Naujienos

Lapkričio 15-ąją minima 22-oji kasmetinė Pasaulinė lėtinė obstrukcinė plaučių liga

2023 11 15

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) tai liga, kurios galima išvengti ir kuri yra gydytina, pasireiškianti dusuliu, lėtiniu skrepliavimu ir kosuliu. LOPL šiuo metu yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje.

Sergamumas šia liga sudaro net iki 10 proc. šalių populiacijos. Apskaičiuota, kad visame pasaulyje trys milijonai žmonių kasmet miršta dėl LOPL. Deja, bet šis skaičius didės dėl pasaulio gyventojų senėjimo ir nuolatinių rizikos veiksnių, pvz., tabako dūmų poveikio. Tabako dūmų ir kitų įkvėptų toksinių medžiagų , dujų poveikis yra pagrindiniai LOPL rizikos veiksniai. Naujausi tyrimai rodo, kad LOPL sukeliama dėl genetinių ir aplinkos rizikos veiksnių derinio, atsirandančių visą gyvenimą. Šis reikšmingas LOPL vystymasis rodo, kaip svarbu atsižvelgti į plaučių sveikatą nuo vystymosi iki pilnametystės.

Pasaulinė LOPL diena yra kasmetinė pasaulinė iniciatyva, kurią vykdo Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos iniciatyva (GOLD), kuris yra Tarptautinių kvėpavimo takų draugijų forumo (FIRS) narys. LOPL dienos tikslas – didinti informuotumą apie šią ligą ir pristatyti naujas žinias bei naujas LOPL gydymo strategijas visame pasaulyje. 22-oji kasmetinė Pasaulinė LOPL diena minima 2023 m. lapkričio 15 d. Šių metų tema „Kvėpavimas yra gyvenimas – veik anksčiau“, siekiama pabrėžti ankstyvos plaučių sveikatos, ankstyvos diagnostikos ir ankstyvos intervencijos svarbą. Plaučių sveikata yra neatsiejama ateities sveikatos ir gerovės dalis – dabar ypatingai svarbu veikti kuo greičiau!

Iniciatyvos, skirtos sumažinti LOPL naštą vykdomos visame pasaulyje, įskaitant metimo rūkyti programas, kovojant su patalpų ir lauko oro tarša, taip pat nagrinėjant vaikystėje nepalankias sąlygas vystytis sveikiems plaučiams. Šiuo metu galima imtis veiksmų, kad būtų galima išvengti LOPL ir taip pagerinti gyvenimo kokybę bet kur – įvairių asmenų įvairimos sąlygomis: darbdaviai gali siekti saugaus kvėpavimo darbo aplinkoje, piliečiai prižiūrėti švarų orą aplinkoje, kurioje gyvena, o pacientai ir šeimos aktyviai dalyvaudami savo ir artimųjų sveikatos priežiūroje, įskaitant naudojimą būtiniausių vaistų, gydyti įprastines plaučių ligas, atlikti plaučių funkcijų tyrimus.

VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbantys pulmonologai kvalifikuotai ir tiksliai nustato LOPL bei parenka pacientui individualų gydymą, priklausomai nuo ligos stadijos. LOPL sergančiam ligoniui sudaromas ilgalaikės pagalbos planas. Ligonio stebėjimo dažnumas pariklauso nuo LOPL sunkumo bei progresavimo greičio, paūmėjimo ir kitų veiksnių.

Kiekvienas įkvėpimas svarbus! – rūpinkimės savo plaučių sveikata.

Paruošta pagal Pasaulinės lėtinės obstrukcinės plaučių ligos iniciatyvos (GOLD) pranešimą.
Paskutinį kartą redaguota: 2023-11-15 10:17