę Jums padėti.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-04-03 18:14