Naujienos
Būkite sveiki ir saugūs vasaros metu!
2023 06 29Atėjusi vasara dosniai dalijasi su mumis šiluma, saule, galimybe daug laiko praleisti lauke ar gamtoje. Atostogaudami mėgstame maudytis, pramogauti ir vis dažniau transporto priemone pasirenkame elektrinį paspirtuką. Lietuvoje kasmet labai sunkiai susižaloja net kelios dešimtys jaunų žmonių, kurie nardė maudynių metu ar nesuvaldė elektrinio paspirtuko ir nuo jo nukrito.
Respublikinės Panevėžio ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėjas, gydytojas neurochirurgas Jurgis Kyguolis sako, kad nardymo traumos yra vienos sunkiausių: jei panėrus galva atsitrenkiama į kokią nors kliūtį (akmenį, vandens telkinio dugną ar kt.) galima didelė tikimybė pažeisti stuburo kaklinės dalies slankstelius. Maždaug 10 proc. pacientų, patekusių į Lietuvos gydymo įstaigas dėl susižalojimų nardant, neišgyvena, apie 25 proc. lieka neįgalūs. Asmenys nepatekę į gydymo įstaigas, kurie susižalojo stuburą nerdami į vandenį ir mirė iš karto, dažnai priskiriami paskendusiųjų skaičiui.
„Kaklo traumos mechanizmas neriant galva į vandenį – gali turėti labai liūdnas pasekmes. Staigus kaklo atlenkimas atgal, dėl didelės smūgio energijos gali sutrupinti stuburo kaklo slankstelius, užspausti arba nutraukti nugaros smegenis. Priklausomai nuo pažeidimo kakle lygio, žmogus iš karto negali valdyti rankų, kojų ar net viso kūno nuo kaklo. Dažnai pažeidimai po kaklo traumų negrįžtami ir žmogus gali daugiau nebevaikščioti ir valdyti rankų. Kaklinės stuburo dalies traumos simptomai – tai lokalus skausmas kakle, kaklo raumenų įtempimas, riboti kaklo judesiai, skausmo plitimas į rankas. Jei pažeistos nervinės šaknelės ir nugaros smegenys, jaučiamas rankų silpnumas, rankų aptirpimas. Jei pažeistos nugaros smegenys, įvyksta apatinės kūno dalies paralyžius (išnyksta arba sumažėja jutimai, sutrinka ar išnyksta judesiai kojose, sutrinka šlapinimasis ir tuštinimasis)“, - apie traumų pasekmes kalbėjo J. Kyguolis.
- būtinai skubėkite padėti ir kuo greičiau ištraukite iš vandens, kad susižalojęs asmuo nenuskęstų;
- nukentėjusįjį guldykite ant tvirto pagrindo, imobilizuokite kaklą, prilaikydami savo rankomis arba priemonėmis, kurias turite: rankšluosčius, porolono juosta ar kt., kad galva nejudėtų;
- kuo skubiau kvieskite greitąją medicinos pagalbą.
Gydytojas neurochirurgas J. Kyguolis primena ir apie elektrinių paspirtukų vairuotojų patirtas traumas. Nesuvaldę šių transporto priemonių žmonės skaudžiai krinta ir dažniausiai patiria įvairių lūžių, tad prireikia ir operacijų. Gydytojas pasakojo, kad jau šiais metais į Respublikinę Panevėžio ligoninę buvo pristatyti 4 asmenys, patyrę rimtas traumas, tiesiog nuskridę nuo elektrinio paspirtuko, kuri yra visiškai netinkama transporto priemonė. Nuo jos žmogus krinta iš stovimos pozicijos, o su paspirtukais galima išvystyti gana didelį greitį – tai padidina sunkių traumų tikimybę.
Vasara – kelionių, poilsio, įvairiausių pramogų ir linksmybių metas. Būkime atsargūs ir atsakingi, nesielkime neapgalvotai, visada pasverkime savo galimybes ir įvertinkime galimas pasekmes.
Respublikinė Panevėžio ligoninė
PVM mokėtojo kodas: LT913401219
Smėlynės g. 25, Panevėžys, LT-35144
Tel. +370 45 50 72 44
SUSISIEKITE -anti-bot-bitEL. PAŠTU
Duomenys saugomi Juridinių asmenų registre
Kviečiame įvertinti VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės teikiamų paslaugų kokybę:
Pacientų nuomonė