Naujienos

Gegužę švęskime inkstų sveikatą!

2023 05 24

Gegužė – inkstų sveikatos mėnuo!

Minėdami Inkstų sveikatos mėnesį visame pasaulyje, siekiame atkreipti visuomenės dėmesį į inkstų ligomis sergančių pacientų sveikatą, ankstyvą inkstų ligų diagnostiką ir prevenciją. Ar žinojote kad,  1 iš 10 suaugusiųjų serga lėtine inkstų liga (LIL) to net nežinodami, o mirštamumas dėl LIL kasmet sparčiai didėja. Pagrindinė LIL priežastis – 2 tipo cukrinis diabetas.

Inkstai – tai du pupelės formos organai, esantys po šonkauliais. Jie maži, bet atlieka ne vieną gyvybiškai svarbią funkciją: inkstai filtruoja mūsų kraują ir su šlapimu šalina nereikalingus filtracijos produktus ir toksinus; Visas mūsų kraujas per inkstus prateka maždaug 300 kartų per dieną; Jie reguliuoja kraujospūdį ir palaiko mūsų organizmo vandens ir mineralų balansą; Jie gamina būtinus hormonus, reguliuoja raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir palaiko sveikus kaulus.

„Respublikinėje Panevėžio ligoninėje šiuo metu dirbame penkios gydytojos nefrologės. Kasdien dirbame poliklinikoje, Nefrologijos skyriuje, atliekame procedūras hemodializės ir gydomosios aferezės ( tai procedūra, kurios metu iš donoro paimamas kraujas ir aparatu atskiriamas norimas komponentas) skyriuose bei bene kasdien teikiame konsultacijas visoje ligoninėje: tiek chirurginiuose, tiek terapiniuose ir intensyvios terapijos skyriuje. Džiugu, kad turime tvirtą multidisplininę komandą pilnavertei hemodializuojamų pacientų priežiūrai ir pagalbai. Intervencinis radiologas doc. A. Pranculis, kraujagyslių chirurgai A. Čepkauskas ir E. Zakarauskas yra stipri komandos dalis: formuojant ar koreguojant hemodializei skirtas kraujagyslines prieigas. Taip pat  visada sulaukiame pagalbos ir iš Reanimacijos - intensyvios terapijos skyriaus (RITS) dirbančių  anesteziologų - reanimatologų ir bene kasdien konsultuojame RITS pacientus, kuriems yra  reikalinga hemodializės ar ilgos trukmės hemodializės procedūros, gydomosios aferezės ar rečiau citosorbcijos (uždegiminių mediatorių ir kepenų toksinų šalinimas) procedūra, esant citokinų audrai (atvejai iš sunkiausios Covid-19 pandemijos bangos). Džiaugiamės, kad naujausio tipo hemodializė – HDx jau prieinama mūsų pacientams ir galimybe-dalį HD procedūrų  papildyti pažangiausiu šiuo metu pasaulyje hemodializės metodu. Tai naujausia iš mokslo srities į klinikinę praktiką atkeliavusi technologija – naujo tipo dializatoriai – Theranova. Naudojant šiuos dializatorius, hemodializės metu kraujas išvalomas panašiai, kaip dirbant sveikiems inkstams“,- apie pažangias hemodializės technologijas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, pasakojo Hemodializės – nefrologijos skyriaus vedėja Laima Peleckaitė.

Daugelis rizikos veiksnių yra  pačių  žmonių rankose ir  patys gali daug padaryti, kad inkstai būtų sveiki. Rūpintis savo inkstais:
  • Stebėti savo kraujospūdį (jei turite aukštą kraujospūdį, peržiūrėkite savo gyvenimo įpročius ir pasitarkite su savo šeimos gydytoju);
  • Stebėti cukraus kiekį kraujyje (Cukrinis diabetas laikomas viena iš pagrindinių LIL priežasčių. Stebėti savo mitybą ir susilaikyti nuo per didelio cukraus vartojimo (ne daugiau 25 g. per dieną);
  • Vengti antsvorio (Nutukimas padidina daugelio ligų riziką ir sumažina gyvenimo trukmę);
  • Valgyti sveikai (Valgykite patiekalus, kuriuose gausu daržovių, vaisių, žuvies ir viso grūdo produktų. Sumažinkite druskos vartojimą)
  • Būti aktyviais (PSO rekomenduoja bent 150 min. vidutinio sunkumo mankštos)
  • Nerūkyti (Nikotinas padidina kraujospūdį ir pažeidžia inkstų filtravimo sistemą)
  • Atsakingai vartoti vaistus (Niekada nevartokite daugiau nei rekomenduojama ar paskirta nereceptinių skausmą malšinančių vaistų)
  • Pasitikrinti savo inkstus (Net ir tariamai sveikiems žmonėms naudinga reguliariai tikrintis)

Anksti nustačius inkstų funkcijos sutrikimą, jo progresavimą galima sulėtinti ar net sustabdyti. Respublikinės Panevėžio ligoninės medikai yra pasiryžę kiek galima labiau pagerinti pacientų savijautą, gyvenimo kokybę ir ligos eigą, užkirsti kelią komplikacijoms. Mokslo pažanga – tai naujos galimybės, ir tai, kas nauja pasaulyje - jau ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-05-24 11:50