Naujienos

Fotografijų paroda - pirmasis ligoninės vadovas Pranas Mažylis

2023 04 07

Šiandien Respublikinėje Panevėžio ligoninėje atidaryta Europos Parlamento nario, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Liudo Mažylio paroda, kuri skirta jo seneliui, profesoriui Pranui Mažyliui. Labai simboliška, kad šiais metais Panevėžio ligoninė mini 100-mečio jubiliejų, o P. Mažylis buvo pirmasis jos vadovas.

Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad nuo 1918 m. pabaigos apskrities ligoninėje savo iniciatyva pradėjo dirbti iš Krokuvos atvykęs gydytojas Pranas Mažylis. Vėliau  Pr. Mažylis buvo  šios ligoninės direktorius, dirbo chirurgu bei vadovavo Chirurgijos skyriui. Su tuomet dirbusiais Panevėžio ligoninėje chirurgu, profesoriumi akademiku Vladu Kuzma ir patologijos tyrimų pradininku Antanu Didžiuliu buvo vieni pirmųjų gydytojų, kūrusių sveikatos priežiūrą Panevėžyje.

„Ši paroda skirta mano senelio, gydytojo, profesoriaus, pirmojo Panevėžio apskrities vadovo  Prano Mažylio atminimui. Baigiantis Pirmajam pasauliniam karui Pr. Mažylis atvyko dirbti į Panevėžį, kuris tuo metu dar buvo okupuotas vokiečių, siautė epidemijos, badas. Matydamas grėsmingą situaciją mieste, gydytojas Pr. Mažylis be jokios paramos ėmė atkurti apskrities ligoninę. Nuo 1918 metų pradėjo jai vadovauti. Gydytojo Pr. Mažylio sugebėjimai organizuojant Panevėžio apskrities ligoninę, neliko nepastebėti. 1919 m. Lietuvos Raudonasis Kryžius nutarė steigti dar vieną ligoninę sužeistiesiems ir sergantiems Lietuvos Kariuomenės savanoriams Panevėžyje. Šios 200 ligoninės įkūrimas buvo pavestas Pranui Mažyliui. Galima suprasti, koks sunkus buvo medikų darbas, ir kokiu milžinišku krūviu dirbo gydytojas Pr. Mažylis “, - pristatė savo senelio, įžymaus Lietuvos mediko istoriją profesorius Liudas Mažylis.

„Džiugu, kad  profesoriaus Liudo Mažylio apsilankymai mūsų ligoninėje jau tapo tradiciniais. Simboliška, kad šiais metais Respublikinei Panevėžio ligoninei minint 100-mečio jubiliejų, ši paroda dedikuota pirmajam jos vadovui Pranui Mažyliui.  Parodoje eksponuojamos archyvinės nuotraukos bei dokumentai atspindi  įvairialypę jo biografiją ir asmenybę. Galime drąsiai teigti, kad  P. Mažylio indėlis  į tuometę mediciną bei sveikatos priežiūros kūrimą buvo nepaprastai reikšmingas“, - parodos atidaryme kalbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

Kviečiame miesto svečius, pacientus ir jų gimines  aplankyti  parodą, kuri eksponuojama Respublikinės Panevėžio ligoninės fojė.
Paskutinį kartą redaguota: 2023-04-07 15:33