|   Versija neįgaliems   
Priimamasis(+370 45) 507186

Praktinė konferencija „Lėtinė galūnių arterijų okliuzija - užakimas“

2014.06.16

2014 metų birželio 05 dieną Respublikinės Panevėžio ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus gydytojai pirmieji Lietuvoje ir vieni pirmųjų Europoje panaudojo „TRUE PATH“ prietaisą, skirtą smarkiai užkalkėjusių kojų arterijų kraujotakai atkurti.

Stebėti pirmųjų kojų arterijų angioplastikos procedūrų atvyko būrys intervencinės radiologijos specialistų iš įvairių mūsų šalies ir užsienio - Švedijos, Danijos, Latvijos - ligoninių.

Kojų arterijų gydomoji procedūra Intervencinės radiologijos skyriuje nėra naujiena, tačiau iki šiol tokiu būdu buvo galima padėti tik tiems pacientams, kurių arterijos nebuvo visiškai užakusios. Tokius ligonius tekdavo operuoti, kraujagyslių chirurgai darydavo atvirą pjūvį. Po tokių operacijų būdavo didesnė komplikacijų tikimybė, ilgesnis gyjimo laikas. Šiuolaikinės medicinos prietaisai, tokie kaip „TRUE PATH“, suteikia galimybę minimaliai taikyti invazines procedūras.

Invazinės radiologijos skyriaus vedėjas Andrius Pranculis naujuoju aparatu penkiems pacientams - trims vyrams ir dviems moterims - sėkmingai atkūrė smarkiai užkalkėjusių kojų arterijų kraujotaką. Pacientams per kirkšnį į šlaunies, blauzdos ar pakinklio, priklausomai nuo to, kurioje vietoje yra užkalkėjimas, arteriją buvo įvesti kateteriai su specialiais balionėliais ir išplėstos pavojingai susiaurėjusios arterijos. Gydomosios procedūros truko nuo pusvalandžio iki valandos - gerokai trumpiau, nei operacija. Paciento kūne liko tik adatos dūrio dydžio skylutė.

Svarbiausia, kad taikant tokį gydymo metodą, sumažėja komplikacijų rizika. Tai ypač svarbu senyvo amžiaus žmonėms. Todėl atvirąsias rekonstrukcines operacijas gydytojai, jei tik įmanoma, stengiasi pakeisti mažiau invazinėmis gydymo priemonėmis.

Kojų arterijas dažniausiai pakenkia aterosklerozė. Dėl riebalų, ypač cholesterolio, rūkymo, jos pradeda siaurėti. Susiaurėjusiose vietose kaupiasi kalcio druskos, todėl kraujagyslės sukietėja. Susiaurėjus iki kritinės ribos, jų spindis užsikemša ir toje zonoje, kurią maitina ši arterija, kraujotaka nutrūksta. Laiku nesuteikus pagalbos žmogui gali tekti amputuoti koją, kraujagyslės užsikimšimas gali baigtis ir mirtimi. Pasak A. Pranculio, sergamumas periferinių arterijų ligomis, ypač tarp pagyvenusių žmonių, didėja.

Apskritai, rizika susirgti kojų arterijų užkalkėjimu didesnė yra vyresnio amžiaus (50 ir daugiau metų) turintiems žmonėms, kuriems yra aukštas kraujospūdis, sergantiems cukriniu diabetu, turintiems padidintą cholesterolio kiekį kraujyje, sergantiems širdies ligomis. Esant kojų arterijų susiaurėjimui ar užakimui, atsiranda skausmas kojose - tai pagrindinis signalas, pranešantis, kad delsti nebegalima ir būtina kreiptis į gydytojus.

Respublikinė Panevėžio ligoninė naujas kojų arterijų angioplastikos procedūras planuoja atlikti visiems pacientams, kuriems yra galimybių išvengti atvirų pjūvių. Mūsų ligoninės gydytojai įvertins, koks gydymo metodas ligoniui tinkamiausias ir jį pritaikys. Tačiau neabejojama, kad kraujagyslių chirurgams pacientus su užakusiomis kojų arterijomis operuoti teks rečiau.

© 2013 Viešoji įstaiga Respublikinė Panevėžio ligoninė,

Smėlynės g. 25 LT-35144, Tel. (8 45) 507244, faks (8 45) 501520, info@panevezioligonine.lt, PVM mokėtojo kodas LT913401219.

Duomenys kaupiami ir saugomi LR juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas 191340120.