Naujienos

ŠIANDIEN – PASAULINĖ LĖTINĖS OBSTRUKCINĖS PLAUČIŲ LIGOS DIENA

2020 11 18

Kiekvienų metų lapkričio mėn. trečiąjį trečiadienį yra minima Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena (LOPL). Tai – kvėpavimo takų sutrikimas, kai žmogaus kraujyje trūksta deguonies ir jis pradeda dusti. Šią ligą dažniausiai sukelia rūkymas. Jei ši liga diagnozuojama per vėlai, žmogui gresia mirtis. Šios ligos formos yra: lėtinis bronchitas, bronchiolitas, emfizema.

Lietuvos astmos klubų asociacija Pasaulinės LOPL dienos proga skelbia akciją „Minutė be oro“. Visi gyventojai kviečiami pamėginti vieną minutę nekvėpuoti ir pajusti, su kuo nuolat susiduria LOPL sergantis žmogus. Akcijos „Minutė be oro“ pagrindinis tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir paskatinti gyventojus išsitirti dėl LOPL. Labiausiai turėtų susirūpinti asmenys, rūkantys ilgiau nei 10 metų. ES atliktas tyrimas parodė, kad 75 proc. sergančiųjų LOPL net nenumano apie savo ligą.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje yra pusė milijardo žmonių, sergančių LOPL. Manoma, kad 2020 m. LOPL bus trečioji liga pagal mirtingumą. Nuo 1984 m. sergamumas LOPL Lietuvoje išaugo nuo 1,3 proc. iki 3,5 proc. Iš Europos Sąjungos narių šis rodiklis didesnis tik Suomijoje ir Belgijoje, kur sergančiųjų LOPL dalis sudaro atitinkamai 4 proc. ir 5 proc. gyventojų.

Rūkymas yra pagrindinė susirgimo LOPL priežastis. Kitos šios ligos atsiradimo priežastys gali būti aplinkos tarša, persirgtos kvėpavimo takų infekcijos. Naujausi tyrimai, paskelbti žurnale „Respiratory Medicine“ parodė, kad LOPL suserga apie 50 proc., o ne 15 – 20 proc. rūkančiųjų, kaip buvo manoma anksčiau.

Mielieji, sveikata – brangiausias mūsų turtas. Nuolatos rūpinkimės ja ir saugokime savo sveikatą, kurios vėliau galime ir nebesusigrąžinti. Dažnai neapgalvotais savo poelgiais bei suvilioti  momentinio malonumo, mes kenkiame sau, esame savo oraus ir nepakartojamai žavingo gyvenimo bei savo sveikatos priešai.

Būkite sveiki!

Paskutinį kartą redaguota: 2020-11-18 12:42