Sveika mityba - geros sveikatos ir puikios savijautos pagrindas

2019.06.21

Virškinimo sutrikimai - vienas iš dažniausiai varginančių sveikatos sutrikimų. Priežasčių jiems atsirasti yra daug, tačiau pagrindinės išskiriamos šios: netinkama mityba ir mitybos režimas, lėtinis stresas ir nuovargis, žalingi įpročiai, viršsvoris bei gausus įvairiausių medikamentų naudojimas. Nuo seno yra žinoma kokią didelią teigiamą reikšmę žmogui turi reguliarus, subalansuotas maitinimasis. Maistas turi būti pilnavertis, lengvai virškinamas, valgyti reikia po mažai ir dažniau. Rekomenduojama naudoti pakankamai skysčių, ypač karštuoju laikotarpiu.

Vasarą dažniau iškylaujame, ilsimės  gamtoje, todėl pasitaiko persivalgymo ar sunkesnio maisto vartojimo atvejų. Kartais nesaikingai yra vartojamas alkoholis, kuris gali sukelti įvairius normalaus organų funkcionavimo sutrikimus - nuo lengviausio apsinuodijimo alkoholiu iki sunkaus kasos uždegimo ar kepenų pažeidimo. Alkoholio vartojimo visiškai reiktų atsisakyti tiems asmenims, kurie serga lėtiniu pankreatitu ar lėtinėmis kepenų ligomis, nes net maži alkoholio kiekiai gali ženkliai pabloginti šių ligų būklę.

Dėl vis didėjančio gyvenimo tempo dažnai pamirštame ką valgome, kaip valgome, kada paskutinį kartą ilsėjomės ar sportavome. Visa tai gali nulemti daugelio virškinimo sistemos organų funkcijos ir struktūros sutrikimus bei sukelti įvairias ligas: opaligę, gastroezofaginio refliukso ligą, kepenų pažeidimus, kasos uždegimą ir kitas ligas. Persivalgymas, riebaus ir sunkiai virškinamo maisto valgymas, gausesnis alkoholio vartojimas tampa išbandymu virškinimo sistemai ir skrandžiui.

Savarankiškas gydymasis yra dažnas reiškinys, pacientai dažnai gydosi patys ar pasitarę su artimaisiais, retai kreipiasi į gydytoją. Virškinimui pagerinti ir įvairiems simptomams mažinti neretai vartojami įvairūs preparatai. Trumpalaikiams negalavimams mažinti, geram virškinimui ir savijautai pagerinti tokie preparatai nėra žalingi ir juos vartoti galima. Paprastai - tai virškinimo fermentai, rūgštingumą mažinantys ar spazmus nuimantys preparatai. Tačiau visada reikia likti budriems. Jei simptomai užsitęsia, sunkėja, pradeda varginti ar dažnai kartojasi, būtina kreiptis į šeimos gydytoją ar gastroenterologą. Taip pat sunerimti reiktų, jei pastebimi taip vadinami „pavojaus“ simptomai: rijimo sutrikimas, nepraeinantis skausmas pilve, kraujavimo iš virškinamojo trakto požymiai, svorio kritimas, apsičiuopus darinį pilve, esant mažakraujystės simptomams. Tai gali būti lėtinių ar piktybinių susirgimų klinikiniai požymiai, todėl šiais atvejais reikia nedelsti ir kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Didžioji virškinimo sutrikimų dalis priklauso nuo mūsų pačių, todėl rekomenduojame didesnį dėmesį skirti sveikai mitybai, daugiau domėtis maisto paruošimu, jo sudėtimi, vengti ar stipriai apriboti alkoholio vartojimą.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Gastroenterologijos skyriaus kolektyvas visada pasirengęs padėti sutrikus virškinimui, atsiradus didesniems ar mažesniems negalavimams. Tam skyriuje yra visa būtina medicininė įranga, turime galimybę atlikti visus reikalingus tyrimus negalavimų priežastims nustatyti ir individualiam gydymui paskirti. Skyriuje dirba puikus, kompetetingas gydytojų ir bendrosios praktikos slaugytojų kolektyvas, kuris visada pasiruošęs Jums padėti.

Būkite sveiki!

Gydytojas gastroenterologas, dr. Darius Kriukas