|   Versija neįgaliems   
Priimamasis(+370 45) 507186

Gimdos kaklelio vėžys

2018.01.29

Liga- kurios tikrai galime išvengti

Sausio 19-25 dienomis minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė. Todėl būtina apie jį prisiminti. Gimdos kaklelio vėžiui nebūdingas paveldimumas, jis ilgai vystosi, žinomi rizikos veiksniai ir svarbiausia, kaip jų galima išvengti, atliekant prevencinius tyrimus.

 

Negailestinga statistika

Pasaulyje kas dvi minutes nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris. Lietuvoje jis per savaitę pakerta penkias aukas. Tai antras pagal dažnumą moterų vėžinis susirgimas ( po krūties vėžio), bei trečias pagal mirštamumą. Nors taikoma intensyvi sveikatos profilaktika, net išsivysčiusiose šalyse suserga 16 iš 100 000 moterų. Devynios iš jų miršta. Lietuvoje palyginant su kitomis Europos šalimis sergamumas yra vienas didžiausių.

 

Kodėl būtina apie tai kalbėti?

Gimdos kaklelio vėžys- agresyvi ir klastinga liga. Jai būdingas didelis piktybiškumas. Todėl labai svarbi yra prevencija ligos, kurios kiekviena moteris gali išvengti.

Lietuvoje jau veikia gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kurios metu 25-60 metų amžiaus moterys yra kviečiamos išsitirti įprastiniu citologiniu PAP tyrimu. Labai svarbu nepamiršti, kad šį tyrimą reikia atlikti kas trys metai. Tačiau PAP tyrimo ne visada pakanka. Remiantis klinikiniais tyrimais, kas trečias gimdos kaklelio vėžio atvejis nustatomas moterims, kurios buvo ištirtos įprastiniu PAP tyrimu ir rezultatas buvo neigiamas ( ląstelės normalios, be pakitimų). Kadangi net 99 procentus visų gimdos kaklelio vėžio atvejų sukelia didelės onkologinės rizikos žmogaus papilomos virusas (ŽPV) , medikai atkreipia dėmesį į ŽPV tyrimo svarbą: sužinoti ar moteris turi ligą sukeliantį virusą, galima atlikus ŽPV tyrimą. Nustačius jo infekciją, jokiu būdu nereikia stresuoti, o tik imtis papildomų priemonių – reguliariai atlikti privalomus tyrimus pas ginekologą. Taigi, anksti nustatyti ir gydyti ikivėžinius susirgimus leidžia ne tik PAP tyrimas ( įprastas citologinis tepinėlis), PAP tyrimas skystoje terpėje, bet ir didelės onkologinės rizikos ŽIV tyrimas.

 

Diagnozė- viena, išeitys – skirtingos

Gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje kasmet suserga apie 500 moterų ir pusė iš jų nebepagyja. Kodėl taip yra? Mūsų šalies moterims už galimybę išvengti pavojingos ligos gimdos kaklelio vėžio – svarbiau yra jų darbas, išvaizda ir socialinis gyvenimas. Priežasčių, kodėl nesitikrina, mūsų moterys išvardija ne vieną: „ neturiu dabar laiko, esu labai užimta darbe, aš gerai jaučiuosi, manęs laukia kelionė, tiesiog aš pamiršau“. Pamirštami ir rizikos veiksniai, galintys sukelti gimdos kaklelio vėžį. Rūkymas- 2 kartus padidina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Pakitimus gali lemti ir ilgalaikis kontraceptikų vartojimas. Rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu ( GKV) didėja, jei hormoninius kontraceptikus vartoja moteris jau užsikrėtusi ŽPV. Užsikrėtimas imunodeficito virusu (ŽPV/AIDS) rizika susirgti GKV padidina net 6 kartus.

 

Ligos simptomus pastebėti galima

Pradiniais naviko raidos etapais pacientės tikrai gerai jaučiasi. Tačiau požymius, kurie jau gali signalizuoti apie pavojingą ligą, pastebėti galima. Tai yra: kraujavimas tarp mėnesinių, kraujavimas po lytinių santykių ar ginekologinio tyrimo, nemalonaus kvapo, kartais su kraujo priemaiša išskyros, skausmas pilvo apačioje, nesusijęs su mėnesinių ciklu, padažnėjęs ,skausmingas šlapinimasis. Ligai pažengus , išgydyti pacientę labai sunku arba apskritai neįmanoma. Gimdos kaklelio vėžio, ypač vėlesnių stadijų gydymas labai brangus ir varginantis, luošinantis pacientę. O svarbiausia, neretai mažai būna veiksmingas. Gimdos kaklelio vėžys- didelis išbandymas moteriai, jos šeimos nariams, artimiesiems. Liga sukelia ligonei didelį stresą, sutrikdo fizinę ir psichinę būklę, nukenčia jos gyvenimo kokybė.

 

Neįsisenėjusią ligą lengviau nugalėti

Medikai nuolat akcentuoja, kad laiku nustatytas, ankstyvos stadijos vėžys lemia gydymo sėkmę. Prevencinės programos neabejotinai svarbios ankstyvam ligų diagnozavimui, gyvenimo trukmės ilginimui. Tad net ir jaučiantis gerai, verta pasirūpinti savo sveikata.

Tad toms moterims, kurios vis neranda laiko pasitikrinti, siūlau nebedelsti! Juk sveikata- brangiausias mūsų turtas.

 

Gydytoja onkologė-ginekologė                                                   Stasė Melaikienė

© 2013 Viešoji įstaiga Respublikinė Panevėžio ligoninė,

Smėlynės g. 25 LT-35144, Tel. (8 45) 507244, faks (8 45) 501520, info@panevezioligonine.lt, PVM mokėtojo kodas LT913401219.

Duomenys kaupiami ir saugomi LR juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas 191340120.