Naujienos

ŠIANDIEN – PASAULINĖ KOVOS SU PROSTATOS VĖŽIU DIENA

2021 09 15

Europos urologų asociacija rugsėjo 15 dieną yra paskelbusi Pasauline kovos su prostatos vėžiu diena. Asociacijai priklauso ir Lietuvos urologų draugija. Šią dieną skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad ūminiu prostatos uždegimu dažniau serga jaunesni vyrai. Europos šalyse šią dieną rengiami informaciniai renginiai.

Urologai rekomenduoja visiems vyrams, sulaukusiems 50 metų, reguliariai tikrintis. Tyrimą galima pasidaryti šalies ligoninėse, privačiose gydymo įstaigose, kai kuriose valstybinėse poliklinikose. Anksti diagnozuota liga išgydoma.

Apie prasidėjusią prostatos vėžio ligą galime spręsti atsiradus šiems simptomams: pasunkėjęs, skausmingas ir dažnas šlapinimasis, ypač naktimis, nenumaldomas noras šlapintis, nemalonūs jutimai dubens srityje, svorio kritimas, kraujas šlapime ar spermoje, potencijos sumažėjimas, besikartojantis skausmas juosmens srityje. Pajutus bent vieną šių simptomų būtina skubiai kreiptis į gydytoją. Ligos atsiradimui įtakos taip pat turi netaisyklinga mityba, didelis vartojamų gyvulinės kilmės riebalų kiekis. Rekomenduojama valgyti kuo daugiau vaisių, daržovių bei žuvies produktų.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Urologijos skyriuje kasmet gydoma apie 1200 ekstrinių ir planinių ligonių, tame tarpe apie 250 – 300 ligonių, kuriems yra diagnozuotas prostatos vėžys. Apie šio skyriaus darbą, diagnostikos ir gydymo galimybes pasakoja Urologijos skyriaus vedėjas gydytojas urologas Andrius Preidis: „Pacientai, kuriems šeimos gydytojas įtaria prostatos susirgimą, yra siunčiami gydytojo specialisto konsultacijai į Konsultacijų polikliniką. Urologas, įvertinęs atliktų tyrimų rezultatus, sprendžia dėl tolimesnės gydymo taktikos. Ypatingai svarbus ir tikslus yra magnetinio rezonanso tyrimas, kurį greitu laiku atliksime ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Šis tyrimas duoda pilną vaizdą apie ligą. Visiems pacientams būtini tyrimai mūsų ligoninėje yra atliekami intraveninėje nejautroje, todėl jie jaučiasi patogiai, neturi blogų prisiminimų, nejaučia skausmo. Nustačius prostatos vėžio ligą, ligoniams galime pasiūlyti pilną ištyrimą, kurio rezultatai visada yra aptariami multidisciplininėje komisijoje, priimant pacientui geriausią sprendimą dėl jo tolimesnio gydymo. Pacientams galime pasiūlyti visus šiuolaikiškiausius prostatos vėžio gydymo būdus, išskyrus spindulinį gydymą. Patologijos skyriuje yra įrengta visus moderniausius tyrimo būdus ir šiuolaikiškus standartus atitinkanti laboratorija, kurioje atliekami biopsijų metu paimtų mėginių tyrimai, o visus histologinius atsakymus gauname pagal naujausias pasaulinių organizacijų rekomendacijas. Noriu visiems priminti, kad prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga, kuria sergamumas kasmet padidėja 10 – 15 proc. Tad kviečiame vyrus reguliariai tikrintis pagal prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą ir, pajutus šios ligos simptomus, nedelsiant kreiptis į gydytoją specialistą konsultacijai“.

Šiuo metu yra pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Respublikine Klaipėdos ligonine, kuri vienintelė Lietuvoje yra gavusi tarptautinę akreditaciją, leidžiančią taikyti inovatyvias prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo metodikas. Šiuo keliu eina ir mūsų ligoninė – neseniai įsigijome BMR, kuris jau sėkmingai veikia, o greitu laiku turėsime ir roboto ranką – medicinos įrenginį, skirtą paimti biopsijas magnetinio rezonanso kontrolėje iš vėžio pažeistos prostatos. Tai – europinio lygio, ypač tikslus tyrimas, galintis labai tiksliai nustatyti prostatos vėžio ląsteles. Kolegos iš Respublikinės Klaipėdos ligoninės padės mūsų specialistams įdiegti BMR roboto ranką ir suteiks visą kitą būtiną informaciją šių šiuolaikiškiausių tyrimų atlikimo klausimais.

Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojų specialistų tikslas – padėti sergantiems pacientams gauti patikimą ir išsamią medicininę diagnozę bei gydymo rekomendacijas, suteikiant kvalifikuotą ir savalaikę medicininę pagalbą tada, kai pacientui labiausiai jos reikia. Esame pasiruošę suteikti pacientui geriausią patirtį, sutelkiant dėmesį į novatorišką gydymą, išskirtinę priežiūrą ir gerus ligos pašalinimo rezultatus.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-09-27 15:45