|   Versija neįgaliems   
Priimamasis(+370 45) 507186

Gripas.

2019.02.06

Gripo virusai cirkuliuoja kasmet, sukeldami 3-5 milijonus sunkių ligos atvejų ir apie 250 - 500 tūkst. mirčių.

Gripo virusas į Lietuvą paprastai atkeliauja iš Rytų vėlų rudenį ar žiemą. Paskutinė sunki gripo epidemija pasaulyje buvo 2009 - 10 metais, kai vyravo „kiaulių“ A(H1N1) virusas. Tais metais Lietuvoje buvo užfiksuoti 28 mirties atvejai, kurių tiesiogine priežastimi buvo gripas. Tačiau tuomet nebuvo skaičiuojami žmonės, kurie mirė dėl lėtinių ligų, kurios paūmėjo dėl gripo viruso. Paskutinius keletą metų Lietuvoje vyravo B tipo virusas, kurio eiga lengvesnė ir pats susirgimas sukelia mažiau komplikacijų.

Šiemet vyrauja A(H1 - N1) virusas 019.02.01. Europos užkrečiamų ligų centro duomenimis, jis sudaro 67 proc. nuo visų užregistruotų gripo susirgimų. 

Gripą sukeliantys virusai plinta oro lašeliniu keliu, patekę į žmogaus kvėpavimo takus, skverbiasi į ląstelę, kurioje dauginasi ir sukelia uždegimą. Pasidauginęs jis toliau platinamas per nosiaryklės išskyras ir plinta čiaudint, kosint (gali nuskristi net keletą metrų), per rankas, kai čiaudima užsidengiant delnu, liečiant nosį, burną.

Tai sunki liga, nusinešanti daug gyvybių, galinti sukelti daug komplikacijų, kurios gali pasireikšti ir pasibaigus ūminiam periodui.

Šios ligos simptomai yra:

- staigi pradžia;

- temperatūra didesnė nei 38 laipsniai;

- raumenų ir galvos skausmai;

- silpnumas;

- stiprus gerklės skausmas;

- sausas kosulys.

Stiprūs, sveiki žmonės pasveiksta patys per savaitę laiko. Tačiau net ir jie kartais neišvengia komplikacijų, kurios vėliau gali tapti net invalidumo prižastimi. Dažniausios komplikacijos - plaučių uždegimas su kvėpavimo nepakankamumu, širdies raumens uždegimas, inkstų uždegimas, smegenų audinio pakenkimai.

Gripas labai pavojingas vyresniems nei 65 m. žmonėms, vaikams iki 3 metų, nėsčiosioms, sergantiems cukralige, nutukusiems.

Ką daryti, kad nesirgtume?

Efektyviausia profilaktinė priemonė yra skiepai. Jie neduoda šimtaprocentinės garantijos, bet garantuoja lengvesnę ligos eigą, mažesnę tikimybę komplikacijoms.

Gripo epidemijos metu reikia vengti susibūrimų, artimų kontaktų su žmonėmis (bučinių, apsikabinimų), laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo (kosėti ir čiaudėti į nosinę  ar alkūnę). Labai svarbi yra rankų higiena, nes ant šilto kūno virusas išlieka ilgiau.

Labai svarbu saugoti savo artimuosius. Sirgdami jų nelankykite, užsidėkite kaukę. Kaukę rekomenduojama dėvėti ir lankantis gydymo įstaigose.

 

Violeta Dambrauskienė

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės

Infekcinių ligų klinikos Suaugusiųjų skyriaus vedėja

 

© 2013 Viešoji įstaiga Respublikinė Panevėžio ligoninė,

Smėlynės g. 25 LT-35144, Tel. (8 45) 507244, faks (8 45) 501520, info@panevezioligonine.lt, PVM mokėtojo kodas LT913401219.

Duomenys kaupiami ir saugomi LR juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas 191340120.