Naujienos

KARDIOLOGIJOS, RADIOLOGIJOS IR KITŲ SPECIALYBIŲ GYDYTOJŲ SPECIALISTŲ BENDRADARBIAVIMAS, ATLIEKANT MRT TYRIMUS

2022 02 02

Magnetinio rezonanso tomografija (MRT) – tai modernus ir vienas saugiausių šiuolaikinių tyrimo būdų, leidžiantis detaliai pamatyti paciento vidaus organus ir minkštuosius audinius. Tai – neinvazinis, neskausmingas ir nekenksmingas tyrimas, kurio metu yra naudojama ne jonizuojanti spinduliuotė, o magnetinis laukas ir radijo bangos. Taigi, MRT tyrimo metu jokio žinomo neigiamo poveikio žmogaus organizmui nėra. Tačiau visada reikia turėti omenyje, kad dėl naudojamo stipraus magnetinio lauko, šio tyrimo negalima atlikti, jei Jūsų organizme yra širdies stimuliatorius, dirbtiniai širdies vožtuvai, metalinės plokštės, kabės ar kiti metaliniai implantai, vaistų pompos. Taip pat MRT tyrimai negalimi iki 12 nėštumo savaitės. Pacientėms, turinčioms gimdos spiralę, dėl tyrimo atlikimo visada reikėtų pasikonsultuoti su savo ginekologu. Visada informuokite šį tyrimą atliekantį gydytoją dėl jums atliktų operacijų ar turimų implantų.

Lietuvoje kasmet implantuojama apie 3000 įvairių širdies darbą gerinančių prietaisų – stimuliatorių, kardioverterių-defibriliatorių ar širdies veiklą resinchronizuojančių aparatų. Netoli 300 iš jų – Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Šis skaičius yra vis augantis. Viso Lietuvoje šiuo metu yra apie 50 tūkstančių žmonių, kurie turi šiuos prietaisus, nemaža jų dalis gyvena ir Panevėžio krašte. Pagerėjus diagnostikai, patvirtinus daugiau būklių, kada tikslingi širdies veiklą reguliuojantys prietaisai – pacientų ratas išsiplėtė. Be to, pailgėjo ir bendra žmonių gyvenimo trukmė. Tai reiškia, kad daugiau yra žmonių, kurie šalia elektrinių širdies prietaisų, turi kitų sveikatos problemų ar, tikėtina, ateityje jų turės. Todėl labai svarbu turėti galimybę tokiems pacientams suteikti kuo geresnes šių ligų ištyrimo galimybes.

MRT -  vienas svarbiausių tyrimų, nustatant galvos ir nugaros smegenų, sąnarių, vėžinių susirgimų diagnozes. Tačiau, pacientui su implantuotu širdies prietaisu patekus į galingą magnetinį lauką, kyla pavojus – gali sutrikti širdies aparatų veikla. Problema gali kilti ne tik pačiame prietaise, bet pažeisti gali būti ir širdies prietaisų laidai, kurie yra nuvedami į širdį - jie gali pasislinkti, galėdami net pradurti širdį, taip pat laidai magnetiniame lauke gali įkaisti ir taip pažeisti širdį. Ši problema tęsėsi kelis dešimtmečius -  iki 2012 m.. Tais metais buvo implantuoti pirmieji elektriniai širdies prietaisai, suderinami su MRT tyrimu.

„Jau po metų tokie elektriniai širdies prietaisai atsirado ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Paskutinius 4-5 metus mūsų ligoninėje implantuojami tik su MRT tyrimu suderinami širdies stimuliatoriai ir kardioverteriai-defibriliatoriai, bet atsirado kita kliūtis – MRT tyrimą atliekantys specialistai nesutikdavo atlikti šio tyrimo ambulatorinėmis sąlygomis. Situacija pasikeitė Respublikinei Panevėžio ligoninei įsigijus modernų MRT aparatą. Tad džiugu Jums pranešti, kad nuo 2022 m. sausio mėn. pacientams, turintiems implantuojamą širdies prietaisą, MRT tyrimą galėsime atlikti ir ambulatorinėmis sąlygomis, t.y., neatsigulant į ligoninę. Dažnu atveju, siekiant nesutrikdyti širdies prietaiso darbo, aparatas turi būti paruošiamas prieš MRT -  perprogramavus širdies prietaisą netenkama kai kurių vertingų aparato funkcijų, todėl ligoninėje dirbantys gydytojai specialistai visada stengiasi, kad laikas, kai širdies prietaisas yra pasiruoštas MRT tyrimui, būtų kuo trumpesnis“, - pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės II Kardiologijos skyriaus vedėjas, gydytojas kardiologas Tomas Vasylius.

Respublikinė Panevėžio ligoninė numatė specialius MRT tyrimo ir širdies prietaiso tikrinimo laikus kiekvieną savaitę, kad pacientai sklandžiai ir greitai atliktų MRT tyrimą. „Pacientas prieš pat MRT tyrimą turi atvykti pas gydytoją kardiologą-elektrofiziologą, kuris ir paruošia širdies prietaisą MRT tyrimui, tik po to pacientui yra atliekamas MRT tyrimas. Po atlikto tyrimo pacientas vėl grįžta pas gydytoją kardiologą-elektrofiziologą, kuris patikrina širdies prietaiso būklę ir perprogramuoja širdies prietaisą į ankstesnį (pacientui optimalesnį) režimą“, - gydytojas kardiologas Tomas Vasylius patikslina MRT tyrimo atlikimo tvarką pacientams, kuriems yra implantuotas širdies stimuliatorius, kardioverteris – defibriliatorius ar resinchronizuojantis aparatas.

Respublikinė Panevėžio ligoninė šiandien sėkmingai kuria modernios gydymo įstaigos įvaizdį. Per pastaruosius keletą metų ligoninėje įvyko kokybiškas teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų šuolis, išaugo pacientų ir kitų gydymo įstaigų bei ligoninės partnerių pasitikėjimas ligonine, nuolat atnaujinama medicinos įranga, atitinkanti pasaulio medicinos naujoves, diegiami inovatyvūs diagnostikos ir gydymo metodai, daug dėmesio skiriama nuoširdžiam ir profesionaliam pacientų aptarnavimui ir bendravimui su jais ir jų artimaisiais.

„Lietuvoje pusės mirčių priežastis – širdies ir kraujagyslių ligos. Tai – labai aktuali sveikatos problema, todėl jai skiriame ypatingą dėmesį, įgyvendindami kompleksinius projektus, jungiančius šių ligų prevenciją, gerinančius diagnostiką, gydymą bei reabilitaciją. Gydytojų specialistų kvalifikacijos kėlimas, naujos kartos medicinos įrangos įsigijimas, inovatyvių diagnostikos ir gydymo metodų įsisavinimas ir naudojimas pacientų gydymo praktikoje, nuolatinis rūpestis pacientu – svarbiausi veiksniai, lemiantys realią galimybę teikti sergantiems tik aukščiausios kokybės ir savalaikes asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Tai – mūsų moto, nuolat skatinantis žengti koja kojon su laikmečiu“ – kalbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

Komandinis gydytojų specialistų, dirbančių Respublikinėje Panevėžio ligoninėje,  darbas leidžia suteikti geresnę pagalbą pacientams ir pasiekti optimaliai geriausių diagnostikos ir gydymo rezultatų.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-02-02 14:42