Respublikinėje Panevėžio ligoninėje pradės dirbti vaikų ortopedas

2016.07.15

Su gydytoju vaikų ortopedu gali prireikti susidurti jau naujagimystėje, nes tuoj po gimdymo gydytojas neonatologas gali pastebėti kai kurių įgimtų ortopedinių ligų simptomus: įgimtos kreivakaklystės, įgimtas pėdų deformacijas (plokščios ar šleivos pėdutės), įgimtą klubo sąnario patologiją. Daugumai įgimtų deformacijų reikalinga neatidėliotina korekcija. Klubo sąnario įgimtą panirimą ar išnirimą labai svarbu pastebėti ir išgydyti iki 6 mėnesių amžiaus. Vaikų ortopedo konsultacijos metu vaikams iki 6-12 mėnesių klubo sąnario anatomija vertinama echoskopo pagalba. Šis tyrimo būdas leidžia nustatyti diagnozę jau pirmomis vaiko gyvenimo dienomis. Vėliau, vaikui pradėjus savarankiškai vaikščioti, taip yra pat labai naudinga vaikų ortopedo konsultacija (geriausias laikas tokiai konsultacijai - praėjus keliems mėnesiams nuo vaikščiojimo pradžios). Vertinama pėdų forma, eisena, kojų ilgiai, kelių srities deformacijos, kurios labiausiai ir gasdina tėvus. Kelių srities „x“ ir „o“ deformacijos tam tikrais amžiaus periodais yra fiziologiniai įprasti kitimai, kurių nereiktų bijoti. Kitas aktualus klausimas yra mažų vaikų plokščios pėdutės. Praktiškai beveik visi vaikai iki 5-6 metų turi fiziologinę plokščiapėdystę, kurios nereikėtų gasdintis. Dėl spartesnio augimo vėlesniame 6-8 metų amžiuje tampa aktualus stuburo įvertinimas. Pastebėjus stuburo iškrypimus vaikas toliau apžiūrimas gydytojo ortopedo bent kartą į metus. Antroji stuburo iškrypimo ataka prasideda lytinio brendimo laikotarpiu. Yra atliekamos rentgenogramos, išskaičiuojami iškrypimo kampai, prognozuojama progresuojanti skoliozė.

Labai didelis ir individualus vaikų ortopedo dėmesys skiriamas vaikams su neurologinėmis ligomis. Dažniausios neurologinės patologijos, su kuriomis tenka susidurti, yra vaikų cerebrinis paralyžius, meningomielocelė, įgimta artrogripozė, potrauminiai nervinės sistemos pažeidimai, sindromai ir kt. Susidaro atramos - judamosios sistemos deformacijos, kurios reikalauja konservatyvaus ir operacinio gydymo funkcijai ir judėjimui gerinti. Dėl visų šių priežasčių būtina yra reguliariai lankytis pas vaikų ortopedą.

13-17 metų paaugliai dažnai skudžiasi kelio sąnarių skausmu, kas gali būti susiję su sąnarių kremzlės pažeidimu (disekuojantis osteochondritas), meniskų ar kelio sąnario kryžminių raisčių pažeidimais. Tokiais atvejais dažnai atliekami kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimai  bei paskiriamas atitinkamas gydymas.

Vaikų gydytoja ortopedė Viktorija Brogaitė - Martinkėnienė pradės dirbti Respublikinėje Panevėžio ligoninėje nuo š. m. rugpjūčio mėn. 01 dienos. Gydytoja baigė Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, ortopedijos - traumatologijos rezidentūrą. Vaikų ortopedijos žinias kaupė dirbdama ir mokydamasi Vilniaus Universiteto Santariškių klinikų vaikų ligoninės vaikų ortopedijos skyriuje. 2011-2012 m. dalyvavo ir baigė tarptautinius vaikų ortopedijos ir traumatologijos EPOS - EFFORT - BAT kursus. Skaitė pranešimus vaikų pėdos deformacijos temomis tarptautinėse konferencijose, ortopedų - traumatologų suvažiavimuose. Publikavo straipsnius neurologinėmis ligomis sergančių vaikų pėdos deformacijų gydymo tema bei suaugusiųjų kelio sąnario edoprotezavimo temomis.