Naujienos

AORTOS DISEKACIJOS GYDYMAS RESPUBLIKINĖJE PANEVĖŽIO LIGONINĖJE

2021 02 05

Aortos disekacija yra viena iš pavojingiausių ligų. Aorta yra didžiausia žmogaus organizmo kraujagyslė. Disekacijos priklausomai nuo pažeidimo vietos  yra skirstomos pagal DeBakey ir Stantfordo klasifikacijas.
 
 

Kiekviena disekacija yra mirtinai pavojinga. Disekacijos pasireiškia sunkiai valdomu skausmu , nevaldoma hipertenzija, greitu aortos plėtimusi, įvairių vidaus organų pažeidimu dėl perplyšusių kraujagyslių, gali būti kraujavimas į krūtinės ląstą, kraujavimas prie aortos ar į tarpuplautį, kraujavimas į pilvo ertmę, dubenį. Visi simptomai priklauso nuo pažeidimo vietos, pobūdžio , intensyvumo.

2021 m. sausio mėn. į Respublikinę Panevėžio ligoninę buvo paguldytas pacientas, kuriam buvo diagnozuota sunki aortos disekacijos būklė. Mūsų gydytam ligoniui situacija buvo labai grėsminga, dėl labai išreikšto  pažeidimo - ligoniui buvo perplyšusi aorta nuo krūtinės ląstos vidurio iki pat distalinės dalies , taip pat buvo perplyšusios ir abi klubinės arterijos iki pat kirkšnių. Taip pat buvo išsiliejęs kraujas į dubenį iš aortos. Buvo beveik pilnai perplyšusios kairio inksto, pasaito arterija (maitina visą žarnyną), pilvinio kamieno arterija (maitinanti kepenis, blužnį, kasą),  taip pat  buvo pilnai užsidariusi dešinės kojos arterija.

Visas perplyšimo mechanizmas , kuris gali būti statinis, dinaminis ar mišrus paaiškintas lentelėse, kur parodyta , kaip perplyšta kraujagyslės.

 

 

 

 

Viena iš didžiausių problemų disekacijos metu (B tipo, kaip mūsu atveju)  yra daugybinis organų (inkstų , žarnyno, kepenų, galūnių ir kt.) pažeidimas. Mūsų gydytam ligoniui buvo nuplyšusios kairio inksto, žarnyno, kepenų, dešinės kojos arterijos, todėl buvo reikalingas skubus nuplyšusių arterijų atstatymas stentų pagalba, nes vystėsi minėtų organų nepakankamumas. Kaip yra atstatoma parodyta lentelėse.

 

 

 

Atlikus išsamius tyrimus buvo priimtas sprendimas skubiai operuoti šį pacientą. Šios operacijos metu dirbau kartu su Respublikinės Panevėžio ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėju, kraujagyslių chirurgu Arūnu Čepkausku. Operacijos metu ligoniui per kairę kirkšnį buvo įvestas specialus disekacinis stentas, kuris sustabdė tolesnį aortos plyšimą ir su baliono pagalba buvo prispaustas plyšimas. Taip pat reikėjo atstatyti kairio inksto, žarnyno , kepenų ir dešinės kojos kraujotaką. Kairio inksto, žarnyno , kepenų, kasos kraujotaka buvo atstatyta per kirkšnį kateteriu surandant nuplyšusią arteriją , arterija buvo išplečiama balionėliu ir sutvirtinama stentu. Taip buvo atstatyta gyvybiškai svarbių organų kraujotaka ir neįvyko jų pilnas ir neatstatomas pažeidimas. Dešinė koja buvo išgelbėta atviru šuntu iš kairiosios. Operacija praėjo labai sėkmingai - tą rodo pilnai atsistačiusi organų funkcija.

„Tokia apimtimi ir tokio sudėtingumo operacija, kurią atliko ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas, dr. Andrius Pranculis ir Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Arūnas Čepkauskas, yra bene pirmoji šalyje, tad labai džiaugiamės, kad ji praėjo sėkmingai. Šiandien pacientas jau yra perkeltas į Kraujagyslių chirurgijos skyrių, jaučiasi gerai -  vaikšto, bendrauja, tačiau dar laukia labai svarbus  reabilitacijos laikotarpis,“ – sėkminga operacijos baigtimi džiaugėsi Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas. „Didelio pagyrimo vertas mūsų ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus kolektyvas, kuriam vadovauja gydytojas Arūnas Valikonis. Šio skyriaus personalo profesionalaus darbo dėka minėtas sunkios būklės pacientas sparčiai sveiko“. 

„Sunku buvo, jaučiausi blogai – skaudėjo kojas, krūtinę. Dabar jau daug geriau. Ačiū Panevėžio gydytojams, kad labai padėjo man“, - su neslepiamu jauduliu ir nuoširdžiu dėkingumu kalbėjo pacientas B.Š.

Džiugu, kai tokie sudėtingi, iš pirmo žvilgsnio atrodantys gal ir sunkiai įgyvendinami darbai, baigiasi sėkmingai – pacientas jaučiasi gerai, tyrimų rezultatai rodo spartų paciento būklės gerėjimą. Tai didina gyventojų tikėjimą ir pasitikėjimą mumis, Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojais, tai skatina ir mus pačius, suteikia papildomą motyvaciją, kad su kiekviena diena kuo efektyviau ir profesionaliau būtume pasirengę išnaudoti turimas ligoninės galimybes bei savo vidinius resursus ir sukauptą patirtį savalaikiam ir kokybiškam mūsų pacientų gydymui.

Būkite sveiki!

 

Dr. Andrius Pranculis

Respublikinės Panevėžio ligoninės

Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas

 

P.S. leidimas filmuoti, fotografuoti ir viešinti ligos detales iš paciento ir jo artimųjų yra gautas.

 

 

Prieš ir po stentavimo viršutinė pasaito (žarnyno) arterija

 

Prieš ir po stentavimo kairio inksto arterija

 

Aorta po stentavimo

Paskutinį kartą redaguota: 2022-01-03 11:35