Naujausias pilonidinių cistų/fistulių gydymas jau ir Panevėžyje

2018.02.26

VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje Vaikų chirurgijos skyriuje pradėtas taikyti naujausias pilonidinių cistų/fistulių (epitelinės uodegikaulio ir kryžkaulio srities fistulės) gydymas. „Taikant šį gydymo metodą sumažėja pilonidinių cistų/fistulių atsinaujinimo tikimybė, geresni sveikimo rezultatai. Kiti privalumai - trumpas operacinis laikas (iki 20 min.), minimalus operacijos traumatingumas“, - pasakoja pilonidinių cistų operacijas atliekantis vaikų chirurgas Gytis Prieskienis.

„Operacijos metu naudojami nuo 0,1 iki 0.8 cm. diametro cirkuliarūs skalpeliai (Punch biopsy), kurių dėka pašalinamos fistulės ar cistos. Taip sumažėja operacinis pjūvis, todėl pooperacinis skausmas būna minimalus“,  - M. Gipso metodo privalumas atskleidžia gydytojas G. Prieskienis.

Pilonidinė cista - tai uodegikaulio - kryžkaulio srities uždegimas, dažnai lydimas fistulės. Kodėl kryžkaulio - uodegikaulio srityje susiformuoja cista, tiksliai nėra žinoma. Yra daug teorijų, tačiau vienos, esminės, kuri patvirtintų atsiradimo priežastį, nėra. Viena iš teorijų, kad plaukų folikulai persitempia nuo keratino ir į juos patenka infekcija, prasideda folikulitas, susidaro poodžio pūlinys. Plaukų į pūlinio ertmę patenka iš išorės, veikiant įsiurbimo jėgai, atsirandančiai nuo sėdmenų judesių. Į pūlinį patekę plaukai palaiko uždegimą ir neleidžia savaime užgyti žaizdai.

Pilonidinės cistos gali būti ūminės ir lėtinės. Esant ūminei pilonidinei cistai uodegikaulio srityje atsiranda skausmas, paraudimas, patinimas, gali pakilti temperatūra. Tarpsėdmeninėje raukšlėje užčiuopiamas skausmingas darinys. Lėtinė pilonidinė cista pasižymi atsiradusiomis angutėmis, iš kurių šlapiuoja. Jų gali būti daugiau nei viena. Šia liga daugiau serga vyrai nei moterys, taip pat stambesnio kūno sudėjimo ar padidėjusio plaukuotumo paaugliai.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės inf.