Naujienos

Tarptautinė organų donorystė: lietuvio kepenys išgelbės gyvybę Šveicarijos piliečiui

2021 04 30

Trečiadienio popietę Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM užregistravo 17-ąjį šiais metais efektyvų donorą, kurio organai ir audiniai išgelbės keturis žmones. Vienas iš jų – kitos šalies pilietis. Panevėžyje registruoto donoro kepenys išskraidintos į Šveicarijos klinikas.

Balandžio 28 d. Respublikinės Panevėžio ligoninės reanimacijoje gydomam ligoniui konstatuota smegenų mirtis. Tai – negrįžtama smegenų struktūrų veiklos baigtis, kurią pagal griežtus kriterijus, tikrindamas žmogaus refleksus, kvėpavimą ir kt., nustato medikų konsiliumas.

Konstatavus smegenų mirtį, konstatuojama ir žmogaus mirtis, tačiau kai kurie žmogaus organai, palaikomi medicinos aparatūros bei vaistų, kurį laiką vis dar funkcionuoja. Tokia mirtis yra galimybė velionio organus transplantuoti kitiems ligoniams. Ar tai bus padaryta, priklauso nuo šeimos sprendimo – medikai turi gauti jų sutikimą, kad galėtų iniciuoti bet kokius su organų donoryste susijusius veiksmus.

Su artimojo netekties skausmu trečiadienį susidūrusi velionio šeima, po pokalbio su medikais ir duoto laiko apsispręsti, suteikė leidimą donorystei paaukoti visus tinkamus organus ir audinius. Vos gavus šį leidimą Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM specialistai pradėjo skubius transplantacijos koordinavimo veiksmus.

Po organų ir audinių būklės įvertinimo, medikai nustatė, kad transplantacijai tinkamos kepenys, vienas inkstas bei ragenų pora. Recipientų sąraše surasti pagal įvairius medicininius rodiklius tinkamiausi transplantacijos laukiantys ligoniai. Tyrimams bei pasiruošimo darbams užtrukus per visą naktį, organai bei audiniai eksplantuoti (išimti iš donoro kūno) ketvirtadienio rytą.

Vienas inkstas recipientui persodintas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, ragenų pora – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose.

Sveikos kepenys, netikusios nė vienam Lietuvoje jų laukusiam recipientui, pasiūlytos užsienio valstybėms. Tinkamas recipientas rastas Šveicarijoje, tad šios šalies medikai ketvirtadienį skubiai atvyko į Lietuvą paimti gyvybę jų piliečiui išgelbėsiantį organą.

Plačiau pakomentuoti šį donorystės atvejį sutiko Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas: „Kaip žinome, artimiesiems sutikus donorystei paaukoti velionio tinkamus organus ir audinius, mūsų ligoninės operacinėje jungtinė mūsų ir Šveicarijos specialistų komanda pradėjo organų eksplantaciją. Šis procesas užtrunka tam tikrą laiką, nes būtina atlikti visas teisines procedūras, atlikti eilę tyrimų, rasti recipientus ir kt. Taip pat, kad visas šis procesas būtų sėkmingas, reikia tilpti ir į tam tikrus laiko rėmus. Anksčiau su kitų šalių medikais organų transplantacijos klausimais daugiausia bendraudavo didžiųjų šalies klinikų specialistai. Šiandien matome, kad ir Respublikinė Panevėžio ligoninė jau įsijungė į šį tarptautinį tinklą. Šis tarptautinės komandos sėkmingas sudėtingos organų eksplantacijos atlikimas mūsų ligoninėje – geriausias įrodymas to, kad Respublikinės Panevėžio ligoninės specialistų pasirengimo lygis yra pakankamas ir atitinka visus europinius standartus, taip pat, kad pati ligoninė yra pasiruošusi tokioms sudėtingoms operacijoms“.

„Šiuo atveju, sutikus velionio artimiesiems, turėjome aktyvų donorą, kurio organai bus panaudoti išgelbėti keturių recipientų sveikatą ar gyvybes. Tokie atvejai nėra dažni, tačiau mirusių žmonių artimieji vis dažniau sutinka, kad sveiki velionio organai ir audiniai būtų panaudoti donorystei. Tai – kilnus ir labai kitiems pacientams reikalingas poelgis“, - kalbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Arūnas Valikonis.

Tai ketvirtasis tarptautinės donorystės atvejis 2021 metais. Šiais metais į Lietuvą iš Latvijos jau yra atgabentos ir sėkmingai transplantuotos kepenys bei širdis. Iš Lietuvos į Vokietiją išvežti donoriniai plaučiai, netikę nė vienam iš 6 plaučių laukiančių lietuvių.

Donoriniai organai kitoms šalims siūlomi tik tuo atveju, jeigu dėl medicininių suderinamumo priežasčių neatsiranda tinkamo recipiento Lietuvoje. 

Skaudžios netekties akimirką pritarimą organų donorystei tegali išreikšti velionio artimieji (sutuoktinis, vaikai, tėvai, broliai ar seserys). Tai padaryti jiems visada lengviau, jeigu šeimoje buvo kalbamasi šia tema ir jiems žinoma mirusiojo valia.

Kiekvienas pilnametis asmuo savo valią gali išreikšti ir ją išsakęs artimiesiems, ir pasirašydamas sutikimą, kad jo organai po mirties galės būti paimti ir persodinti sunkiems ligoniams. Sutikimą pasirašyti galima internetu: https://ntb.lt. Tokiu atveju jam išduodama simbolinė Donoro kortelė.

Donoro kortelę turinčių lietuvių šiuo metu yra daugiau kaip 36 tūkstančiai. Vien šiais metais tokius sutikimus pasirašė per 1,5 tūkst. gyventojų.

 

Parengta pagal Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM ir Respublikinės Panevėžio ligoninės informaciją

Paskutinį kartą redaguota: 2022-01-03 11:50