|   Versija neįgaliems   
Priimamasis(+370 45) 507186

Nušalimų pavojus: kaip apsisaugoti.pataria mūsų ligoninės medikai

2018.02.23

Atėjus žiemai reikia saugotis nušalimų Gilus nušalimas kelia labai rimtą pavojų sveikatai ir tik laiku suteikta pagalba bei tinkamas gydymas padeda išsaugoti nušalusias kūno dalis. 

Nušalimas - tai odos audinių pažeidimas žema temperatūra, kuri sukelia kraujagyslių spazmus. Dėl nušalimo pakinta kraujagyslių sienelės ir sutrinka audinių mityba. Dažniausiai nušąla skruostai, nosis, ausys, smakras, kakta, riešai, rankos ir pėdos. Nušalimas gali būti paviršinis, kai pažeidžiama oda ir gilus, kai pažeidžiami gilesni audiniai. Nušalimo požymiai: kurios nors kūno dalies nejautrumas ir sustingimas, staigus odos pabalimas ir virpėjimas, odos paraudimas arba papilkėjimas, pūslės, tinimas, pažeistų vietų nejautrumas skausmui, vašką primenanti oda, kietai sušalę audiniai ir kt. 

Jei lauke šalta ir pučia stiprus vėjas, svarbiausia šiltai ir patogiai apsirengti. Reikia nešioti ausis dengiančią kepurę, ryšėti šaliką, mūvėti pirštines (geriausia - kumštines). Labai svarbu gerai apsaugoti tas vietas, kurios jau kažkada buvo nušalusios. Viršutinis drabučių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas. Jei drabužiai sušlampa, juos būtina kuo greičiau pasikeisti, nes drėgni drabužiai labai greitai atšaldo kūną. Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva ir jokiu būdu nespausti. Jokiu būdu nesugalvokite šildytis alkoholiu, nes jis plečia kraujagysles ir taip greičiau prarandama šiluma. Žiemos metu valgykite labiau koloringesnį maistą nei vasarą ir patartina nesilaikyti dietų. Dažnai gerkite ir valgykite ką nors karšto - tai padeda palaikyti kūno temperatūrą. Nepatariama ir rūkyti, nes nikotinas sutrikdo kraujotaką, o tai lemia greitesnį kūno nušalimą. Jei šalta, stenkitės lauke būti kuo trumpiau. Šaltyje nedirbkite sunkių darbų ir venkite didelio fizinio krūvio, ypač jei sergate širdies ligomis ir turite padidėjusį kraujospūdį. Jei reikia dirbti lauke, privalote šiltai apsirengti. Jei tenka lauke praleisti ilgesnį laiką, stenkitės nestovėti vietoje, pasivaikščiokite. Nebūkite įtempę raumenų. Jei pajutote, kad šąla veidas, mankštinkite veido raumenis - darykite grimasas. Judinkite kojų pirštus batų viduje, mūvėkite šiltas kojines.  Prieš išeinant į lauką ir esant poreikiui, veidą bei rankas pasitepkite riebiu kremu, kurio sudėtyje nėra vandens. 

Kaip suteikti pirmąją pagalbą nušalusiam žmogui? Pirmiausia, jei yra tokia galimybė, nukentėjusiam žmogui būtina petekti į šiltas patalpas. Jei žmogui nušalo rankos, prasekite jo rūbus ir rankas priglauskite prie kūno. Šildykite pažeistą vietą spausdami delnu, laikykite pažastyse arba priglaudę prie kitų šiltų kūno vietų. Ant veido, ausų ir nosies uždėkite paties nukentėjusio arba kito žmogaus delnus. Jei nušalo pėdos, nuaukite batus ir kojines, pėdas priglauskite prie kito žmogaus kūno. Atlaisvinkite arba nuvilkite veržiančius drabužius, nuimkite bet kokius papuošalus. Apklokite sušalusį žmogų apklotu ar kitokia sausa medžiaga. Sušalusį žmogų kuo daugiau mankštinkite, bet atsargiai, kad dar labiau nepažeistumėte nušalusių vietų. Pamerkite nušalusią kūno dalį į kambario temperatūros vandenį, duokite sušalusiam žmogui atsigerti karštos arbatos ar kavos. Atsargiai nusausinkite nušalusią vietą ir uždėkite tvarstį, organizuokite nukentėjusio gabenimą į gydymo įstaigą.

Būkite sveiki.

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

© 2013 Viešoji įstaiga Respublikinė Panevėžio ligoninė,

Smėlynės g. 25 LT-35144, Tel. (8 45) 507244, faks (8 45) 501520, info@panevezioligonine.lt, PVM mokėtojo kodas LT913401219.

Duomenys kaupiami ir saugomi LR juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas 191340120.