KOVO 24 D. – TARPTAUTINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

2022 03 24

Kovo 24-ąją dieną Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimu minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ši diena skirta plačiau informuoti visuomenę apie šią pavojingą infekcinę ligą,  kurios iki šiol nepavyksta visiškai nugalėti.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze (TB) yra vienas didžiausių Europoje. Remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM duomenimis, Lietuvoje per metus tuberkulioze suserga apie 900 asmenų. PSO yra parengusi „End TB Strategy“, kurios tikslas – sumažinti tuberkuliozės naštą visuomenei. Siekiama, kad 2035 metais 95 proc. sumažėtų mirčių nuo TB atvejų, 90 proc. sumažėtų sergamumo TB rodiklis (lyginant su 2015 m.).

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Pulmonologijos I skyriaus vedėja, gydytoja pulmonologė Justina Kruopienė primena, kad kvėpavimo organų tuberkuliozė yra infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (TM; mycobacterium tuberculosis), plintančios per orą su dalelėmis. Pagrindinis tuberkuliozės mikobakterijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą,  kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Žmogus, įkvėpęs tuberkuliozės mikobakterijomis užteršto oro, gali tapti infekuotu. Negydoma plaučių tuberkuliozė gali progresuoti ir pacientas galiausiai gali mirti.

Asmenims, sergantiems plaučių tuberkulioze, būdingas nuovargis, bendras silpnumas, kosulys, skrepliavimas, kraujo atkosėjimas, svorio kritimas, apetito stoka, karščiavimas, naktinis prakaitavimas.

Tuberkuliozei labiausiai būdingi radiologiniai pokyčiai yra infiltracija plaučių viršutinėse skiltyse, ypač su irimo požymiais, greta esančiais židiniais. Tuberkuliozė taip pat gali pasireikšti skysčio kaupimusi pleuros ertmėje. Svarbu prisiminti, kad normali krūtinės ląstos rentgenograma nepaneigia plaučių tuberkuliozės. Vis dėlto svarbiausias tuberkuliozės diagnostikos kriterijus yra iš tiriamosios medžiagos (kalbant apie plaučių tuberkuliozę – skreplių) išaugintos ir identifikuotos tuberkuliozės mikobakterijos.

Tuberkuliozės gydymą apsunkina didėjanti migracija, plintanti ŽIV infekcija ir AIDS, didėjantis TM atsparumas vaistams nuo tuberkuliozės, nepakankama tuberkuliozės kontrolė, įvairūs socialiniai veiksniai. Tikimybė infekuotis priklauso nuo aplinkos ore esančios tuberkuliozės mikobakterijų koncentracijos ir ekspozicijos laiko. Svarbiausias TM šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus (t.y. asmuo, kurio skrepliuose mikroskopuojant aptinkama rūgščiai atsparių bakterijų – RAB). Toks žmogus ligos sukėlėją perduoda kitam asmeniui oro lašeliniu būdu kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas. Pulmonologijos I skyriaus vedėja, gydytoja pulmonologė Justina Kruopienė primena, kad tuberkuliozės mikobakterijos platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę. Kaukės sulaiko sergančiųjų iškvepiamame ore esančius tuberkuliozės sukėlėjus. Sveikatos priežiūros darbuotojams, teikiantiems paslaugas sergantiems tuberkulioze, rekomenduojama  dėvėti respiratorių su HEPA filtru, kurio efektyvumas yra ne mažesnis negu 95 proc. Chirurginių kaukių dėvėjimas medicinos darbuotojams yra mažai efektyvus.

Siekiant sumažinti tuberkuliozės plitimą, pagerinti tuberkuliozės gydymo išeitis, tuberkulioze sergančius asmenis, priklausančius rizikos grupei, stacionare siekiama gydyti visą gydymo kursą. Kitus pacientus galima nukreipti ambulatoriniam gydymui DOTS kabinetuose, kai nebėra pavojaus, kad bus toliau platinamas tuberkuliozės sukėlėjas.

Pulmonologijos I skyriaus vedėja J. Kruopienė teigia, kad šios ligos nustatymui ir gydymui yra skiriamas didelis dėmesys. Panevėžyje tuberkuliozė yra gydoma VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikoje (Ramygalos g. 25). Intensyvi gydymo fazė taikoma Pulmonologijos stacionare, turinčiame 40 lovų. Po stacionaro, šios ligos gydymas yra tęsiamas ambulatoriškai, kai pacientas yra prižiūrimas ir toliau stebima ligos eiga.

VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė dalyvauja Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamoje „Tuberkuliozės profilaktikos, diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimo“ projekte, pagal kurį jau yra atliktas ligoninės padalinio – Infekcinių ligų klinikos – Pulmonologijos skyriaus stacionaro patalpų kapitalinis remontas, įrengta dezinfekavimo kamera, įsigyta medicinos ir kitos naudingos įrangos, kuri skirta tuberkuliozės diagnostikai ir gydymui. Dalyvavimas minėtame projekte leido pagerinti Panevėžio apskrities tuberkuliozės infekcijos plitimo kontrolę, diagnostikos ir gydymo padėtį, asmens sveikatos paslaugų kokybę ir prieinamumą, sumažinti Panevėžio rajono gyventojų sergamumą ir mirtingumą nuo tuberkuliozės ligų. Visa tai rodo, VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės personalo siekius užtikrinti tuberkulioze sergančių pacientų gydymo eigos sklandumą ir kokybę. Taip pat medicinos personalas skatina nuolat atlikti profilaktiką bei suteikti, kuo daugiau sergantiems, jų artimiesiems ir visuomenei informacijos apie šią pavojingą ligą.

Būkite sveiki!

Pulmonologijos I skyriaus vedėja, gydytoja pulmonologė Justina Kruopienė