Naujienos

PASAULINĖ BALTOSIOS LAZDELĖS DIENA

2020 10 15

Pasaulinė baltosios lazdelės diena yra minima spalio 15 d. Lietuvoje ši diena buvo pradėta minėti 1992 m., kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga tapo Pasaulio aklųjų ir silpnaregių sąjungos nare. Šios dienos minėjimu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių, turinčių regėjimo negalią, problemas ir taip mažinti jų patiriamą socialinę ir kultūrinę atskirtį. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga šiuo metu vienija virš 7 tūkst. Žmonių.

Šiandien neregiai ir silpnaregiai kasdienybėje vis dar susiduria su daugybe problemų: jiems nėra gerai pritaikyta miestų infrastruktūra, mažai prieinamas socialinis, kultūrinis gyvenimas, sudėtinga gauti kokybišką išsilavinimą ar įsidarbinti.

Vis dėlto per paskutinį dešimtmetį įvyko ir svarbių teigiamų pokyčių – atsirado naujų techninės pagalbos priemonių, navigacijos programų, palengvinančių neregių judėjimą. Taip pat kinta visuomenės požiūris, daugėja regėjimo negalią turintiems žmonėms pritaikytų paslaugų ar pramogų.

Itin didelės reikšmės akliesiems turėjo Brailio rašto išradimas. Jį 1829 m. išrado aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Ant popieriaus lapų įspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti.

Šiuolaikinė kompiuterinė technika gali padėti akliesiems ir skaityti, ir bendrauti. Speciali programinė įranga geba paversti ekrane matomą tekstą į garsą. Naudodamiesi tokiomis programomis aklieji gali naršyti ir po internetą. Sukurti ir specialūs Brailio rašto ekranai, leidžiantys „matyti“ tekstą. Naudojant skanerius, galima įvesti reikiamą informaciją, o Brailio spausdintuvai gali atspausdinti tekstą Brailio raštu.

Baltoji lazdelė – neregių orientavimosi erdvėje priemonė, įspėjimas aplinkiniams ir, ypač, vairuotojams.

Mielieji, galvokime apie žmones, turinčius regos negalią, apie būtinybę jiems padėti sukuriant patogesnes gyvenimo sąlygas, galimybę gauti reikalingas paslaugas ir bendrauti tarpusavyje. Mūsų pagalba šiems žmonėms yra labai svarbi. Tai – kiekvieno mūsų žmogiškoji pareiga – sušildykime juos savo globa ir palaikymu.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.
Paskutinį kartą redaguota: 2020-10-15 11:25