Naujienos

Nužudytiems 1941 metais medikams atminti

2024 06 26

Kiekvienos tautos istorija yra pažymėta ne tik džiaugsmais, pergalėmis ir džiugiais įvykiais, bet ir tragiškais tautai momentais, netektimis ir skaudžiais prisiminimais. Šiandien praėjo jau 83 metai nuo tos dienos, kai negailestingas likimas išplėšė iš mūsų tarpo Panevėžio ligoninės medikus. Tai reikia prisiminti, apie tai turime kalbėti.

1940 m. vasarą Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą. Panevėžio krašto, kaip ir visos Lietuvos, žmonės skaudžiai patyrė prasidėjusias sovietų represijas – trėmimus į Sibirą, įkalinimus, žudynes. Prasidėjus karui, enkavedistai 1941 m. birželio 26 d. žiauriai nužudė Panevėžio ligoninės vedėją Juozą Žemgulį, gydytojus Antaną Gudonį, Stanislovą Mačiulį, gailestingąją seserį Zinaidą Kanis-Kanevičienę. Panevėžio medikai iki paskutinės savo gyvenimo akimirkos liko ištikimi Hipokrato priesaikai ir savo pareigai – gelbėjo žmonių gyvybes, padėjo sergantiems ir sužeistiems, tačiau nepagrįstai buvo apkaltinti ir nužudyti. Pasitraukus sovietams, jų kūnai su žiauraus kankinimo žymėmis buvo rasti dabartinio Panevėžio kraštotyros muziejaus rūsyje.

Šie tragiškai žuvę medikai – tai ne tik medicinos specialistai, tai buvo ypatingi žmonės, pasižymėję nepaprastu gerumu, užuojauta ir pasiaukojimu. Jie visada buvo pasiruošę padėti, negailėdami savo jėgų ir laiko. Jų profesionalumas, atsidavimas ir šiluma paliko neišdildomą pėdsaką kiekvieno, su kuriuo jie susidūrė, gyvenime.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės kiemelyje stovi skulptoriaus Bernardo Bučo 1943 metais sukurtas ir tų pačių metų rugsėjo mėn. 23 d. atidengtas paminklas 1941 m. birželio 26 d. enkavedistų nužudytiems Panevėžio ligoninės medikams J. Žemguliui, A. Gudoniui, S. Mačiuliui ir gailestingajai seseriai Z. Kanis-Kanevičienei atminti.

1941 m. birželio 26 d. data yra reikšminga ir svarbi kiekvienam. Šio tragiško likimo Panevėžio medikų netektis – skaudus, tačiau labai reikšmingas įvykis Lietuvos medikų bendruomenei ir mūsų šalies bei Panevėžio krašto istorijai. Nors šiandien liūdime netektį, kartu džiaugiamės, kad jų darbai ir atminimas gyvuoja mūsų širdyse. Tegul šis pranešimas tampa priminimu apie tai, koks svarbus yra medikų darbas ir kokia didelė yra jų auka vardan mūsų visų sveikatos ir gerovės.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės bendruomenė, kaip ir kiekvienais metais,  paminėdami ir pagerbdami tragiškai žuvusiųjų medikų atminimą uždegė žvakeles prie jų paminklo.

Tegul amžinai gyvuoja šių medikų atminimas!

Paskutinį kartą redaguota: 2024-06-25 16:01