Naujienos

PASAULINĖ KOVOS SU VĖŽIU DIENA

2021 02 04

Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva, vasario 4 – oji paskelbta Pasauline kovos su vėžiu diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, į užkrečiamųjų ligų prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią pavojų žmogaus gyvybei keliantiems onkologiniams susirgimams.

Vėžys yra didelė ligų grupė, kuri gali prasidėti beveik bet kuriame kūno organe ar audinyje, kai pakitusios ląstelės auga nekontroliuojamai, peržengia įprastas ribas, kad įsiveržtų į gretimas kūno dalis ir (arba) išplistų į kitus organus. Pastarasis procesas vadinamas metastaze ir yra pagrindinė mirties nuo vėžio priežastis.

Vėžys yra antra pagal dydį mirties priežastis visame pasaulyje. Šiuo metu nuo vėžio pasaulyje kasmet miršta daugiau nei 10 mln. žmonių. Tarp vyrų dažniausiai paplitusios vėžio rūšys yra plaučių, prostatos, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, skrandžio ir kepenų vėžys, tarp moterų – krūties, storosios žarnos, plaučių, gimdos kaklelio ir skydliaukės vėžys. Net 30-50 proc. mirčių nuo vėžio būtų galima išvengti keičiant pagrindinius rizikos veiksnius arba jų vengiant ir įgyvendinant esamas įrodymais pagrįstas prevencijos strategijas. Mirčių skaičių taip pat galima sumažinti anksti nustatant ligą.

Pagrindiniai rizikos veiksniai, kurių modifikavimas arba vengimas, gali padėti išvengti vėžio, yra šie:
-          vengti tabako, įskaitant cigaretes ir tabaką be dūmų, vartojimo;
-          išlaikyti sveiką svorį;
-          valgyti sveiką maistą, vartoti kuo daugiau vaisių ir daržovių;
-          reguliariai mankštintis;
-          praktikuoti saugų seksą;
-          pasiskiepyti nuo hepatito B ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV);
-          sumažinti ultravioletinių spindulių ir jonizuojančios spinduliuotės poveikį (profesinė ar medicininė diagnostika);
-          vengti miesto oro taršos ir patalpų dūmų;
-          reguliariai gauti medicininę priežiūrą;
-          kai kurios lėtinės infekcijos taip pat yra vėžio rizikos veiksniai, todėl svarbu reguliariai tikrintis sveikatą.

Nauji vaistai, inovatyvi diagnostika ir modernūs gydymo metodai, brangių tyrimų prieinamumo didinimas, gydymo įstaigos turimos įrangos keitimas modernia, prevencinių programų vykdymo efektyvumas, psichosocialinės pagalbos onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems plėtra – tai tik dalis priemonių, įgyvendinamų Respublikinėje Panevėžio ligoninėje onkologijos srityje per pastaruosius kelerius metus. Tikime, kad jos kasmet padidins galimybes sveikti tūkstančiams žmonių, susidūrusių su šiais sudėtingais susirgimais.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.
Paskutinį kartą redaguota: 2022-01-03 11:34