Nauja vaikų išvaržų operacijos metodika taikoma ne tik užsienyje, bet ir Panevėžyje

2017.03.24

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje Vaikų chirurgijos skyriuje pradėtos taikyti naujausios, tik didžiosiose klinikose taikomos, laparoskopinės vaikų kirkšnies išvaržų operacijos. „Pagrindinis metodo pranašumas yra tai, kad operacija yra be matomo pjūvio. Kiti privalumai - trumpas operacijos laikas (iki 15-20 min.), minimalus operacijos traumatingumas, o atsinaujinimo tikimybė yra artima nuliui“, - pasakoja laparoskopines vaikų kirkšnies išvaržų operacijas atliekantis Gytis Prieskienis.

Pasak vaikų chirurgo G. Prieskienio, videolaparoskopinės operacijos metu atliekamas mažas, 5 mm. diametro pjūvis bambos srityje - taip patenkama į pilvo ertmę. Laparoskopinės kameros pagalba per odą į pilvo ertmę ties kirkšnimis įvedamos 1 mm. diametro specialios plonos adatos su siūlu, kurių dėka iš vidaus susiuvamas atviras vidinis kirkšnies kanalas, taip uždarant ertmę dėl kurios veržiasi vidaus organai. „Chirurgas, atlikdamas operaciją, gali įvertinti ir kitą kirkšnies pusę, kurioje taip pat gali būti kirkšnies išvarža, nors klinikinių požymiųdar nėra. Taip atsiranda galimybė išsamiai diagnostikai“, - PIRS (angl. Percutaneous internal ring suturing, liet. - perkutaninis vidinio kirkšnies kanalo žiedo užsiuvimas) metodo privalumus atskleidžia laparoskopines operacijas atliekantis vaikų chirurgas Gytis Prieskienis.

Kirkšnies išvarža - tai vidaus organų veržimasis per kirkšnies kanalą. Vaikams - tai įgimta patologija, priešingai nei suaugusiems, kurie ją įgyja. Berniukams kirkšnies išvarža dežimteriopai dažnesnė nei mergaitėms. Diagnozavus išvaržą, svarbu kuo greičiau ją operuoti, nes yra pavojus, kad organas (žarna, kiaušidė ar kt.) gali įstrigti. Įvykus tokiai komplikacijai, šis organas yra užspaudžiamas, sutrikdoma jo kraujotaka ir jis gali žūti.