Naujienos

Apie tai, kaip kontroliuoti situaciją storajame žarnyne, kokie simptomai byloja, jog metas kreiptis į gydytoją, pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės Chirurgijos klinikos vedėjas Remigijus Samuolis

2023 03 31

Tampa tradicija, kad kasmet pavasarį prisimename vieną iš visuomenės negandų – storosios žarnos vėžį. Tai sunki liga, kuria kasmet Lietuvoje suserga apie 1700 žmonių. Onkologinių ligų tarpe, išskyrus odos vėžį, ji antra pagal susirgimų ir mirčių dažnį. Bloga žinia ta, kad pas mus storosios žarnos vėžys ankstyvoje, I – oje ir II – oje stadijoje diagnozuojama mažiau nei 40% pacientų.

Tokią statistiką sąlygoja kelios priežastys:
  • Ankstyvoje stadijoje liga nepasireiškia jokiais blogais pojūčiais.
  • Mūsų visuomenė dar nejaučia atsakomybės rūpintis savo sveikata ir aktyviai dalyvauti vėžio prevencijos programose.
  • Vyrauja klaidingas mitas, kad storosios žarnos vėžio diagnozė tai rūstus nuosprendis ir maža vilties pilnai pasveikti.
  • Nepakankamas dėmesys visuomenės švietimui prevencinės onkologijos srityje visuose lygmenyse.

Gera žinia, kad storosios žarnos vėžys – viena iš sėkmingiausiai gydomų onkologinių ligų. Respublikinėje Panevėžio ligoninėje esanti šiuolaikinė medicininė diagnostinė aparatūra padeda tiksliai diagnozuoti ligos lokalizaciją ir  išplitimą, leidžia įvertinti  proceso piktybiškumą. Panevėžio ligoninės medikai tai įvertinę, taiko chirurginius, medikamentinius, radiologinius, biologinius gydymo būdus.

Simptomai, kuriais pasireiškia ši liga gali būti pastebėti gana anksti, tačiau reikalingas paties žmogaus rūpinimasis savo sveikata, profesionalų pagalba, jų žinios bei modernūs tyrimo būdai. Svarbu priminti, kad asmenys nuo 50 m. iki 74 m. gali dalyvauti Storosios žarnos vėžio patikros programoje.

„Vyrai ir moterys, sutikę dalyvauti storosios žarnos vėžio patikros programoje, atlieka imunocheminį slapto kraujavimo testą išmatose. Esant neigiamam testo rezultatui, dvejus metus žmogus gali būti ramus. Po 2 m. šį testą reikia kartoti. Jeigu testas teigiamas, šeimos gydytojas siunčia pacientą atlikti endoskopinį tyrimą - kolonoskopija. Šio tyrimo metu, visa storoji žarna apžiūrima naudojant lankstų endoskopijos aparatą – kolonoskopą. Respublikinės Panevėžio ligoninės endoskopijų padalinys aprūpintas šiuolaikiška ir modernia įranga storųjų žarnų ligų diagnostikai ir endoskopiniam gydymui.

Mūsų ligoninėje kiekvienais metais atliekama virš 1500 kolonoskopijų, beveik pusė iš jų – programinės. Vis dar pasitaiko pacientų, kurie baiminasi atlikti kolonoskopiją. Dar nuo senų laikų pasiveja atgarsiai, esą tai itin nemalonus ir skausmingas tyrimas, todėl vis dar pasitaiko atvejų, kai žmonės linkę atidėlioti.

Šiandien Respublikinėje Panevėžio ligoninėje kolonoskopijos atliekamos taikant nejautrą, nebent pacientas tam prieštarauja. Tyrimo metu pacientas yra tarsi užmigdomas ir nejaučia ne tik skausmo, bet ir jokio diskomforto“, - pastebi R. Samuolis.

Chirurgijos klinikos vedėjas akcentavo, kad teigiamas iFOBT (slapto kraujavimo išmatose testas), jokiu būdu nereiškia vėžio diagnozės. Beveik kas antram pacientui, atlikus kolonoskopiją, apskritai nerandama storosios žarnos patologijos, kitiems (apie 30%) aptinkami polipai, gerybiniai žarnyno augliai, kurie endoskopijos būdu pašalinami ir nebekelia grėsmės paciento sveikatai. Dar kitiems randamos neonkologinės ligos. Vėžio diagnozė profilaktinės kolonoskopijos metu nustatoma tik 2-3% ištirtųjų.

Kai nustatoma patologija, pacientas siunčiamas gydytis į specializuotą įstaigą. Respublikinė Panevėžio ligoninė viena iš šalies gydymo įstaigų, kurioje gydomi pacientai, sergantys onkologinėmis storosios žarnos ligomis. Čia yra galimybė atlikti visas būtinas diagnostines procedūras: endoskopines, kompiuterinės tomografijos, angiografijos, branduolių magnetinio rezonanso, labai plačios bendrųjų, biocheminių, inumologinių ir morfologinių tyrimų galimybės. Respublikinės Panevėžio ligoninės operacinės aprūpintos modernia laporoskopine įranga, pačiomis inovatyviausiomis, endoskopinėmis - chirurginėmis, vienkartinėmis priemonėmis, kurios yra būtinos saugiam ir minimaliai invaziniam chirurginiam gydymui. R. Samuolis patvirtino, kad Panevėžio ligoninės chirurgai yra sukaupę būtiną patirtį - atlikti visas žarnyno onkologines operacijas.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje atliekama daugiau kaip 130 ertminių ir 250

endoskopinių operacijų dėl gerybinių ir piktybinių storųjų žarnų auglių. Didžioji dalis planinių storosios žarnos operacijų, jau daugiau nei 10 metų atliekama minimaliai invaziniu laporoskopijos metodu.

Ankstyvoje stadijoje diagnozavus storosios žarnos vėžį, pasveiksta virš 80% ligonių. Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojų ir viso personalo tikslas – padėti pacientams gauti patikimą ir išsamią medicinos diagnozę bei gydymo rekomendacijas, suteikti kvalifikuotą ir savalaikę medicininę pagalbą tada, kai pacientui labiausiai jos reikia.  Esame pasiruošę suteikti pacientui geriausią patirtį, sutelkiant dėmesį į novatorišką gydymą, išskirtinę priežiūrą ir gerus ligos pašalinimo rezultatus.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-03-31 12:15