Pacientų edukacija

Saulės spindulių poveikis mūsų odai

2024 07 01

Žinotina, kad saulės spinduliai teigiamai veikia žmogaus nuotaiką, energingumą, skatina protinę veiklą, verčia dažniau šypsotis, saikingas buvimas saulėje mažina stresą bei įtampą. Be to – gerina kai kurių odos ligų būklę, pavyzdžiui – psoriazės, atopinio dermatito. Mažos ultravioletinių spindulių (UV) dozės yra būtinos, kad būtų galima gerai jaustis ir stimuliuojama vitamino D gamyba odoje.

Pasak VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojų dermatovenerologų, bendruoju požiūriu, saulės poveikis yra teigiamas, tačiau peržengus tam tikras ribas jis gali būti ir žalingas, ypač odai.

Prasidėjus šiltajam metų sezonui daugelis intensyviai keliauja į gamtą, mėgaujasi saulės spinduliais, tačiau nemaža dalis žmonių kenčia nuo saulės neigiamo poveikio odai. Saulės spinduliai skleidžia ultravioletinę (UV) spinduliuotę, kuri gali sukelti daugybę įvairios kilmės odos pažeidimų. Oda dėl tiesioginio spindulių poveikio gali ne įdegti, bet nudegti jau per kelias pirmas valandas, o tai gali išprovokuoti ir tam tikras odos ligas.

Labiausiai pastebimas ūmus UV poveikis odai yra uždegimas (odos nudegimas saulėje), kuris gali pasireikšti stipriu paraudimu, odos lupimusi, sunkiais atvejais gali atsirasti net pūslių. Vėliau oda adaptuojasi, aktyviai gaminasi melaninas, įgaunamas odos įdegis. Nudegimai saulėje pavojingi tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, tačiau ypač pavojingi kūdikiams ir vaikams iki 2 metų. Jų odelė jautresnė, plonesnė už suaugusiųjų, todėl gali daug lengviau nudegti.

Svarbiausia, norint išvengti odos nudegimų saulėje ir neigiamo UV spindulių poveikio odai, yra prevencija.

Rūpinkitės savo sveikata ir saugokitės nuo saulės karštosiomis vasaros dienomis. Linkime ramaus ir saugaus laiko gamtoje!

Būkite sveiki!

Paskutinį kartą redaguota: 2024-07-01 11:44