Naujienos

Atostogaukime saugiai

2023 07 28

Vasara jau perkopė į antrąją pusę, bet vaikai vis dar gali džiaugtis atostogomis.  Judrius vaikus neretai persekioja įvairūs nubrozdinimai, sumušimai, žaizdos, mėlynės. Kai smalsumas verčia viską pamatyti, visur suspėti, o atsargumo jausmo dar nėra, susižeisti labai lengva: kenčia keliukai, alkūnės, blauzdos, čiurnos, galva. Žaizdos būna įvairios – paviršinės, kirstinės-pjautinės (stiklu, aštriu akmenuku), muštos (į stalo kampą, akmenį), plėštos (į metalinę tvorą, šaką), kastinės (šuo, katė). O pavojingiausia yra durtinė žaizda, nes mikrobų patenka giliai į vidų, o kraujo nutekėjimo nėra

 VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaikų ortopedijos – traumatologijos ir chirurgijos skyriaus gydytojas vaikų chirurgas Stanislovas Juzėnas  rekomenduoja, vaikams važinėjantis dviračiais, paspirtukais, dėvėti galūnių bei galvos apsaugas, o suaugusiems įsitikinti, kad vaikai dėvi tinkamai prisegtą šalmą, kelių ir alkūnių apsaugas. Gydytojas  pabrėžia, kad tėvams reikėtų kalbėtis su vaikais apie saugų eismą, galimus pavojus ir deramą elgesį kelyje ir pasidomėti, kaip vaikai žaidžia, kaip naudojasi dviratėmis transporto priemonėmis. Leisdami mažamečius vaikus maudytis baseine ar atviruose vandenes telkiniuose pasirūpinti, kad jie visada būtų suaugusiojo priežiūroje. Teritorija aplink baseiną turi būti saugi ir švari – nesimėtyti nereikalingi daiktai, už kurių būtų galima užkliūti, o savo kieme turint baseiną gydytojas S. Juzėnas rekomenduoja įsigyti jį uždengiančią dangą ar tvorelę, kad mažamečiai negalėtų patys juo naudotis be priežiūros. Kalbant apie batutą – tėvai privalo užtikrinti, kad ant jo vienu metu nešokinėtų daug vaikų, vaikų chirurgas  rekomenduoja šokinėti tik po vieną.

Vaikų chirurgas akcentuoja, kad pirmoji pagalba yra labai svarbi. Jeigu žaizda nedidelė, oda nėra stipriai pažeista, reikėtų ją dezinfekuoti specialiais tirpalais, uždėti sterilų tvarstį. Jei žaizda kraujuoja, pažeistą vietą užspausti ir ilgiau palaikyti. Ilgai plauti tekančiu vandeniu reikia nudegimus. Į gydytojus reikėtų kreiptis jeigu žaizdos stipriai kraujuoja nesustodama 5–10 minučių, sužeidimas apima vokus ar akis, sužalojimas padarytas įsidūrus nešvariu ar aprūdijusiu daiktu, žaizda sukelta įkandus gyvūnui ar žmogui, vaikas skundžiasi dideliu skausmu, jam pakyla temperatūra, o žaizda itin parausta ar ištinsta. Tėvai įvertinę vaiko būklę, jeigu ji sunki ir jeigu mato, kad deformuoti kaulai, kuo skubiau vežti į ligoninę. Kol važiuoja iki ligoninės, pažeistą vietą galima šaldyti, tačiau sužeistajam negalima duoti gerti, nes jį gali tekti operuoti, o bet koks vandens gėrimas narkozės poveikį atitolina.

Vaikų chirurgas S. Juzėnas  primena, kad nutikus nelaimei, tėvai ar kiti vaiką prižiūrintys asmenys turėtų žinoti, kad esant poreikiui kreiptųsi į specialistus, galinčius suteikti kvalifikuota medicininę pagalbą, o neužsiimtų savigyda.
Paskutinį kartą redaguota: 2023-07-28 08:10