Vaikas nusidegino. Prevencija, pirmoji pagalba, gydymo principai

2019.04.11

Odos nudegimas - tai viena didžiausių vaikų iki trejų metų amžiaus trauma. Nepakankamai prižiūrimi mažyliai dažniausiai nusidegina karšta kava ar arbata. Pasitaiko, kad vaikai pasiekia puodą ant vyryklės, nusipliko verdančia sriuba ar prisilietę prie karštų paviršių. Mažyliai susipažįsta su pasauliu, užtenka tik akimirkai neatsargiai nusisukti, kad įvyktų nelaimė. Apsiplikyti vaikai gali netgi būdami tėvams ant rankų, nes yra labai judrūs ir smalsūs. Dažniausiai nusideginama vaikams čiumpant už puodelio su karštu gėrimu. Didžiausias pavojus įvykti nelaimei yra virtuvėje ir svetainėje, ten, kur vyksta pagrindinis šeimos gyvenimas. Vasaros metu dažnai pasitaiko nudegimų liepsna, neatsargiai elgiantis su kepsninėmis, laužavietėmis.

Kūdikiams nudegimas yra ypač pavojingas dėl jų odos anatominių savybių - ji yra 5 kartus plonesnė nei suaugusio žmogaus. Karšti skysčiai pažeidžia gilesnius kūdikių odos sluoksnius. Net ir nedidelis karšto vandens kiekis, patekęs ant kūdikio odos, gali sukelti gilius nudegimus. Kuo karštesnis vanduo, tuo rimtesni yra traumos padariniai. Be to, nudegimas - labai skausminga trauma, galimas net skausminis - trauminis šokas.

Atsitikus nelaimei, jokiu būdu negalima ant žaizdos dėti ledo, tepti aliejaus, kiaušinio baltymo ar berti miltų. Riebalai dar labiau pablogina situaciją, susidarius plėvei, karštis skverbiasi gilyn į audinius taip juos dar labiau pažeisdamas, o ne atiduodamas į išorę. Visos kitos medžiagos irgi nepadės, o gali dar labiau užkrėsti žaizdas mikroorganizmais ir pabloginti gijimą.

Pirmoji pagalba įvykus nelaimei:

- šaldyti nudegimo sritį po tekančiu šaltu vandeniu 10 - 15 minučių;

- rūbelius nurengti palaipsniui, kartu šaldant sužeidimo sritį;

- nudegimo sritį sutvarstyti steriliais tvarsčiais;

- būtina nuskausminti analgetikais;

- kuo greičiau kviesti Greitąją medicinos pagalbą (GMP) arba vežti vaiką į gydymo įstaigą.

Patyrus nudegimą reikėtų nepradėti gydytis patiems, o kreiptis į gydytoją. Netinkamai suteikta pirmoji pagalba ir netinkamai gydoma žaizda gali pagilėti, kartu ilgės gijimo laikas, didės rando susiformavimo tikimybė. Nudegimo gydymo sėkmė priklauso nuo laiku suteiktos tinkamos pirmosios ir gydytojo pagalbos.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje per metus vidutiniškai gydoma apie 30 vaikų, patyrusių įvairaus laipsnio ir dydžio odos nudegimus. Gydymas dažniausiai pradedamas Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, kur mažylis adekvačiai nuskausminamas, atstatomas skysčių balansas, bendrojoje nejautroje atliekami nudegusių plotų perrišimai. Jų metu žaizdos nuplaunamos antiseptiniais tirpalais, pašalinami negyvibingi audiniai, vertinamas nudegimo gylis, kuris ryškėja palaispniui ir apie jo laipsnį tiksliai galima pasakyti praėjus 4-5 dienoms po traumos. Stabilizavus traumuoto mažylio būklę, tolimesniam gydymui jis keliamas į Vaikų ortopedijos traumatologijos ir chirurgijos skyrių.

Tik atsakingai auginant vaiką ir užtikrinant jam saugią aplinką, galima išvengti buitinių odos nudegimų, ilgo jų gydymo ir pasekmių.

Irma Drebickienė                      Vaikų ortopedijos traumatologijos ir chirurgijos skyriaus gydytoja ortopedė

Giedrė Šipelienė                       Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja