Naujienos

BALANDŽIO 2 – OJI – PASAULINĖ AUTIZMO SUPRATIMO DIENA

2022 04 02

Autizmas – įvairiapusis žmogaus raidos sutrikimas, kuriam būdingi sutrikimai, pasireiškiantys trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio. Autizmo bruožų turintys žmonės „kitaip“ suvokia aplinką, dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą. Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide. Įrodyta, kad autizmas tikrai nėra blogo auklėjimo ar konfliktų šeimoje padarinys. Jam įtakos turi genų ir biologinės aplinkos įtaka prieš, per ir po gimdymo. Neigiami veiksniai gali paveikti smegenų vystymąsi ir sukelti autizmo sutrikimus. Autizmo simptomai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos. Šiuo metu pasaulyje yra per 67 mln. autistų, berniukams autizmas diagnozuojamas 4 kartus dažniau nei mergaitėms.

Kasmet balandžio 2 ąją pasaulis mini Pasaulinę autizmo supratimo dieną, kurią 2007 m. gruodžio 18 d. paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Šios dienos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie autizmo spektro raidos sutrikimus, atkreipti atsakingų institucijų dėmesį į kylančias problemas šeimoms, auginančioms autizmo spektro sutrikimų turinčius vaikus, ugdyti visuomenės supratimą bei toleranciją kitokiems vaikams ir juos auginantiems tėvams.

Kiekviena šeima , sulaukusi savo vaiko, galvoja apie gražiausius gyvenimo metus, svajoja apie savo vaiko ateitį, kuria planus.

Bet ,kartais taip nutinka, kad lauktą džiaugsmą užtemdo nerimastingos mintys : vaikas kitoks, kažkas ne taip. Daugelis tėvų pirmuosius nerimą keliančius požymius pastebi anksti - iki vaikui sukanka 18mėn. Bet dėl egzistuojančių stereotipų, mitų, baimių į specialistus kreipiasi tik apie 3-4 vaiko gyvenimo metus. Kūdikystėje jis  pernelyg dirglus, sunkiai nuraminamas, blogai miegantis ir valgantis, nesugebantis įgyti miego - valgymo ritmo, nepalaikantis akių kontakto, šypsosi, bet ne tiems, kas kalbina, o džiugesį reiškia tik gaudami jiems patinkančius stimulus. Kūdikiams sulėtėja motorinių įgūdžių vystymasis, ilgiau išlieka naujagimystės refleksai. Vyresni vaikai nekomunikuoja nei gestais, nėra kalbos. Tampa " keisti", " kitokie". Raida , kuri atrodo vystėsi normaliai , tarsi sustoja, regresuoja. Tai pirmieji autizmo spektro sutrikimo požymiai.

Autizmas ir jo spektro sutrikimai - kompleksiniai raidos sutrikimai, kuriems būdingi tarpusavio sąveikos, bendravimo ir socialinių santykių su kitais asmenimis sunkumai, pasikartojantis elgesiu, sensorinės integracijos sutrikimai.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaiko Raidos centre dirba sutrikusio vystymosi vaikų ankstyvosios reabilitacijos specialistų komanda, vadovaujama  2 gydytojų-socialinių pediatrų. Įtarus sutrikimą, galima kreiptis vaikams nuo kūdikystės iki 7metų amžiaus, turint šeimos gydytojo ar kitų vaikų ligų gydytojų siuntimą.   Vaikai konsultuojami, atliekami specializuoti Lietuvoje adaptuoti testai raidos sutrikimui nustatyti. Su vaikais dirba logoterapeutai, spec. pedagogas, kineziterapeutai, kineziterapeuto padėjėja, psichologas, ergoterapeutas, masažuotoja, socialinė darbuotoja. Slaugytojos registruoja paslaugoms. Specialistai dirba pagal SAM reglamentuotus įstatymus dienos stacionaro principu. Autizmo spektras pasireiškia socialinės sąveikos, judesio, sensorinės integracijos, mąstymo ir bendravimo sutrikimais, todėl labai svarbus visų specialistų komandinis darbas, į procesą įtraukiant visus šeimos narius. Įvertinus raidą, nustačius diagnozę, sudarius terapinius planus, suteikiamos rekomendacijos šeimai, pagalba įsigyjant sensorines priemones, teikiant kalbos lavinimo būdus, alternatyvią komunikaciją, struktūruotą mokymą, elgesio terapijos principus ir kt.. Sunkiais atvejais konsultuoja vaikų psichiatras, nukreipiami stacionariniam ištyrimui į Respublikinį Vaiko raidos centrą.

Šiuo metu įskaitoje turime 50 autizmo spektrą turinčių vaikų. Gydytojų ir socialinės darbuotojos pagalba jie integruojami į ugdymo įstaigas. Šeimos informuojamos apie galimybę bendradarbiauti su Panevėžio Lietaus Vaikų bendrija, kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis. Vaikai turi galimybę gydytis sanatorijose, šeimos gauti jiems priklausančias socialines  išmokas , kompensacijas.

Nuo 7 metų iki 18metų amžiaus vaikai gali tęsti gydymą Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaiko raidos centre veikiančiame vaikų ir paauglių psichinės sveikatos dienos centre.

Siekdami kuo geriau padėti savo pacientams bei jų tėveliams, nuolat keliame profesinę kvalifikaciją, tobuliname įgūdžius, taikome pažangiausias diagnostikos ir gydymo metodikas, įsigyjame naujausias ugdymui ir darbui skirtas priemones. Pacientų, apsilankančių Vaiko raidos centre, skaičius nuolat didėja, tad ir iššūkių atsiranda vis daugiau, kuriuos stengiamės sėkmingai įveikti ir savo pacientams nuolat teikti savalaikę ir kvalifikuotą pagalbą.

O tėveliams visada primename, kad ankstyvoji diagnostika ir pagalba duoda stulbinamus rezultatus ir daug daug vilties.

Būkite sveiki!

 

Pagarbiai, visos komandos vardu,
Vida Butvilienė
Socialinė ( raidos ) pediatrė, vaikų ligų gydytoja 
RPL Vaiko Raidos Centras
Paskutinį kartą redaguota: 2022-04-01 14:51