Naujienos

Gastroezofaginio refliukso liga (gerl): ar galima jos Išvengti?

2022 11 23

Dažnai jaučiate graužimą ir deginimo pojūtį stemplės srityje? Ilgą laiką vargina lengvas kosulys, nors neperšalote? Tuomet vertėtų susirūpinti – išvardinti simptomai gali perspėti apie gastroezofaginio refliukso ligą (GERL).

Refliuksas – nekontroliuojamas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos turinio grįžimas į stemplę. Paprastai tai normali būsena, galinti pasikartoti kelis kartus per dieną. Sveikiems žmonėms refliuksas nesukelia jokių nepageidaujamų pojūčių ir nepakenkia stemplės gleivinei. Tačiau, kai jis kartojasi dažnai, susergama GERL liga, kitaip dar žinoma kaip stemplės diafragminės angos išvarža. Šis sveikatos sutrikimas dažniausia pasireiškia rėmens graužimu ir skrandžio turinio atpylimu keletą kartų per savaitę.

Pagrindinė anatominė GERL priežastis yra apatinio stemplės rauko nepakankamumas ir diafragmos angos išvarža. Esant tokiai būklei, dalis skrandžio atsiduria virš diafragmos, todėl pranyksta natūralus barjeras ir atsiranda palankios sąlygos gastroezofaginiam refliuksui.

Deja, sergančiųjų gastroezofaginio refliukso liga skaičius kasmet didėja. Kas lemia sergamumo didėjimą GERL? Tam reikšmės turi keletas  rizikos veiksnių. Vienas iš jų yra paskutiniu metu iš esmės pasikeitusi mitybos kultūra, mitybos įpročiai, pats maisto ruošimas, jo ruošime naudojamas nesaikingas konservantų kiekis. Nėra gerai, kai žmonės laikosi mediciniškai nepagristų dietų ar atvirkščiai, valgo nesaikingai, nereguliariai, neskirdami mitybai visai jokio dėmesio. Tuo tarpu visavertė mityba leidžia išvengti daugelio susirgimų, tame tarpe ir GERL.

Šiuo metu Respublikinės Panevėžio ligoninės Gastroenterologijos skyriuje prieinama kokybiška bei kvalifikuota pagalba visiems Panevėžio miesto ir aplinkinių rajonų pacientams, sergantiems ne tik gastroezofaginio refliukso liga, tačiau ir įvairiomis skrandžio, kasos, žarnyno, kepenų bei tulžies latakų ligomis. Ligos nustatymui pagrindinis tyrimo metodas – ezofagogastroduodenoskopija, kurios metu gydytojas gali įvertinti stemplės uždegiminius pakitimus bei GERL galimas komplikacijas: stemplės susiaurėjimą, priešvėžines būkles. Tyrimas atliekamas RPL Gastroenterologinio skyriaus endoskopijų poskyryje tiek ambulatoriniams, tiek stacionaro pacientams. Šiuo metu yra prieinamas gana efektyvus GERL medikamentinis gydymas, leidžiantis pilnai kontroliuoti ligą. Dažniausiai GERL sergantys ligoniai gydomi šeimos gydytojų, sunkesniais atvejais šie ligoniai konsultuojami gastroenterologų ambulatoriškai. Išsivysčius GERL komplikacijoms, pacientai gydomi stacionare, skiriant medikamentinį gydymą, kartu pritaikant endoskopines intervencijas. 

Gastroezofaginis refliuksas vaikui ir suaugusiam gali sukelti daug nemalonių simptomų. Tam, kad ši liga būtų sėkmingai suvaldyta, itin svarbu laiku kreiptis į gydytojus. Yra įvairių vaistų šios ligos gydymui, tačiau kuris iš jų yra tinkamiausias vartoti Jums yra sprendžiama po konsultacijos su gydytoju specialistu. Kuo anksčiau refliuksas bus pradėtas gydyti, tuo didesnė tikimybė, kad pavyks problemą pašalinti medikamentais, be operacijos. Taip pat būtina pakoreguoti savo mitybą, mažinti antsvorį ir pasistengti išvengti streso bei nerimo. Refliukso gydymas gali užtikrinti, kad problema bus pašalinta. Apsilankę pas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbančius gydytojus specialistus, Jūs gausite profesionalią, saugią ir greitą pagalbą – naujausios laboratoriniams tyrimams ir ligų diagnostikai skirtos įrangos pagalba Jums bus atlikti visi reikalingi tyrimai, nustatyta tiksli diagnozė bei paskirtas efektyvus gydymas.              

Būkite sveiki!

Darius Kriukas
Gastroenterologijos skyriaus vedėjas, dr, gydytojas gastroenterologas
Paskutinį kartą redaguota: 2023-01-09 09:31