Sveikatos patarimai

Reikia saugotis erkių įsisiurbimų

2019 05 31

Ateina pavasaris, vasara, norime daugiau pabūti lauke, pievoje paskinti gėlių, išsimaudyti. Tačiau turime prisiminti, kad ir ten mūsų gali tykoti įvairūs pavojai - gali būti erkių, kurios nešioja įvairių ligų sukėlėjus. Įsisiurbus erkei, Jūs galite susirgti Erkiniu encefalitu, Laimo liga, babezioze.

Erkės gyvena pievose, miškuose, soduose. Kad galėtų daugintis, jos turi prisisiurbti gyvūnų kraujo. Erkė per savo gyvenimą pakeičia kelis šeimininkus. Jeigu ji būna prisisiurbusi virusu ar bakterija užkrėsto kraujo vienoje iš savo gyvenimo stadijų (nimfos, lervos ar suaugusio vabzdžio), vėliau ji platina šiuos susirgimus.

Lietuvoje erkės dažniausiai platina Erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Šiais metais Lietuvoje jau diagnozuota 80 Erkinio encefalito atvejų, VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje - 15 atvejų. Tai labai pavojingas susirgimas, sukeliantis smegenų uždegimą, kuris gali pasibaigti invalidumu ar net mirtimi.

Erkinis encefalitas - ūmi liga. Jai būdingas dviejų bangų karščiavimas. Pirmoji karščiavimo banga pasireiškia praėjus 2-3 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Jai būdingi gripo simptomai. Antroji karščiavimo banga būna sunkesnė, atsiranda smegenų pažeidimui būdingų požymių: skauda galvą, pykina, žmogus vemia, atsiranda rankų drebėjimas, paralyžiai, sąmonės sutrikimai.

Erkinis encefalitas turi įvairias formas, todėl, kartais, nebūna antros karščiavimo bangos. Vaikai lengviau serga šia liga. Erkinis encefalitas labai pablogina jau turimą neurologinę patologiją.

Labai pavojinga yra ir Laimo boreliozė. Tai - lėtinė liga, kuri gali pažeisti keletą sistemų: odą, širdies laidžiąją sistemą, sąnarius, periferinius nervus, galite susirgti meningitu.

Viena iš prevencinių priemonė nuo erkių- saugotis, kad jos, Jums būnant gamtoje, neįsisiurbtų. Einant į mišką, pievas, sodus reikia rengtis taip, kad būtų kuo mažiau nuogų kūno vietų, būtina mūvėti tinkamą avalynę. Privalu kas porą valandų apsižiūrėti, ar nėra jau įsisiurbusių erkių ir, aptikus jas, kuo greičiau ištraukti. Erkę traukti reikia pincetu, negalima jų deginti degtukais, tepti jokiais tepalais. Įsisiurbimo vietą reikia patepti spiritu ar kitu dezinfekuojančiu tirpalu. Po erkės įsisiurbimo būtina nuolat stebėti kūno temperatūros pokyčius, dėmių atsiradimą, kurios yra būdingos Laimo ligos pirmajai stadijai. Dėmė būna apie 10 centimetrų skersmens dydžio su šviesesniu viduriu (žiedinė eritema). Pastebėjus šiuos simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kad nesusirgtumėte Erkiniu encefalitu, reikia tam ruoštis iš anksto ir skiepytis. Skiepas yra labai efektyvi priemonė nuo erkių platinamų ligų, nes jo efektyvumas siekia beveik 100 procentų.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikoje dirbantys specialistai visada pasirengę padėti Jums. Kreipkitės į mus, jei Jums pasireiškia ligų, kurias platina įsisiurbusios erkės, simptomai. Tam tikslui klinika turi būtiniausią šiuolaikinę medicininę įrangą, diagnostikos priemones ir būdus, patyrusius gydytojus.  

Būkite sveiki!

 

Violeta Dambrauskienė

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos

Infekcinių ligų suaugusiųjų skyriaus vedėja

Paskutinį kartą redaguota: 2019-10-15 16:27