|   Versija neįgaliems   
Priimamasis(+370 45) 507186

Pasaulinė astmos diena

2019.05.07

Pirmąjį gegužės antradienį, šiais metais gegužės 7 - ąją, Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, minima astmos diena. Pasaulinis astmos gydymo ir prevencijos programos (GINA) komitetas šios dienos minėjimą organizuoja kasmet nuo 1998 metų, kuomet Barselonoje vykusiame Pasauliniame astmos susitikime pirmą kartą buvo paskelbta tokia akcija. Šia akcija siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į astmą - vieną iš seniausiai medicinos istorijoje žinomų ir vieną iš labiausiai paplitusių lėtinių ligų, padėti sergantiems šia liga, pateikti naujausius diagnostikos ir gydymo laimėjimus.

Pasaulyje astma serga daugiau kaip 300 milijonų žmonių: maždaug 1 iš 20. Jei sergamumo šia liga tendencijos išliks tokios pat, kaip iki šiol, manoma, kad 2025 metais astma sirgs apie 400 milijonų žmonių. Astmai būdingi simptomai yra dusulys, kosulys, švokštimas, švilpimas, sunkumas, veržimas krūtinėje. Šie simptomai dažniausiai būna priepuoliniai, išnykstantys savaime ar pavartojus bronchus plečiančius vaistus.

Kaip ir daugelis lėtinių ligų, astma iki šiol kol kas nėra išgydoma, tačiau šiandieniniai mokslo laimėjimai, naujų vaistų bei gydymo metodų tyrimai rodo, kad astma gali būti sėkmingai gydoma ir, svarbiausia, gerai kontroliuojama. Kuomet astma kontroliuojama, paciento gyvenimas tampa produktyvus, liga neriboja fizinio aktyvumo (gali dirbti, mokytis, sportuoti), išvengiama astmos simptomų tiek dienos, tiek nakties metu, išvengiama daugelio, ypač sunkių, astmos paūmėjimų, plaučių funkcija tampa normali ar beveik normali, išvengiama nepageidaujamo vaistų poveikio. Tuomet pacientas gali džiaugtis pilnaverte gyvenimo kokybe. 

Šiai dienai paminėti VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės pulmunologai su kolegomis ėmėsi gražios iniciatyvos - ligoninės teritorijoje pasodino medelį, taip prisidėdami prie oro švarinimo. Švarus oras yra gyvybiškai  svarbus žmonėms, o segantiems astma pacientams, ypač. 

 

© 2013 Viešoji įstaiga Respublikinė Panevėžio ligoninė,

Smėlynės g. 25 LT-35144, Tel. (8 45) 507244, faks (8 45) 501520, info@panevezioligonine.lt, PVM mokėtojo kodas LT913401219.

Duomenys kaupiami ir saugomi LR juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas 191340120.