Ūmūs buitiniai atsitiktiniai vaikų apsinuodijimai

2017.07.31

Ūmūs buitiniai atsitiktiniai vaikų apsinuodijimai - aktuali problema. Tai antri pagal dažnį vaikų nelaimingi atsitikimai po traumų. Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaikų reanimacijoje –intensyvioje terapijoje 2016 metais gydyta virš 50 vaikų dėl ūmių apsinuodijimų medikamentais ir įvairiomis toksinėmis medžiagomis. Iš jų beveik pusė buvo vaikai nuo 1 iki 6 metų. Būtent tokio amžiaus vaikai apsinuodija atsitiktinai, nes su aplinkiniu pasauliu susipažįsta liesdami, čiupinėdami ir kišdami į burnytę jiems nematytus, patrauklius daiktus.

Kokiomis medžiagomis dažniausiai apsinuodija vaikai? Galima būtų jas suskirstyti į tris grupes. Pirmoji- tai įvairūs medikamentai, antroji-  cheminės buitinės medžiagos, trečioji- gamtinės nuodingos medžiagos.

Apsinuodijimai vaistais apima be galo platų jų spektrą. Patys dažiausi – tai apsinuodijimai psichotropiniais vaistais ( pvz. migdomaisiais, antidepresantais), be galo pavojingi- širdies ir kraujagyslių sistemą veikiantys vaistai ( pvz. antiaritminiai), nesteroidiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo ( pvz. paracetamolis), geležies preparatai ir kt.

Antroji grupė medžiagų, kuriomis buityje  apsinuodija vaikai - tai cheminės toksinės buityje naudojamos medžiagos. Tai rūgštys ir šarmai, aromatiniai angliavandeniliai ( benzinas, žibalas, Vait spiritas), alkoholiai ( etilenglikolis, metanolis, įeinantys į automobilių aušinimo skysčio, langų valiklių sudėtį), pesticidai, insekticidai, anglies monoksidas  ir kt. Kiekviena iš šių medžiagų labai nuodinga bei žalojanti, neretai keliantį grėsmę vaiko gyvybei ir reikalaujanti skubios pagalbos bei specialaus ilgalaikio gydymo.

Trečioji- gamtoje randamos nuodingos medžiagos, įeinančios į augalų ( pvz.  durnaropės, šunvyšnės, ricinmedžio, žalčialunkio,  vilkauogės, Sosnovskio barščių  ir kt.)  ir grybų (žalsvosios musmirės, paprastosios musmirės )  sudėtį.

Apsinuodijimų simptomatika gali būti labai įvairi ir priklauso nuo medikamentų ar toksinės medžiagos  bei išgerto jų kiekio. Apsinuodijęs vaikas gali turėti įvairaus sunkumo sąmonės sutrikimus - nuo mieguistumo, vangumo, dezorientacijos, koordinacijos sutrikimų iki haliucinacijų, traukulių ar net sąmonės netekimo- komos. Neretai vaikus pykina, jie vemia, tada kyla užspringimo pavojus. Gali sutrikti įvairi organų veikla: sulėtėti ir stoti kvėpavimas, sutrikti širdies ritmas, kritiškai sumažėti arterinis kraujo spaudimas, pablogėti inkstų veikla, sutrikti  kraujo krešėjimas. Tam tikri medikamentai ( pvz. paracetamolis) yra „tylūs“ žudikai- t.y. nesukelia ryškių simptomų, bet negydant sukelia negrįžtamus ir mirtinus kepenų pažeidimus, o metanolis, etilenglikolis-  inkstų. Rūgštys ir šarmai, kalio permanganatas ne tik  sukelia gilius, labai skausmingus odos, burnos, ryklės, stemplės gleivinės nudegimus, bet ir turi pavojingą gyvybei rezorbcinį poveikį.

Kokią pagalbą suteikti medikamentais ar cheminėmis medžiagomis apsinuodijusiam vaikui?  Įtarę apsinuodijimą , tėvai privalo nedelsdami kreiptis į gydymo įstaigą  ar telefonu 112 į bendrąjį pagalbos centrą.  Be to,  Lietuvoje visą parą dirba Apsinuodijimų informacijos biuras, telefonas  +370 52362052, kuris teikia informaciją ir nurodo kaip elgtis apsinuodijus. Laukdami pagalbos, jei nuodinga medžiaga ( pvz, rūgštis,  šarmas)  pateko ant odos, gleivinių tėvai turi jas plauti tekančiu vandeniu, galima duoti gerti vaikui vandens, jei vaikas vemia- prižiūrėti, kad neužspringtų, guldyti ant šono. Gydymo įstaigoje gydytojas įvertins vaiko būklę, išgertos medžiagos pavojingumą bei suteiks reikiamą pagalbą. Tėvams svarbu žinoti atsakymus į tris klausimus: ką vaikas išgėrė (  tikslus vaisto, toksinės medžiagos  pavadinimas- todėl svarbu atsivežti į gydymo įstaigą vaistų ir cheminių medžiagų pakuotes, buteliukus), kiek išgėrė  ir prieš kiek laiko išgėrė?

Apsinuodijimų gydymas priklauso nuo patekusios toksinės medžiagos savybių,  jos kiekio, laiko, kada pateko nuodas bei  patekimo kelio. Bendrieji pagalbos principai  gydymo įstaigoje yra šie: paciento gyvybinių funkcijų užtikrinimas, nuodo pašalinimas iš patekimo vietos ( pvz. skarndžio plovimas), nuodo patekimo į kraujotaką sumažinimas ( pvz. aktyvuota anglis),  pašalinimo iš organizmo pagreitinimas bei gydymas priešnuodžiais ( antidotais). Ypatingai sunkiais atvejais taikomi ekstrakorporiniai nuodo pašalinimo iš organizmo metodai ( hemodializė, hemosorbcija, pakaitinis kraujo perpylimas).

Kaip išvengti ūmių buitinių atsitiktinių vaikų apsinuodijimų? Svarbiausia- sukurti  vaikui saugią aplinką  namuose  ir užtikrinti nuolatinę mažamečio vaiko priežiūrą. Tai yra tiesioginė tėvų pareiga. Šeimos gydytojas tėvus, auginančius mažamečius vaikus, turėtų įspėti apie apsinuodijimų pavojų bei patarti, kaip to išvengti. Medikamentai ir cheminės medžiagos turi būti laikomos saugiai, vaikui nepasiekiamose vietose ( pvz. aukštai spintose, lentynose ar užrakinti),  jie turi būti originaliose sandariose, tvirtai užsidarančiose gamintojo pakuotėse, negalima perpilti cheminių medžiagų  į  kitus, pvz. vaisvandenių butelius, nes tai gali suklaidinti ne tik vaiką , bet ir suaugusįjį. Reiktų vengti namuose laikyti didelius kiekius medikamentų, neretai pasibaigusio galiojimo.  Svarbus geras kontaktas su vaiku- tėvai turėtų nuolat  aiškinti, perspėti ir rodyti  mažam vaikui ko ir kodėl negalima liesti, juolab ragauti. Apsinuodijus kūdikiui  ar mažam vaikui, visada reikia atkreipti dėmesį, ar tai nėra  smurtas prieš vaiką.

Įsidėmėkime, kad akimirka, kai vaikas paliktas vienas,  be priežiūros, gali būti lemtinga, kainuojanti  net gyvybę.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos ir reanimacijos poskyrio vyr. ordinatorė, gydytoja Giedrė Šipelienė