Naujienos

PASAULINĖ ORGANŲ DONORYSTĖS IR ORGANŲ TRANSPLANTACIJOS DIENA

2021 10 09

Nuo 1996 m. kiekvienų metų antrąjį spalio šeštadienį yra minima Tarptautinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šios dienos minėjimu norima atkreipti visuomenės dėmesį bei skatinti donorystę, griauti dar visuomenėje gyvuojančius stereotipus.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena daugiau kaip 1000 žmonių po įvairių organų transplantacijų. Daugiausia tarp jų tų, kuriems yra persodinti inkstai (virš 800), kitiems yra atliktos širdies, kepenų ar plaučių transplantacijos. Kai kurie persodinto organo dėka gyvena 30 ir daugiau metų.

Būtinybė atlikti organų transplantaciją iškyla tuomet, kai kiti gydymo metodai ir būdai tampa nebeefektyvūs – tuomet gydytojų konsiliumas priima sprendimą, kad pacientui būtinas donorinis organas ar audinys. Donorinis organas recipientui (žmogui, laukiančiam transplantacijos) parenkamas pagal tam tikrus kriterijus: ligos sunkumą, kraujo tyrimus, donoro ir recipiento ūgio ir svorio suderinamumą, kitus medicininius parametrus. Organų donoru žmogus gali būti po mirties, taip pat galima ir gyvoji donorystė.

Organų donorystė suteikia gyvenimo viltį nepagydomai sergantiems pacientams. Donorystė ir transplantacija gali išgelbėti gyvybę, suteikti visavertį gyvenimą, leisti dirbti, mokytis, keliauti.

Kaip yra pasakęs popiežius Jonas Paulius II, donorystė yra didžiausia žmogaus meilės išraiška žmogui. Mirusiojo organų donorystė yra paskutinė jo dovana gyviesiems, o transplantacija suteikia galimybę mirusiojo organui gyventi kitame kūne.

Organų donorystės tema kalbiname Respublikinės Panevėžio ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėją Arūną Valikonį: „Mūsų skyriuje yra gydomi sunkūs ligoniai, patyrę insultus ar sunkias galvos smegenų traumas. Deja, tačiau ne visuomet pavyksta juos išgelbėti – būna atvejų, kai įvyksta galvos smegenų mirtis ir tokiam pacientui niekuo nebegalime padėti. Pažeistos būna tik galvos smegenys, o kiti organai yra sveiki arba pažeisti labai minimaliai ir tokius organus galima transplantuoti kitiems žmonėms. Pacientams, kurie laukia organų, tai būna vienintelė viltis likti gyviems ir toliau kokybiškai gyventi. Mūsų ligoninė neatlieka organų transplantacijos – joje yra tik ruošiami donorai. Tuo atveju, kai yra nustatoma ir pagal specialiąją tvarką patvirtinama galvos smegenų mirtis, informuojame Nacionalinį organų transplantacijos biurą apie tokį potencialų donorą. Kalbame su artimaisiais, nes be jų sutikimo jokia donorystė nėra įmanoma, nebent pats žmogus nustatyta forma yra davęs sutikimą jo organų transplantacijai“.

Spalio 6 d. LR Seime vyko Europos organų donorystės dienos minėjimas, kurio metu buvo apdovanoti organų donorystei nusipelnę asmenys. Džiaugiamės galėdami Jus informuoti, kad tarp apdovanotųjų buvo ir VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės donorų koordinatorių komanda, gavusi Padėką ir Angelo skulptūrą už akivaizdų progresą organų donorystės ir transplantacijos srityje, reikšmingai prisidėjus prie donorystės idėjos propagavimo ir donorystės veiklos. Komandai šiame renginyje atstovavo ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas gydytojas Arūnas Valikonis. Nuoširdžiai sveikiname visus šio pripažinimo ir garbingo apdovanojimo proga, ir linkime donorų koordinatorių komandai, kurios sėkmingo darbo pagrindus padėjo buvusi Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėja gydytoja Eugenija Reinikovienė, ir toliau sėkmingai darbuotis organų donorystės ir transplantacijos srityje, gelbstint žmonių sveikatą ir gyvybes bei aktyviai dalyvaujant donorystės programose.

Lietuvos Asociacija „Gyvastis“ šeštadienį, spalio 9 dieną, kviečia pagerbti organų donorus ir dalyvauti žvakučių uždegime. Šiemet tai jau aštuntas kartas, kai šalies miestuose ir miesteliuose suplevens jūra žvakučių šviesų – taip bus pagerbti donorai. Ši akcija Panevėžyje vyks nuo 13.00 val. Laisvės aikštėje.

Labai kviečiame prisijungti visus, neabejingus kilniam poelgiui – organų donorystei po mirties ir dalyvauti žvakučių uždegimo renginyje.

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.
Paskutinį kartą redaguota: 2021-10-08 15:34