Naujienos

GEGUŽĖS 5 – OJI – PASAULINĖ RANKŲ HIGIENOS DIENA

2021 05 05

Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO) kasmet gegužės 5 – ąją dieną atkreipia sveikatos priežiūros įstaigų ir visuomenės dėmesį į siekį išlaikyti aukštą rankų higienos lygį visame pasaulyje. Pastaruoju metu visų mūsų dėmesys yra nukreiptas į koronaviruso grėsmės suvaldymą, todėl dažnas, tinkamas ir rūpestingas rankų plovimas tampa gyvybiškai svarbus išsaugant visuomenės sveikatą.

Rankų plovimo procedūra gali mus apsaugoti ne nuo vienos nemalonios ir net pavojingos gyvybei ligos. Nors rankų higienos diena yra labiau orientuota į sveikatos priežiūros įstaigų personalo rankų higienos įgūdžių gerinimą, tačiau pati visuomenė taip pat turi būti aktyvi ir įsitraukti į šį saugos užtikrinimo procesą.

Per nešvarias rankas plinta net apie 80 proc. infekcinių ligų. Dėl šios priežasties būtina rankas plauti muilu ir vandeniu ne tik tada, kai jos yra akivaizdžiai nešvarios. Mūsų rankos, pasak Milano universiteto profesoriaus F. Pregliasko, yra „bakterijų saugykla“. Dalis šių bakterijų yra nepatogeninės ir nedaro mums jokios žalos. Kita dalis, cirkuliuojanti aplinkoje ir ant įvairių daiktų bei rankų – labai pavojinga žmogui ir gali sukelti įvairias infekcijas, kirmėlines ar grybelines ligas.
Mikroorganizmai per aplinkos daiktus (maisto gaminimo inventorių, stalo įrankius, indus), nešvarias rankas gali nesunkiai patekti į maistą ir sukelti įvairias infekcines žarnyno ligas. Ypač gerai bakterijos dauginasi tuose produktuose, kuriuose yra daug drėgmės ir baltymų: mėsoje, jūros gėrybėse, virtuose ryžiuose, gaminiuose iš makaronų, piene, sūryje ir kiaušiniuose. Pakanka 15 minučių, kad iš vienos bakterijos atsirastų dvi, o per šešias valandas jų gali prisidauginti iki 16 milijonų.

Rankų plovimas tik vandeniu nėra efektyvus – vanduo negali pašalinti tokių sudėtinių dalių kaip riebalai, aliejai ar baltymai. Vandens temperatūra ypatingos reikšmės rankų plovimo kokybei neturi. Plaunant rankas, jas reikia sudrėkinti vandeniu, išmuilinti ir kruopščiai trinti viena į kitą iš visų pusių apie 15 – 20 sekundžių. Nuplovus su muilu, nuskalaujama švariu tekančiu vandeniu.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus specialistai ragina visuomenę ir sveikatos priežiūros specialistus naudotis rankų plovimo technika, primena, kad laikrodžiai ir žiedai, esantys ant rankų, mažina rankų plovimo efektyvumą. Siekime patys ir skatinkime savo vaikus rūpintis asmens higiena bei formuokime tinkamus rankų plovimo įgūdžius.

Plaukime rankas teisingai, saugokime sveikatą ir gyvybes!

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-05-05 07:59